Slovenska policija bo predvidoma letos ali naslednje leto začela poskusno uporabljati električne paralizatorje znamke taser M-26. S tem želijo zmanjšati posledice uporabe prisilnih sredstev pri državljanih, policistom pa omogočiti boljšo zaščito pred napadalci. Pri obvladovanju nasilnih oseb je tako kot pri drugih prisilnih sredstvih tudi pri uporabi taserja določeno tveganje, da pride do posledic.
Kljub temu pa policija trdi, da strelno orožje povzroča bistveno hujše posledice kot paralizator. Policija bo električni paralizator uvajala postopoma po vzoru drugih evropskih držav; v prvi fazi jih bo kupljeno manjše število, z njimi pa bodo opremljene predvsem posebne enote. Tudi v prihodnosti teh prisilnih sredstev ne bodo imeli vsi policisti, saj niso nadomestilo za strelno orožje. Taser namreč še ni izpopolnjen v tolikšni meri, da bi ga lahko varno uporabili proti osebi, ki uporablja strelno orožje. Možno pa ga je v določenih načrtovanih akcijah uporabiti tudi namesto strelnega orožja, seveda če varnostne okoliščine to dopuščajo.
Za uporabo paralizatorja vsako leto na usposabljanje
Vsi policisti, ki bodo uporabljali taser, bodo morali biti predhodno usposobljeni po posebnem programu, ki zajema vse vidike (pravni, varnostni in zdravstveni vidik ter taktiko uporabe) ter bo za policiste trajal osem ur, za inštruktorje pa 16. Program je sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela ter ga bodo izvajali inštruktorji policije.
Vsako leto pa se bodo morali policisti udeležiti obnovitvenega tečaja, sicer omenjenega prisilnega sredstva ne bodo smeli več uporabljati. Tuje študije uporabe električnega paralizatorja znamke taser so po navedbah policije potrdile, da so pri uporabi tega manj nevarnega orožja bistveno manj pogoste poškodbe, tako pri napadalcih kot tudi pri policistih. Manjša pa je tudi verjetnost nastanka poškodb kot pri uporabi drugih vrst prisilnih sredstev. Najpomembnejše pa je, da naj bi se z uvedbo taserja bistveno zmanjšalo število smrtnih primerov zaradi uporabe prisilnih sredstev. Do sedaj je bil ta uporabljen v že več kot 100 tisoč primerih.
V vsak taser vgrajen modul za preverjanje zlorabe
Bojazen o zlorabi pri uporabi vseh prisilnih sredstev pa kljub temu obstaja, vendar, kot zagotavlja policija, razvoj tehnologije prinaša revolucijo pri nadzoru nad uporabo prisilnih sredstev. Vsaka naprava ima namreč v zadnji strani vgrajen informacijski modul, v katerem se natančno shranita datum in čas vsake uporabe. Ti podatki so pomembni prav pri ugotavljanju prekomerne in neupravičene uporabe sile. Tako je mogoče podatke na omenjenem prisilnem sredstvu preveriti z uporabo navadnega računalnika.
Medicinske študije o uporabi
V več državah so medicinske fakultete in inštituti izdelali obsežne medicinske študije in raziskave o možnih zdravstvenih posledicah pri uporabi tega paralizatorja. V preizkusih je sodelovalo nekaj tisoč prostovoljcev, med njimi tudi osebe, ki uporabljajo srčne spodbujevalnike. V Sloveniji je mnenje o uporabi električnega paralizatorja znamke taser pripravil inštitut za varovanje zdravja, ki je ocenil, da električni paralizator ni nevaren, če ga pravilno uporablja strokovno usposobljena oseba. Na podlagi pozitivnega mnenja inštituta je ministrstvo za zdravje uvozniku izdalo dovoljenje za uvoz električnih paralizatorjev znamke taser.
Sicer so osebe pri upiranju in napadih na policiste v Sloveniji lani poleg hujših oblik fizične sile uporabile naslednja sredstva: goreče predmete, nože, palice steklenice, sekire, kladiva, vile, drugo nevarno orodje, pištole, puške in psa. Lani je bilo pri opravljanju nalog policije lahko telesno poškodovanih 113 policistov. Samo v zadnjem mesecu pa je bilo več brutalnih napadov na policiste, pri katerih je bilo neposredno ogroženo njihovo življenje.