Slovenski policisti so, namesto da bi varovali državljane in njihovo integriteto, postali "inkasanti". Po eni strani morajo namreč polniti državni proračun s pobiranjem kazni, po drugi strani pa se, ker ne uspejo ujeti nobenega pravega kriminalca, znašajo nad ljudmi, ki nimajo zaščite in se sami ne morejo braniti, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik SNS Zmago Jelinčič.
Jelinčič opozarja, da od zadnjih volitev leta 2000 policijsko nasilje v Sloveniji močno narašča. Dogaja se namreč vedno več kršitev človekovih pravic s strani policistov, na to pa po njegovih besedah opozarjajo celo mednarodne organizacije, ki spremljajo in beležijo primere kršenja človekovih pravic po svetu.
O primeru Barovič sta tako Jelinčič kot njegov strankarski kolega in poslanec Sašo Peče poudarila, da ni sporen zato, ker gre za poslanca in člana politične stranke, ampak zato, ker gre za nov primer, ko je policija neutemeljeno fizično obračunala z državljanom. Barovič se po Jelinčičevih besedah današnje novinarske konference sicer ni udeležil, ker je odpotoval na konferenco Interparlamentarne unije v Ženevi. V SNS so tudi razmišljali, da bi na zasedanju te unije odprli vprašanje policijskega nasilja v Sloveniji, vendar pa so se na koncu odločili, da ne bodo "mazali" imena Slovenije v tujini. Upajo namreč, da se bo zadeva uredila doma, čeprav dvomijo, da se bo lahko karkoli uredilo, dokler ne bo prišlo do korenitih sprememb v ministrstvu za notranje zadeve.
Bohinc znova zavrača očitke
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc znova odločno zavrača očitke o povezanosti ZLSD z incidentom v Hrastniku, v katerega je bil vpleten poslanec SNS in trboveljski župan Bogdan Barovič. Očitki so po njegovem neresnični, neutemeljeni in celo žaljivi do policije. Prav tako zavrača tudi namige o politično načrtovani akciji, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.
Po oceni ministra Bohinca so izjave poslancev SNS o vplivanju ZLSD oziroma njenega vodstva ter ministra za notranje zadeve kot člana te stranke na delo policije povsem neutemeljene in na ravni nabiranja političnih točk v predvolilni kampanji. Policije ne vodi stranka in ne minister, ampak generalni direktor policije, ki pa ni iz vrst združene liste, so na MNZ opozorili v sporočilu za javnost. Razen ministra na vrhu ministrstva niti v vodstvu policije ni nikogar, ki bi bil član te stranke.
Na MNZ poudarjajo, da minister policiji ne daje operativnih napotkov, pač pa policija deluje v skladu z zakoni in predpisi ter po pravilih policijske stroke in etike. Notranji minister ni policijski operativec, ne vodi policijskih dejavnosti in ne odloča o policijskih ukrepih, temveč zgolj skrbi za nadzor.
SNS je v ponedeljek na parlamentarnem zasedanju sprožila poslansko vprašanje o delovanju policije, naslovljeno na ministra za notranje zadeve Rada Bohinca. Ta pa je po Pečetovih besedah odgovarjal nekvalitetno, zato so pri SNS zahtevali javno razpravo o problematiki nasilja policije nad državljani, vendar je bil njihov poskus neuspešen. S tem so želeli preprečiti nadaljnje policijsko nasilje nad navadnimi ljudmi in osvetliti vpletenost ZLSD in njenega vodstva v delo policije in njeno poseganje v življenja državljanov. "Sreča v nesreči je, da je policija tokrat nasilje izvedla nad Barovičem. Ta je namreč kot javna osebnost o tem dogodku lahko spregovoril, kar pa navadni ljudje, ki se jim to zgodi, ne morejo narediti," trdi Peče.
Barovič po mnenju SNS svojo župansko funkcijo opravlja izjemno dobro in je regiji prinesel nove perspektive. "To pa očitno ni po volji ZLSD, zato Baroviču mečejo polena pod noge, sobotni incident pa to dodatno potrjuje," je še dodal Peče.