Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je v petek na generalno državno tožilko Barbaro Brezigar naslovil dopis. V njem predlaga, da pristojno državno tožilstvo vpogleda v policijske zapise, ki se nanašajo na ravnanje policije v primeru romske družine Strojan v času njenega bivanja v Postojni. Po Hanžkovem mnenju je policija tajno spremljala in nadzorovala družino, kar je ena najhujših kršitev policije.
Hanžek v omenjenem dopisu predlaga, da pristojno državno tožilstvo vpogleda v zapise operativno-komunikacijskega centra Policijske uprave Postojna, ki se nanašajo na čas bivanja družine Strojan v Postojni. Predlaga tudi, da ravnanje policije, ki se nanaša na spremljanje in nadziranje družine Strojan in omejevanje njihovega gibanja, oceni s stališča morebitne storitve kaznivega dejanja.
Zapisi kažejo na to, da so bili posamezni pripadniki družine Strojan v času bivanja v Postojni več dni nadzorovani oziroma spremljani ter omejevani v gibanju. Zapis je na nekaterih mestih mogoče razumeti tudi kot uporabo posebnih metod in sredstev, kot sta npr. prikrito opazovanje in evidentiranje, oziroma da je prišlo do uporabe policijskih pooblastil zunaj zakona, je Hanžek menil v dopisu.
V postojnskih arhivih so zasledili tudi navodila, kako naj ravnajo druge policijske uprave, ne le Policijska uprava Postojna. "To kaže, da si to ni izmislila postojnska policijska uprava, ampak je bilo navodilo najmanj iz Generalne policijske uprave. Ker pa omenjajo tudi vlado, mislim, da sta zadaj vlada in minister," je dejal Hanžek. Sami policisti namreč tožno vedo, kaj smejo, je opozoril. Zato meni, da jim je bilo tajno spremljanje in nadzorovanje naročeno.
Društvo novinarjev Slovenije bo od pristojnih organov, zlasti policije in ministrstva za notranje zadeve, zahtevalo pojasnila, kako je lahko prišlo do takšnega posega v elementarne pravice in kdo je za to ravnanje odgovoren. Pri tem Društvo novinarjev Slovenije izpostavlja, da po doslej razkritih podatkih ni šlo za posamičen primer, ampak za načrtno in zavestno
spremljanje novinarjev.
Vrhovno državno tožilstvo v zvezi z dopisom varuha človekovih pravic glede ravnanja policije z romsko družino Strojan ni sprejelo še nobene odločitve. O morebitnem ukrepanju bodo varuha v skladu z zakonom in tudi v skladu z njegovo prošnjo v dopisu tudi obvestili, so sporočili iz urada generalne državne tožilke.
O delu policije tudi Terčonova komisija
Komisija državnega zbora za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb bo 7. februarja obravnavala tudi ravnanje policije z romsko družino Strojan v času, ko je bila ta v Postojni. Seja je sicer že sklicana, vendar pa bo razširjena s to točko, je povedal predsednik komisije Davorin Terčon (LDS). Dejal je še, da bo zahteval tudi odgovore od policije.
Policijske afere brez epiloga
Nova afera iz policijskih vrst je zelo podobna tisti iz leta 2005, ko so celjski kriminalisti po naročilu ljubljanskih spremljali delo naše celjske dopisnice Damjane Seme. Poleg tega primera sta si notranji minister Mate in direktor Policijske uprave Romšek v dveh letih mandata nabrala že vrsto spodrsljajev, zaradi katerih so izvedli nekaj kadrovskih menjav, minister pa se je dvakrat tudi osebno opravičil.
Poleti 2005 je izruhnila afera Seme. Ko so ugotovili, da je policija prekoračila pooblastila s tem, da je spremljala vsak korak celjske dopisnice POP TV, se je moral posloviti prvi kriminalistični operativec v državi Marjan Erhatič. Ta je v svojem znamenitem odprtem pismu napovedal, da bo žrtveno jagnje, o drugih nismo več ničesar slišali, čeprav je prvi policist Romšek obljubljal hitro preiskavo.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.