V javnosti so se glede ukrepov Policije na protestnem shodu v Ljubljani, ki je potekal prejšnji petek, pojavili očitki, da je bila sila, ki so jo uporabili, prekomerna in da so na shodu policisti sami izzvali protestnike. Očitajo jim tudi, da so bili v postopkih žaljivi in da so ciljno izvajali postopke tudi glede na rasno, versko in drugo pripadnost protestnikov.
"Policija nikakor ne ovira pravice do mirnega zborovanja ljudi," poudarjajo na Policiji in dodajajo, da zavračajo vse očitke, ki se pojavljajo v javnosti. Ob tem so opozorili, da je bil petkov shod neprijavljen ter da so policisti že pred shodom zaznali posameznike, ki so prinašali predmete, ki jih ni dovoljeno prinašati na shod, kot so palice in pirotehnika. "Policisti so med drugim zaznali tudi kršitve javnega reda, ob katerih so kršitelji uporabili pirotehnična sredstva, kar je predstavljalo nevarnost za udeležence," pravijo.
Ker se je v postopek z enim od kršiteljev vmešalo več oseb, so policisti za uspešno izvedbo postopka sorazmerno uporabili tudi prisilna sredstva oz. telesno silo, pojasnjujejo. "Dve osebi sta bili zaradi ugotavljanja istovetnosti privedeni v prostore Policije, po končanem postopku pa sta bili izpuščeni," dodajajo.
Tudi v drugem primeru, ko so policisti zaradi kršitve javnega reda poskušali izvesti postopek ugotavljanja identitete kršitelja, se je v postopek kljub pozivanju in ukazom policistov vmešalo več oseb, ki so s prisotnostjo poskušale onemogočiti postopek. Ker je pri tem prišlo do množične kršitve javnega reda, so policisti za njegovo ponovno vzpostavitev in za zagotovitev lastne varnosti prav tako sorazmerno uporabili telesno silo, denimo odrivanje oseb, zoper posameznike pa tudi sredstva za vezanje in vklepanje, pojasnjujejo.
"Dve osebi sta bili pridržani za čas zbiranja obvestil zaradi suma kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja," pravijo in dodajajo, da je eden od storilcev uradno dejanje poskušal preprečiti z zamahom roke, drugi pa z odrivom s silo telesa.
"Kot smo že poročali, je bila med tem lažje poškodovana ena oseba." Z zbiranjem obvestil in po pregledu posnetkov je bilo do zdaj ugotovljeno, da je tudi ta oseba poskušala preprečiti izvedbo postopka policistu, ki je za odvrnitev nevarnosti uporabil telesno silo, oseba pa je pri tem padla na tla in se poškodovala. Policisti tudi v tem primeru nadaljujejo z zbiranjem obvestil zaradi suma kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja ter preverjanjem vseh okoliščin dogodka.
"Poudarjamo, da so policisti ves čas shoda tudi med postopki pozivali, naj upoštevajo navodila in ukaze policistov, vendar posamezniki tega niso storili, nasprotno, poskušali so preprečiti postopke," izpostavljajo na Policiji.
Zagotavljajo, da ukrepi Policije niso bili prekomerni, saj so policisti v vseh primerih uporabili najmilejše prisilno sredstvo za uspešno izvedbo postopka in odvrnitev protipravnega ravnanja oseb proti policistom. "Policisti so bili v postopkih korektni in strokovni in nikakor niso delovali glede na rasno, versko in drugo pripadnost, temveč zgolj proti osebam, ki so kršile javni red," še poudarjajo in dodajajo, da so v okviru svojih pooblastil izvajali naloge za varovanje življenja, zagotavljanje varnosti vseh udeležencev in varovanje državnega zbora ter preprečevali kazniva ravnanja.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.