Slovenski kriminalisti so predstavili podrobnosti razbitja kriminalne združbe, ki je proizvajala droge in jih preprodajala v Sloveniji in tudi po drugih evropskih državah. Posebej so poudarili, da je to prvič, da so uspešno preiskali tudi proizvodnjo sintetičnih drog pri nas.
'Združba je bila zelo dobro organizirana, uporabljala je sodobne informacijske sisteme'
Boštjan Lindav, direktor Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi, je dejal, da so prvič uspeli pridobiti dokaze o grosistični prodaji in proizvodnji prepovedanih drog. Združba je bila zelo dobro organizirana, so dodali. Na dobro organiziranost in samozaverovanost kaže tudi to, da niti predkaznovanost, niti to, da je bil eden izmed storilcev na prestajanju kazni, ni vplivalo na njihovo delovanje.
![Zasegli so tudi več kosov nelegalnega orožja ter preko 150.000 evrov gotovine, za katero so prepričani, da je pridobljena s preprodajo prepovedanih drog.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2020/8c5e6a3cff_62377278.jpg?v=fa65)
Opozorili so, da potrebujejo dodatna pooblastila, če hočejo uspešno preiskovati sodobno kriminaliteto, kajti združba je uporabljala sodobne informacijske sisteme, kar je bilo policiji zaradi omejenih pooblastil težko preiskovati.
Preiskava je trajala več kot dve leti, kar je za tako zahtevne preiskave normalno. "Policija je bila večkrat deležna očitkov o nestrokovnosti in nesposobnosti delovanja," je še opozoril Lindav in pojasnil, da so očitki neutemeljeni.
Kilogram kokaina: od 21.000 do 60.000 evrov
Damjan Petrič, vodja Sektorja kriminalistične policije na PU Ljubljana, je dejal, da so začeli preiskavo zoper 46 ljudi s klasičnimi ukrepi, nadaljevali pa s pomočjo prikritih preiskovalnih ukrepov, s pomočjo katerih so pridobili dokaze in s skupno realizacijo slovenske in hrvaške policije uspešno zaključili preiskavo.
"Razdelili so si vloge. Nekateri so iskali primerna skrivališča za drogo, nekateri so bili zadolženi za novačenje distributerjev, tretji so bili samo kurirji, ki so drogo prevažali, četrti so bili tisti, ki so postavljali ceno, po kateri bo droga prodana. Cena je bila odvisna od tega, kam bo dostavljena, kakšna bo količina, kakšna bo čistost in kolikokrat je odjemalec oz. stalna stranka drogo že kupil pri njih," je pojasnil.
Cena kokaina se je gibala od 21 do 60 tisoč evrov, tableta ekstazija od 0,75 do 1,5 evra, amfetamin pa od 1400 evrov do 2500 evrov za kilogram.
Vsa grosistična vrednost zaseženih drog je 600.000 evrov, na trgu še nekajkrat več
Vzporedni del združbe je skrbel za dobavo droge v Slovenijo. "Tako za dobavo heroina z Bližnjega vzhoda kot kokaina iz Južne Amerike. Nabavljali so tudi sestavine, s katerimi so v Sloveniji proizvajali amfetamin in z njim oskrbovali Slovenijo, Hrvaško in ostale sosednje države," je še povedal Petrič.
![Na novinarski konferenci so sodelovali predstavniki policije, tožilstva in hrvaške policije: Boštjan Lindav, direktor Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi, Damjan Petrič, vodja Sektorja kriminalistične policije na PU Ljubljana, višja državna tožilka Tamara Gregorčič, Božo Barbarić, vodja Službe za boj proti korupciji in organizirani kriminaliteti z Reke in Zoran Nikolić, policijski inšpektor iz Službe za boj proti korupciji in organizirani kriminaliteti z Reke.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2020/07db08101b_62377821.jpg?v=d41d)
V hišni preiskavi so zasegli velike količine droge, nekaj manj kot pet kilogramov kokaina, nekaj manj kot deset kilogramov heroina, slabih 30 kilogramov marihuane in 125 kilogramov amfetamina. Imeli so tudi še sestavine za proizvodnjo vsaj 300 kilogramov amfetaminov.
Vsa grosistična vrednost drog, ki so jih zasegli, je bila 600.000 evrov, na maloprodajnem trgu pa bi lahko bila še trikrat do štirikrat višja.
Posamezni člani so si pridobili za 1,3 milijona evrov premoženjske koristi, je pojasnil Petrič. Kurir je za prevoz 17 kilogramov droge v tem času pridobil 41.000 evrov, oseba, ki je organizirala distribucijo kurirjev in preprodajalcev, pa 140.000 evrov.
Kriminalistična preiskava je zaključena, 18 oseb so pripeljali pred preiskovalnega sodnika in za vse je bilo odrejeno pridržanje.
Petrič: "Naše delo s tem ni končano, čaka nas še finančna preiskava, s katero bomo poskusili ugotoviti izvor finančnih sredstev, saj so osumljenci razpolagali z ogromnimi finančnimi sredstvi. Treba bo preveriti še vse dokaze, ki so bili zaseženi v hišnih preiskavah."
"Tako uspešna policijska preiskava ne more biti uspeh posameznikov, ampak tako policije, tožilstva kot sosednjih policij, za kar se jim zahvaljujem," je zaključil Petrič.
Tožilka: Nekateri so bili že obravnavani, zato so poznali postopke preiskovanja
![Zasegli so več kot 120 kilogramov amfetamina, več kilogramov kokaina in heroina ter več tisoč tablet ekstazija.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Jan2020/21b8572180_62377277.jpg?v=d41d)
Višja državna tožilka Tamara Gregorčič je poudarila, da so nekateri osumljeni že bili obsojeni za istovrstna kazniva dejanja, zato so poznali metode preiskovanja tovrstnih kaznivih dejanj.
Osumljenci so bili pripeljani k preiskovalnemu sodniku, so v pridržanju, tožilka pa verjame, da bo zoper njih odrejen pripor.
Na Hrvaškem so operacijo vodili pod imenom Timun in prijeli šest Hrvatov, medtem ko enega osumljenca, državljana Srbije, še iščejo. "Osumljenci so v zadnjih dveh letih na Hrvaško, tudi na otok Pag, v Zrče, kjer se poleti odvijajo zabave, pripeljali večje količine droge," je povedal Božo Barbarić, vodja Službe za boj proti korupciji in organizirani kriminaliteti z Reke.
Zoran Nikolić, policijski inšpektor iz Službe za boj proti korupciji in organizirani kriminaliteti z Reke, je dodal, da je preiskovalni sodnik za šesterico, ki jo je prijela hrvaška policija, odredil pripor. V operaciji so zasegli osem kilogramov droge, ki je bila na poti na Pag, pa tudi večje količine marihuane, v Zagrebu pa več kilogramov kokaina, ki naj bi bil na pot v Bosno in Hercegovino.
Povedal je, da je bila združba zelo dobro organizirana, saj recimo nižje rangirani člani niso vedeli za višje rangirane člane, komunicirali so v kriptiranem jeziku.
'Bili so res visoko profesionalno poučeni, kako morajo delovati'
Petrič: "Večina osumljencev ni delovala v javnosti, navzven niso bili videti, kot da se ukvarjajo s kriminalnim združevanjem. Bili so res visoko profesionalno poučeni, kako morajo delovati. Večina storilcev se med sabo osebno ni srečala. Vsak je imel nad sabo nadrejenega, vlogo, več pa ni poznal."
Nikolić: "Ta, ki je bil po našem mnenju vodja hrvaškega dela, je imel navzven običajno službo, v telefonskih pogovorih, ki smo jih prestregli, pa je svojo dejavnost opisoval kot turistično, da je tudi turistični vodič v Sloveniji in podobno."
"Meje jim ne pomenijo nič, pogosto so prehajali mejo, pogosto so hodili v Slovenijo, Avstrijo ... Živeli so razkošno življenje, imeli luksuzne avtomobile, hodili letovat poleti, pozimi," je dodal Nikolić. Povedal je še, da so uporabljali mobilne telefone s programi, ki naj bi preprečevali sledljivost telefona in prestrezanje, a policiji naj bi bile takšne poteze znane. "Dokaz, da niso bili uspešni pri svojem prikrivanju, pa je dejstvo, da smo danes tukaj," je dejal Nikolić.
Petrič je potrdil, da sta Slovenca, ki so ju z večjo količino droge lani prijeli na Hrvaškem, člana združbe. Povezave s Slovencem, ki je bil nedavno umorjen v Španiji, pa ni, je zatrdil Petrič.
Del preiskave je zaključen, nadaljujejo pa z drugim in tretjim delom. "Ni bilo samo teh 46. Za njih smo pridobili dokaze, kakšna je bila njihova vloga, pa ne enkrat, ampak v teh dveh letih," je dodal.
V 47 hišnih preiskavah zasegli 120 kilogramov amfetamina in 150.000 evrov gotovine
Kot je že včeraj pojasnil Stojan Belšak s Policijske uprave Ljubljana, so delovanje združbe najprej zaznali v Sloveniji, nato pa so ugotovili, da se ta združba povezuje tudi z določenimi osebami s Hrvaške. V torek so izvedli skupno, usklajeno zaključno akcijo.
V Sloveniji so opravili 47 hišnih preiskav pri 48 osumljencih in zbrali dokaze za najmanj 48 kaznivih dejanj, povezanih s prepovedanimi drogami. Zasegli so več kot 120 kilogramov amfetamina, več kilogramov kokaina in heroina ter več tisoč tablet ekstazija. Zasegli so tudi več kosov nelegalnega orožja ter več kot 150.000 evrov gotovine, za katero so prepričani, da je pridobljena s preprodajo prepovedanih drog.
Pridržali so 20 oseb, dve sta že na prostosti, 18 pa jih so jih privedli k preiskovalnemu sodniku v Ljubljani.
Vodja združbe naj bi bil Aleš Zupančič, znan kot 'Bazenar'
Večina glavnih oseb v kriminalni združbi ima kriminalno zgodovino, njihova posebnost pa je, da so sami proizvajali amfetamine v večjih količinah.
Po poročanju spletnega Večera je bil sicer na čelu, ne zgolj slovenskega dela združbe, temveč celotne mednarodne kriminalne združbe Slovenec Aleš Zupančič, znan pod vzdevkom Bazenar, iz Most pri Komendi. Maja 2018 naj bi bil obsojen na dve leti t. i. vikend zapora zaradi trgovanja z drogo.
Njegova desna roka naj bi bil Novica Joskić iz Kamnika, v kriminalno združbo pa naj bi bili vpleteni še Branko Šćulija, Jure Močnik, Peter Ulčar, Jernej Kotnik, Goran Ropret, Rok Lesjak, Žiga Sever, Matjaž Hočevar, Anis Ličina ter zakonca Simon in Polonca Nose, še poroča Večer.
Slednja naj bi bila tisti zakonski par, ki ga je hrvaška policija julija lani prijela na mejnem prehodu Starod. V avtomobilu sta imela več kot osem kilogramov mamil, z njima pa je potovala tudi njuna 11-letna hčerka.
O razbitju narko mafije je sicer že v torek poročal jutarnji.hr, ki je zapisal, da lovke mreže kriminalne združbe, ki so ji na prste stopili policisti, segajo na Hrvaško, v Slovenijo, Češko, Nemčijo, Avstrijo, Bosno in Hercegovino, Italijo, Španijo, pa tudi Južno Ameriko in celo Iran. Člani kriminalne združbe naj bi potovali v Južno Ameriko in Iran, kjer so se najverjetneje dogovarjali za nakup droge.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.