Policija pred začetkom turistične sezone poziva občane, naj tudi v času počitnic ne zanemarijo samozaščitnega ravnanja. Policisti svetujejo, naj se občani pred odhodom na dopust dogovorijo s sosedi ali prijatelji za občasen nadzor stanovanja, ob tem pa poskrbijo, da stanovanje ne bo že navzven kazalo očitnih znakov daljše odsotnosti stanovalcev.
Pred odhodom na dopust velja tudi preveriti veljavnost dokumentov za prestop državne meje, solidnost turistične agencije, stanje prevoznega sredstva in opreme za rekreacijo. Kot udeleženci v cestnem prometu naj občani dosledno upoštevajo prometne predpise, so strpni vozniki, vozijo s prilagojeno hitrostjo, se izogibajo tveganim prehitevanjem, vozijo spočiti, pred in med vožnjo pa naj ne uživajo alkoholnih pijač.
Kako ravnati v primeru prometne nesreče?
Če so občani udeleženi v prometni nesreči, v kateri je bil kdo telesno poškodovan ali je umrl, naj najprej zavarujejo kraj prometne nesreče, nudijo pomoč poškodovanim, obvestijo policijo na telefonsko številko 113 in počakajo na kraju nesreče. Če so občani udeleženi v prometni nesreči samo z materialno škodo, naj takoj umaknejo vozilo s ceste, izmenjajo osebne podatke in podatke o vozilih z drugimi udeleženci in izpolnijo evropsko poročilo o prometni nesreči.
Pazite na dokumente
Policisti tudi svetujejo, naj občani skrbno hranijo osebne dokumente, jih ne zastavljajo, vsako izgubo, tatvino ali pogrešitev pa takoj sporočijo pristojni upravni enoti. Če se občanom to zgodi v tujini, naj se obrnejo na diplomatsko-konzularno predstavništvo, v primeru, da to ni mogoče, pa na upravno enoto najkasneje v osmih dneh po prihodu v Slovenijo. Ob tem policisti opozarjajo, da so slovenski potni listi zelo zanimivi za kriminalno populacijo.
Na neurejenih kopališčih je po zakonu o varstvu pred utopitvami kopanje prepovedano. Na urejenih kopališčih je dovoljeno kopanje le na vodnih površinah, ki so označene in ločene od vodnih površin, ki so namenjene za druge dejavnosti na vodi. Na kopališčih ob morju se smejo kopalci zadrževati na razdalji največ 150 metrov od obale, razen v primerih, ko je drugače določeno.
Naključne reševalce iz vode pa policisti opozarjajo, da je utapljajočemu bolje vreči vrv ali vejo, kot skočiti v vodo. Reševanje je velikanski telesni napor. Utapljajočemu se je treba približati s hrbtne strani in ga zagrabiti na primer za lase. Če se utapljajoči oklene reševalca, za slednjega ni drugega izhoda, kot da se potopi in se tako reši smrtonosnega prijema, še dodajajo policisti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.