Kot smo poročali, se je incident zgodil, ko je Televizija Slovenija snemala izjavo uslužbenca Zavoda za blagovne rezerve Ivana Galeta. Novinarka Eugenija Carl je na svojem Facebookovem profilu zapisala, da je k ekipi pristopila skupina moških, ki je nosila majice s slogani v podporo vladi Janeza Janše.
"Vodil jih je izolski občinski svetnik SDS in predsednik lokalnega odbora SDS Leopold Žolgar. Eden od njih je nato fizično napadel Galeta, ga med zmerjanjem in žaljenjem odrinil, nato odrinil še našo ekipo, skupina pa je nadaljevala z zmerljivkami, žaljivkami in kazanjem sredinca." Zapisala je, da so radijski kolegici Tjaši Škamperle iz rok želeli iztrgati mikrofon."Napadli so tudi svetnika Levice in ga stisnili za vrat." Novinarka je še zapisala, da upa, da bodo organi pregona opravili svoje delo.
Koprski policisti so sporočili, da na izolskem protestu niso obravnavali nobenega prekrška ali kaznivega dejanja, z nacionalne televizije pa so sporočili, da bodo dogodek sami prijavili policiji.
Na napad so se odzvali tudi nekateri v opoziciji, med njimi predsednik sveta stranke SAB Roman Jakič. Ta se je na Twitterju spraševal, ali bo minister v odstopu Aleš Hojs "tudi v tem primeru dal usmeritve policiji, naj prioritetno obravnava nedopusten fizični napad" na koprsko ekipo dopisništva RTV Slovenija, Galeta in občinskega svetnika.
Gale je sicer včeraj podal ovadbo zoper vršilca dolžnosti direktorja zavoda za blagovne rezerve Tomija Rumpfa in gospodarskega ministra Zdravka Počivalška. Sicer pa nekatere fotografije, objavljene na družbenih omrežjih, kažejo, da je med Galetom in nekaterimi podporniki vlade vendarle vladalo spoštljivo vzdušje.
Društvo novinarjev Slovenije zaskrbljeno zaradi prerivanja med poročanjem o protestih
V Društvu novinarjev Slovenije so izrazili zaskrbljenost zaradi prerivanja, do katerega je prišlo po poročanju Radiotelevizije Slovenija (RTVS) med snemanjem izjav udeležencev protestov v Izoli. Pripravili so navodila za novinarje, ki so žrtve groženj in napadov, ter jih pozvali, da morebitne grožnje prijavijo policiji.
"V preteklosti smo že večkrat opozorili, da kot družba ne smemo pristati na razmere, v katerih verbalno in tudi fizično nadlegovanje postane običajno poklicno tveganje, ki so mu novinarji izpostavljeni pri svojem delu. Poročanje s terena je najbolj osnovna oblika zbiranja in posredovanja informacij javnosti, ki si zasluži biti obveščena," so navedli.
Zato je po njihovem mnenju nujno, da novinarji na terenu svoje osnovno poslanstvo lahko opravljajo nemoteno, ne da bi jih pri tem kdorkoli nadlegoval ali da bi bili izpostavljeni kakršnemukoli verbalnemu ali celo fizičnemu nadlegovanju, napadom in podobno.
"Pregrete razmere, v katerih delamo, so odraz splošne družbene klime in vedno bolj sovražno nastrojenega okolja, ki ga s svojimi verbalnimi napadi in diskreditacijami tlakujejo tudi mnogi, ki bi morali biti za vzor. To je zaskrbljujoče in na tako okolje ne pristajamo," so dodali.
V Ljubljani 1500 protestnikov
Protestni shod na Prešernovem trgu je tokrat po podatkih policije pritegnil 1500 protestnikov, ki so odšli po ulicah središča Ljubljane do Vilharjeve ulice, kjer se je nato shod zaključil. Na Trgu republike se je nato zbralo le še okrog 50 protestnikov. Policisti so pri varovanju shoda ugotovili eno kršitev Zakona o javnih zbiranjih in kršitev 17. člena Zakona o varstvu javnega reda in miru.
Shod se je okoli 19. ure pričel na Prešernovem trgu, kjer se je zbralo okoli 1500 protestnikov. Policisti so opravljali naloge za varovanje državnega zbora, vzdrževali javni red in mir, zagotavljali varnost udeležencev, urejali promet in izvajali nadzor nad upoštevanjem Odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji, so sporočili s PU Ljubljana.
Dogodek je potekal mirno, so pa policisti za promet zaprli več ulic v okolici. Policisti so pri varovanju shoda ugotovili eno kršitev Zakona o javnih zbiranjih in kršitev 17. člena Zakona o varstvu javnega reda in miru, ter izvedli 10 postopkov ugotavljanja identitete.
Nadaljuje se zbiranje obvestil glede omenjenih dogodkov. V primeru dodatno zaznanih prekrškov ali kaznivih dejanj bodo policisti ukrepali v skladu z zakonodajo, so še sporočili z ljubljanske PU.
KOMENTARJI (2279)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.