Branivoj Kajdiž, eden izmed številnih protestnikov, ki so v noči na 26. november leta 2006 poskušali preprečiti vrnitev romske družine Strojan v Ambrus, je iz ljubljanskega okrožnega sodišča prejel sklep, da je policija, ki je posredovala v protestnem shodu, kjer jo je Kajdiž skupil, ravnala v skladu z zakonom. Senat sodišča je zato zavrnil zahtevo za preiskavo zoper policista Andreja Bračiča in Damijana Makeka, ki jo je vložil Kajdiž zaradi suma povzročitve hude telesne poškodbe.
Kot je za 24ur.com povedal Kajdižev odvetnik Benjamin Peternelj iz odvetniške družbe Jernejčič - Krapenc, je v imenu svojega klienta vložil kazensko ovadbo zoper takrat še neznana policista, ''ki smo ju kasneje identificirali po čeladah''. Ovadbo je tožilstvo zavrglo, zato je Kajdiž na okrožno tožilstvo vložil zahtevo za preiskavo suma, ker sta ga policista Bračič in Makek hudo poškodovala. Preiskovalni sodnik se z uvedbo preiskave ni strinjal, zato je primer predal v zunaj obravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča, ki pa je zahtevo zavrnil. Komisija je namreč ugotovila, da je policija prisilna sredstva uporabila zakonito in strokovno. Peternelj se je zoper sklep že pritožil, ''o tem pa bo zdaj odločalo višje sodišče'', ki bo po njegovem mnenju moralo uvesti vsaj preiskavo, ''saj utemeljeni sum je''.
Spomnimo ...
Po štirih tednih bivanja v Postojni se je družina Strojan naveličala čakati na novo lokacijo, zato so se 25. novembra 2006 odločili, da se vrnejo v Ambrus. Za njihovo namero so izvedeli krajani Ambrusa, ki so v Dečji vasi pripravili protestni shod. Po nekaterih ocenah krajanov se je zbralo med 700 in tisoč oseb, ki so postavili tudi cestne zapore, pri čemer je morala posredovati posebna enota policije. V nemirih so jo skupili trije domačini, Kajdiž pa je zaradi poškodb ovadil dva policista.
Kot je zapisal v ovadbi, so policisti nenadoma začeli s policijskimi ščiti korakati proti protestnikom in takrat ga je eden od policistov brez vsakršnega povoda z gumijevko večkrat udaril po glavi, poroča časnik Delo. Kajdiž se je, da ne bi izgubil ravnotežja, prijel za ščit enega od policistov, ta pa ga je z nogo silovito brcnil v mednožje. Kajdiž naj bi dobil tako hude poškodbe, da se je več kot dva meseca zdravil v bolnišnici. Dogodek je povzročil tudi zamenjavo direktorja PU Ljubljana Branka Slaka, poškodovanim občanom pa naj bi se opravičil celo tedanji notranji minister Dragutin Mate, ki pa je v enem izmed intervjujev pojasnil, da se ni opravičil, ampak je samo povedal, da dogodek obžaluje in da je škoda, da je do tega prišlo.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.