Vlada je pred vrhom EU-Zahodni Balkan prvič v zgodovini samostojne Slovenije aktivirala 9. člen Zakona o nalogah in pooblastilih policije in zaradi velike verjetnosti hujših kršitev javnega reda sprejela sklep o omejitvah oz. prepovedala gibanje na določenih območjih v Ljubljani, okolici Brda pri Kranju in na Bledu, in sicer 5. in 6. oktobra. Kljub temu so se v prestolnici zbrali nasprotniki vlade in protikoronskih ukrepov, ki so tam vztrajali šest ur, mirni protesti pa so se sprevrgli v izgrede.
Policija pridržala 25 oseb, dve sta še vedno pridržani
Alojz Sladič iz Sektorja splošne policije na Generalni policijski upravi (GPU) je v izjavi za javnost pojasnil, da so včeraj pridržali 25 oseb, 22 od teh na podlagi določil Zakona o nalogah in pooblastilih policije, večinoma je šlo za kršitelje javnega reda in miru. Tri osebe so bile pridržane zaradi suma storitve kaznivega dejanja Hujskanje k upiranju in kaznivega dejanja Preprečitev uradnega dejanja uradni osebi. Ena od njih se je sama zglasila na policijski postaji na območju Gorenjske, pridržali pa so jo, "ker so bili podani razlogi za sum, da je oseba storila kaznivo dejanje, tudi priporni, in je bilo dovolj razlogov za odreditev policijskega pridržanja."
V tem trenutku sta dve osebi še vedno pridržani, eni pa je bilo pridržanje odpravljeno in je v bolnišnici. Po njegovih besedah Policija še zbira obvestila in dokaze o kaznivih dejanjih, izvaja t. i. 48-urno pridržanje. "V tem času je treba zbrati vsa obvestila, dokazila in potem osebo privesti z ovadbo pred preiskovalnega sodnika ali pa izpustiti." Na vprašanje ali Policija morda zavlačuje, je odvrnil: "Nikakor ne. Zbirajo se obvestila in dokazila. Ko bodo zbrana vsa in bodo sestavljeni elementi za podajo kazenske ovadbe, ali če ti ne bodo podani, bo pridržanje odpravljeno."
Prekomerna uporaba prisilnih sredstev?
Policisti so za razganjanje najbolj nasilnih skupin v času, ko je trajalo posredovanje policije, na območju širšega centra Ljubljane večkrat uporabili prisilna sredstva zoper množico (vodni curek, plinska sredstva, penaste naboje, konjenico in službene pse). Ob tem se pojavlja vprašanje, ali je bila takšna uporaba prisilnih sredstev res potrebna.
Sladič je priznal, da je Policija včeraj uporabila več prisilnih sredstev oz. plinskih sredstev kot prejšnji teden. Na različnih lokacijah je uporabila vodni top, vodi v njem pa je bila dodana zmes plinskega sredstva. Uporabila je tudi skupno nekaj čez 400 plinskih nabojev in plinskih bomb. "Plinski naboji se izstrelijo s posebnim orožjem v zrak in delujejo z razpršitvijo na tleh, ostalo so bile pa plinske bombe, ki se aktivirajo ročno."
Pri vseh postopkih so zaznali lažje poškodbe dveh oseb – protestnikov. Po do sedaj znanih podatkih sta se nadihali plinskih sredstev, ena oseba je v policijskem postopku izgubljala zavest, zaradi česar so ji nudili prvo pomoč, kasneje pa so jo oskrbeli v UKC Ljubljani. Lažje poškodovanih je bilo tudi šest policistov. Štirje so poškodovani, ker so vanje prileteli različni predmeti, predvsem granitne kocke.
A očitke o prekomerni uporabi je zavrnil. "Res je, uporabljenih je bilo veliko različnih prisilnih sredstev, a o pretirani uporabi težko govorimo, namreč poškodovani sta bili samo dve osebi. V pretežnem deležu so bila uporabljena plinska sredstva, ki puščajo relativno majhne posledice, torej ne prihaja do poškodb oseb, njihov učinek pa je kar velik. Možno je nasilno množico oz. posameznike in skupine, ki razgrajajo, s tem učinkovito odvrniti od nadaljnjih napadov."
Med nasilneži tudi pripadniki navijaških skupin
Kaj pa kolateralna škoda, ki so jo s tem povzročili – v Tivoliju, na primer, so bile družine z otroki, po mestu pa turisti. Vsi so se nadihali solzivca. "Dinamika izgrednikov je bila zelo pestra, množica se je umikala s Kongresnega trga na različne predele mesta, tisti najbolj nasilni izgredniki so delovali na več lokacijah hkrati. Tam, kjer je bila potrebna uporaba teh sredstev, je žal prišlo do posledic oz. učinka teh sredstev tudi nekoliko širše. Dodatno to povzroči posledice na osebah, ki se tam znajdejo naključno. Policija je že preventivno, dan prej, obveščala širšo javnost in opozarjala na nevarnost, posebej smo opozarjali na ranljive skupine, na vodenje otrok na proteste oz. smo to celo odsvetovali," je odgovoril Sladič.
Na vprašanje, ali je že znano, kdo so bili izgredniki, je povedal, da lahko govorimo o skupinah, ki so že od prej poznane kot nasilne. "Držijo tudi podatki v medijih, da so vmes tudi pripadniki nekaterih navijaških skupin," je dodal.
Incident na Slovenski: vozilo tuje delegacije ujeto med protestniki
V povezavi z incidentom, ki se je zgodil na Slovenski cesti, kjer je med protestniki obtičalo vozilo tuje delegacije, je povedal, da imata Policija in Center za varovanje in zaščito za take primere izdelane posebne protokole. "Lahko jim rečemo rezervni načrti. In v tem primeru je bil ta uporabljen, zagotovljena je bila varnost tuji delegaciji, uporabljena druga pot in vse se je končalo brez dodatnih incidentov." A kako so se sploh znašli tam? "Dinamika protestov in varovanja samega je bila zelo, kako bi rekel ... vseh dogodkov je bilo naenkrat veliko. Konkretno pa zaradi varnosti postopkov, ki zadevajo varovanje kolon, tujih oseb in tujih delegacij, ne moremo razkrivati," je še dodal.
O učinkovitosti policijskega dela
Tako za uporabo prisilnih sredstev kot ostalih postopkov Policije bomo z analizo, ki se bo v teh dneh zagotovo izvedla, ocenili učinkovitost, je še napovedal. "A sem že uvodoma poudaril, da je bila dinamika protestnikov, predvsem dela, kjer so bili nasilneži, takšna, da je narekovala delovanje policije na več območjih. Bilo je veliko gibanja, kmalu po pozivanju k premiku je bil protest razpuščen, udeleženci so bili večkrat pozvani k mirnemu razhodu in upoštevanju navodil Policije, vendar se je to ponavljalo na različnih lokacijah in je bilo potrebno tudi delovati."
Policija je obravnavala tudi več kaznivih dejanj poškodovanja tuje stvari, poškodovana so bila tudi službena vozila Policije.
Policisti zdaj nadaljujejo z zbiranjem obvestil o dogodku v smislu odkrivanja vseh kaznivih ravnanj, prav tako obravnavajo več kaznivih dejanj poškodovanj tuje stvari, med drugim so bila poškodovana službena vozila policije, so še sporočili z GPU.
V poročilu o včerajšnjem dogajanju so zapisali tudi, da so policisti včeraj izvajali naloge varovanja najvišjih tujih predstavnikov držav in na območju središča Ljubljane opravili tudi varovanje neprijavljenega shoda. Trg je bil ograjen, po 15. uri pa se je tam po njihovi oceni zbralo okoli 3000 ljudi.
Pri varovanju shoda so sodelovale različne policijske enote policijskih uprav, posebna enota, konjenica, policisti vodniki službenih psov, specialna enota, letalska policija ter center za varovanje in zaščito. Sladič je v oddaji Svet povedal, da je bilo v včerajšnje varovanje protesta in varovanje dogajanje na Brdu vključenih več kot 2000 policistov. "Za pomoč smo poklicali policiste takorekoč vseh policijskih uprav."
Lorbek: Naša navodila so bila, da moramo čim prej in učinkovito zagotoviti javni red
Danijel Lorbek, direktor uprave uniformirane policije na GPU, je v oddaji 24 UR ZVEČER pojasnil, da Policija vodni top uporabi takrat, ko je "javni red huje in množično kršen ter ga ni drugače mogoče zagotoviti". Dodal je: "Naša navodila so bila, da moramo policisti čim prej in učinkovito zagotoviti javni red, tudi z uporabo prisilnih sredstev."
Iz GPU so še sporočili, da varovanje dogodka vrh EU-Zahodni Balkan poteka v skladu s predvidenim načrtom, policisti so zagotovili varnost varovanim osebam, varovane kolone so z manjšimi prilagoditvami potovale po predvidenih trasah. "Za uspešno izvedbo policijskih nalog izreka generalni direktor Policije dr. Anton Olaj pohvalo vsem policistom in policistkam, ki so sodelovali pri varovanju."
Policiste je za njihovo delo pohvalil tudi notranji minister Aleš Hojs. "Čestitke možem in ženam v Policiji za današnje preprečevanje nasilja in vandalizma po ljubljanskih ulicah. “Miroljubni” protesti, ki so se začeli že pred formiranjem vlade, nadaljevali s petkovimi kolesarji, so ponovno pokazali svoj pravi obraz," je zapisal.
Policija v luči možnosti novih protestov okrepila prisotnost v središču Ljubljane
V luči nekaterih napovedi na družbenih omrežjih, ki kažejo, da bi tudi danes lahko prišlo do protestov v središču Ljubljane, je danes policija okrepila prisotnost okoli parlamentarnega poslopja. Stranka Resni.ca sicer tokrat ni med tistimi, ki bi vabili na shod.
Lorbek je včeraj v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da je Policija tudi danes pripravljena na morebitni protestni shod. "Zagotovljeno imamo zadostno število policistov." Kot so za STA povedali na Policijski upravi Ljubljana, delujejo v skladu s pristojnostmi, med drugim izvajajo naloge varovanja DZ in bodo v primeru protestov skrbeli za javni red in mir.
KOMENTARJI (3947)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.