Na pristojno okrožno državno tožilstvo v Ljubljani so podali kazensko ovadbo zoper prvo znano osumljeno osebo za štiri kazniva dejanja, in sicer za dve kaznivi dejanji spolnega nasilja, kaznivo dejanje omogočanja uživanja prepovedanih drog ter kaznivo dejanje hudih telesnih poškodb, je pojasnil vodja Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Ljubljana Martin Rupnik in dodal, da sta bili oškodovani dve osebi.
"Prav tako smo zoper isto znano osumljeno osebo preiskovali še dve kaznivi dejanji spolne nedotakljivosti in kaznivo dejanje izsiljevanja," še pravi vodja kriminalistov. Ker pa se sumi teh kaznivih dejanj niso potrdili, so na okrožno državno tožilstvo podali poročilo. Po naših neuradnih informacijah gre za Dušana Smodeja.
Zoper drugo znano osumljeno osebo so preiskovali dve kaznivi dejanji zoper spolno nedotakljivost, pri čemer je bilo eno od teh storjeno pred več kot
35 leti. Ker kazenski pregon zoper osumljeno osebo ni več dopusten, je bilo na pristojno okrožno državno tožilstvo podano poročilo.
"Hkrati smo v okviru zbiranja obvestil prejeli tudi naznanilo in preiskovali kazniva dejanja poškodovanja tuje stvari, tatvine in groženj, in po vseh zbranih obvestilih zoper tretjo znano osumljeno osebo podali kazensko ovadbo," pravi Rupnik. Po naših neuradnih informacijah naj bi bila ovadena Smodejeva nekdanja partnerka.
Opravili več kot 80 razgovorov, pregledali več kot 5000 zapisov na spletu
Kot smo že poročali septembra, so policisti in kriminalisti Policijske uprave Ljubljana v sodelovanju s policisti in kriminalisti z drugih policijskih uprav in Generalne policijske uprave glede suma hudih kaznivih dejanj spolnega nasilja opravili že več kot 60 razgovorov s posamezniki. Kot je pojasnil Rupnik, so do zaključka preiskave opravili več kot 80 razgovorov, z nekaterimi so govorili tudi večkrat.
Prav tako so pregledali več kot 5000 zapisov na spletu. "Tudi če so bili določeni zapisi ali informacije brez podatkov o domnevnih žrtvah, smo tudi pri teh poskusili zbrati podatke, s katerimi smo lahko širili našo preiskavo. Sodelovali smo tudi s tujimi varnostnimi organi in ves čas preiskave obveščali in sodelovali z Okrožnim državnim tožilstvom v Ljubljani," je povedal.
"Žrtev je praviloma edini vir informacij, kaj se je zgodilo med njo in storilcem"
"Pri obravnavi primerov se je izkazalo, kako pomembna je vloga oškodovancev v posamičnih kaznivih dejanjih, da so sumi kaznivih dejanj, tudi če gre za anonimne prijave, lahko potrjeni in v nadaljevanju tudi uspešno preiskani," je dejal Rupnik.
"Žrtev je praviloma edini vir informacij, kaj se je zgodilo med njo in storilcem," je zatrdil in pojasnil, da gre za podatke, ki so izjemnega pomena za odkritje storilca, zlasti pa je učinkovitejše dokazovanje oz. procesiranje storilca. Kot institucija imajo, kot pravi, ničelno toleranco do vseh ravnanj, povezanih z nasiljem, in žrtvam zagotavljajo največjo možno stopnjo pomoči.
"V policiji razumemo oškodovance, ki se ne želijo izpostavljati. Kljub temu pa zagotavljamo, da naredimo vse, kar je v naši moči, za zaščito žrtev, in v nadaljevanju, da bi bila dejanja preiskana ter storilci ustrezno procesirani," je še povedal Rupnik. V razgovoru žrtev seznanijo z možnostmi in različnimi oblikami pomoči, jih napotijo na ustrezne strokovne službe. Žrtev ima ves čas postopka pravico do spremljevalca, do zagovornika in do informiranja o postopku.
Je pa povedal še, da trenutno še vedno poteka preiskava kaznivega dejanja s področja gospodarske kriminalitete, kjer se zbirajo obvestila in dokazi zaradi suma kaznivega dejanja v povezavi z nenamensko porabo javnih sredstev. "Ker kriminalistična preiskava še poteka, vam podrobnosti o tem ne moremo razkrivati," je sklenil Rupnik.
Afera Smodej izbruhnila po anonimnih pričevanjih na Instagramu
Avgusta se je na družbenem omrežju Instagram pojavil profil proti_nasilju_dusana_smodeja, na katerem so uporabniki, predvsem pa uporabnice, anonimno delile svoje izkušnje z znanim Novomeščanom. V svojih pričevanjih so med drugim izpostavljale spolne zlorabe, spolno nasilje in nadlegovanje, pa tudi, da jih je izkoristil v času opitosti ali jim sam podtaknil droge.
Novinarji naše medijske hiše so govorili tudi z udeleženci zabav v Fotopubu, ki so povedali, da le-te niso nič novega in da se odvijajo zadnjih pet let. "Vsi so že nekaj časa vedeli, kaj se dogaja, pa nihče ni nič rekel," je povedal eden od njih.
Dušan Smodej je obtožbe takrat označil za neutemeljene. "Obtožbe so plod moje znanke, ki mi zadnji teden grozi s smrtjo, z objavami o meni pa me izsiljuje za denar," je zapisal in poudaril, da je Instagramov profil, ki je po njegovih besedah postal zbirnik njegovih transgresij, orodje za izsiljevanje in maščevanje. "Vse obtožbe spolnega nasilja zanikam. V kolikor lahko kdo dokaže nasprotno, ga pozivam, da proti meni vloži kazensko ovadbo," je še dodal.
V začetku septembra je nato Smodej zatrdil tudi, da ga Policija ni obiskala, na Policijski upravi Ljubljana pa so takrat pojasnili, da preiskave prilagodijo specifičnim okoliščinam primera.
Poročali pa smo tudi o avtorici in publicistki Maji Megla, ki naj bi jo Uranjek v mladosti, ko sta bila partnerja, poskusil napeljati v ponižujoč spolni odnos. Pravi, da je slovenska družba do spolnega nasilja preveč tolerantna, spregovorila pa je zato, ker želi prekiniti molk in žrtve spodbuditi, da spolne nasilneže prijavijo.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.