V slovensko morje sta danes zaplula nova policijska čolna, ki sta v koprski marini od začetka oktobra čakala na zaključna dela. 9,2-metrska gumenjaka z aluminijastim dnom in kabino sta primerna za plovbo v vseh vremenskih pogojih.
Patruljno-reševalna čolna sta prava gliserja, saj s 350-konjskimi motorji dosežeta hitrost do 90 km/h. Za nekaj manj kot 70 policistov, ki nadzorujejo morsko mejo, so nadvse pomembna pridobitev. Tudi imeni čolnov P-08 in P-16 pa nista naključni, odražata namreča leto vstopa Slovenije v schengensko območje in leto njune dobave.
Novi pridobitvi policije sta opremljeni z najsodobnejšo tehnično opremo. "To nista čolna, delana po naročilu, temveč čolna, ki morata služiti točno določenemu namenu, in prve izkušnje, ki jih imajo policisti z njima, to je po začetnem usposabljanju, so zelo pozitivne," je dejal prvi mož koprske policijske uprave Danimir Rebec na slovesnosti, ki se je je udeležila tudi notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar.
Poleg ostalih nalog bodo naši policisti z njima lahko še bolje operativno sodelovali z italijanskimi in hrvaškimi policisti, s tem pa bosta čolna pripomogla tudi k varnosti v sosednjih državah, je ocenila namestnica generalnega direktorja policije Tatjana Bobnar.
Cena obeh čolnov skupaj z usposabljanjem je nekaj manj kot 1,19 milijona evrov, od tega je 75 odstotkov prispeval evropskih sklad za notranjo varnost.
-------------------------------------------------------------------------------------
Tehnične lastnosti:
Dolžina: 9,2 m
Širina: 3,45 m
Ugrez: 0,77 m
Motor: 2 x 350 KM
Največja hitrost: preko 45 vozlov
Območje plovbe: B
Posadka: najmanj 2 policista
-------------------------------------------------------------------------------------
Dosedanja flota je močno dotrajana
Nadzorovanje morske meje, zagotavljanje varnosti na morju, preprečevanje kriminala in pomoč pri nesrečah. To so naloge pomorskih policistov, ki so na morju 24 ur na dan, za svoje delo pa so do sedaj imeli le štiri čolne in enega pomožnega. Dva od teh sta močno dotrajana.
Po besedah tiskovne predstavnice PU Koper, so za popravila policijskega čolna P 111 v zadnjih 6 letih porabili kar 40.000 evrov. Čoln P 89 pa je po sedmih letih opravil več kot 6.000 delovnih ur, čeprav je njegova življenjska doba le 3.000 ur. Sedaj, ko ima policija na razpolago dva nova gumenjaka, bodo P 89 takoj odpisali.
Da je bil nakup gliserjev nujen, se je pokazalo v začetku avgusta. Policija je takrat imela na voljo le en čoln za opravljanje nalog, saj so bili kar trije od štirih čolnov na popravilu.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.