Slovenija

Minister Hojs na sestanke s Policijo kar s strankarskimi veljaki SDS

Ljubljana, 05. 10. 2021 12.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nika Kunaver, Jure Tepina, Damjana Seme
Komentarji
728

Štiri regijske obiske je imela v zadnjih treh mesecih vlada Janeza Janše. Ministrski zbor je tako obiskal podravsko, goriško, savinjsko in zasavsko regijo. Ob večerih so navadno vsi skupaj imeli javno tribuno, medtem ko so se ministri čez dan ukvarjali vsak s svojim področjem – notranji minister Aleš Hojs je na primer med drugim obiskoval vodstva tamkajšnjih policijskih uprav in policijskih postaj. Ob njegovih obiskih je beseda tekla predvsem o težavah, s katerimi se soočajo policisti, pa tudi o aktualnih stvareh, smo izvedeli. Vse lepo in prav, če ne bi na te sestanke – in tudi na delovna kosila s komandirji in direktorji policijskih uprav – s seboj pripeljal tudi lokalnih strankarskih veljakov SDS.

Na notranjem ministrstvu so nam tako potrdili, da je ministra Hojsa v okviru vladnega obiska v goriški regiji, ki je potekal v začetku septembra, na Policijski postaji Tolmin spremljal tamkajšnji svetnik SDS Danijel Oblak. Na obisk na novogoriško policijsko upravo pa je z njim odšla kar poslanka SDS Elena Zavadlav Ušaj. Še več lokalnih strankarskih veljakov Slovenske demokratske stranke je bilo ob boku ministra Hojsa na vladnem obisku v savinjski regiji teden dni kasneje. "Na sestanku na Policijski upravi Celje sta bila navzoča predsednik SDS MO (mestnega odbora, op. a.) Celje Leon Podlinšek in podpredsednik SDS MO Celje Gvido Krušič,” so nam potrdili na MNZ. Poleg predsednika in podpredsednika celjskega mestnega odbora pa je ministra na obisku Policijske postaje Laško spremljala še predsednica laškega občinskega odbora SDS Štefanija Pavčnik. Ta se je z dvema fotografijama, na katerih sta z ministrom Hojsom z ramo ob rami, “pohvalila” tudi na družbenem omrežju Facebook in zraven zapisala: “Sprejem ministra za notranje zadeve, g. Aleša Hojsa, v Laškem. Ogledal si je policijsko postajo, ki je dokaj dotrajana, in jim povedal, da bodo dobili nove prostore.”

Regijski obiski vlade:                                 – podravska regija: 30. 6.– goriška regija: 8. 9.– savinjska regija: 14. 9.– zasavska regija: 28. 9.

Lokalna veljaka SDS slišala vse o policijskih kadrih, kriminaliteti in operativno-komunikacijskih dejavnostih

Policijske uprave smo prosili za informacijo, kaj je bil namen sestankov, torej kaj je bila tisti dan tema pogovorov med prisotnimi za mizo na policijskih upravah in policijskih postajah. Odgovore smo prejeli od Policijske uprave Celje. Na sestanku v prostorih PU Celje, ki je, po programu sodeč, potekal eno uro in na katerem sta za mizo poleg notranjega ministra Hojsa in policijskega direktorja Nika Kolarja sedela tudi šefa celjskega mestnega odbora SDS Leon Podlinšek in Gvido Krušič, so govorili o številnih aktualnih policijskih tematikah, tudi o kriminaliteti in nedovoljenih prehodih meje. “Na Policijski upravi Celje smo ministru in ekipi v okviru vladnega obiska predstavili kadrovsko zasedenost in vsa področja svojega dela, od stanja prometne varnosti, kriminalitete, javnega reda in miru do nedovoljenih prehodov meja, operativno-komunikacijskih dejavnosti in ostalega. Prav tako smo izpostavili problematiko vozil in ostalih materialno-tehničnih sredstev,” so teme sestanka pojasnili na PU Celje. Sta lahko torej Podlinšek in Krušič tam slišala tudi informacije, ki so sicer zaradi specifičnosti dela Policije tako ali drugače zaščitene oziroma tajne?

Sestanek z vodstvom Policijske uprave Celje
Sestanek z vodstvom Policijske uprave Celje FOTO: MNZ

Je to morda običajna praksa?

Ker gre za vladne in ne za strankarske obiske, nas je seveda zanimalo, ali je kaj takega morda običajna praksa. Da vedno povabijo tudi predstavnike lokalnih oblasti, pojasnjujejo na notranjem ministrstvu: “Na sestanke v sklopu regijskih vladnih obiskov so vedno povabljeni predstavniki LO (SDS), svetniki in župani.” Ampak ali bi to že lahko pomenilo nedopustno mešanje lokalne in državne politike? Kje bi morala biti meja?

 

Hojsov predhodnik: “Strankarske obveznosti sem opravljal po končanih službenih obveznostih ali v svojem prostem času.”

“Delovni obiski ministra za notranje zadeve v Policiji in na Inšpektoratu so namenjeni izključno spoznavanju notranje organizacije enot, zaposlenih in njihovega dela, problematike ter vsebinskih in organizacijskih rešitev,” je jasen nekdanji minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Ta pojasnjuje, da ga na njegovih delovnih obiskih nikoli niso spremljali poslanci ali občinski svetniki LMŠ. “Strankarske obveznosti sem opravljal po končanih službenih obveznostih ali v svojem prostem času,” je še zapisal Poklukar.

Za mnenje smo prosili tudi Komisijo za preprečevanje korupcije. Njihove odgovore smo objavili na koncu članka. Na aktualnem notranjem ministrstvu pod Hojsovim vodstvom pa so nam na konkretno vprašanje, kako ministrstvo zagotavlja neodvisnost Policije od stranke SDS, odgovorili, da je “sodelovanje predstavnikov različnih političnih strank na sestankih v okviru vladnih obiskov običajna praksa tovrstnih obiskov” in da se sestankov niso udeležili samo ljudje, ki so povezani s koalicijo, ampak so bili prisotni tudi člani drugih strank. “Na sestanku na PP Šentjur je bil tako prisoten mag. Marko Diaci iz Gibanja za Občino Šentjur, na sestanku na PP Žalec je bil Roman Virant, član SD,” so zapisali.

Ministrski zbor z obiska vlade v podravski regiji
Ministrski zbor z obiska vlade v podravski regiji FOTO: Vlada RS

Jelko Godec poleg zdravstva zanima tudi Policija?

Ne le lokalni strankarski veljaki, vlado oziroma ministre na takšnih obiskih spremljajo tudi člani kabineta predsednika vlade. To ni nič takega, saj so ti del izvršilne veje oblasti in so najožji sodelavci premierja Janeza Janše. Malo bolj nenavadno pa je, da se nekdo, ki je v vladi zadolžen za področje zdravstva, zanima za področje Policije oziroma za notranje zadeve. Tako si je Jelka Godec, nekdanja poslanka SDS, zdaj državna sekretarka za področje zdravstva, skupaj s Hojsom ogledala policijsko postajo v Šentjurju. Zanimivo, ogled oziroma sestanek s tamkajšnjim komandirjem je potekal prav v času, ko je zdravstveni minister Janez Poklukar obiskal Zdravstveni dom Nazarje. Tam je bil torej brez državne sekretarke, pristojne za to področje. 

 Jelka Godec,  državna sekretarka za področje zdravstva, skupaj s Hojsom na obisku Policijske postaje Šentjur.
Jelka Godec, državna sekretarka za področje zdravstva, skupaj s Hojsom na obisku Policijske postaje Šentjur. FOTO: MNZ

Spomnimo sicer, da je bila tudi Jelka Godec vključena v domnevno sporne nabave zaščitne opreme spomladi lani. Takrat še kot poslanka je z nekaterimi ponudniki komunicirala kar s strankinega elektronskega naslova. Kot je kasneje ugotovilo Računsko sodišče, pa ni bilo jasno, kdo jo je aktiviral in zakaj. Prav tako ni jasno, katere veščine in znanja je imela, da je bila tako pomembna, da je ni mogel nadomestiti kakšen drug uslužbenec Zavoda za blagovne rezerve. Jelka Godec je s tem – tako Računsko sodišče – delovala v nasprotju z Zakonom o poslancih, ki določa nezdružljivost funkcij. Tudi o tem smo marca letos obširno poročali v oddaji 24ur Fokus. 

KPK: Vse poskuse vplivanja je potrebno prijaviti

 

Komisijo za preprečevanje korupcije smo prosili za stališče - kje je potrebno postaviti mejo med vladno (izvršilno politiko) in strankarsko politiko; ali je lahko sodelovanje predstavnikov različnih političnih strank na sestankih v okvirih vladnih obiskov običajna praksa; ali bi lahko šlo celo za sume korupcije pri teh obiskih?

 

Pojasnili so, da KPK ni seznanjena niti z vsebino niti z namenom zgoraj opisanih sestankov in da je prav namen tisti, ki opredeljuje primernost takšnih sestankov. “Izpostavljamo pa, da je izjemno pomembno, da so vzpostavljene jasne ločnice med stroko in politiko na vseh področjih, tudi pri delovanju policije.” Na protikorupcijski komisiji so opozorili tudi, da se pričakuje, da se pri tovrstnih sestankih zasleduje najvišja stopnja transparentnosti, saj se v nasprotnem primeru odpira prostor za dvom. Ob tem so pozvali, da se v vseh primerih poskusov morebitnih nezakonitih ali neetičnih vplivanj na delo ali poseganje v pristojnosti organov ali uradnih oseb (med katere spadajo tudi javni uslužbenci) pričakuje, “da takšne vplive prijavijo svojemu nadrejenemu oziroma, če tega ni, če se ne odzove ali če je prav nadrejeni  tisti, ki takšne vplive izvaja, Komisiji za preprečevanje korupcije.” 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (728)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VoxP
07. 10. 2021 20.51
+3
kajpa saj plača davkoplačevalec. Ti ljudje so skromni
sinhron
06. 10. 2021 15.03
+3
Nepreklicno odstopljeni notranji minister Hojs se morda počuti bolj varnega in bolj pomembnega , če ga spremljajo sektaški veljaki . Verniki sekte SDS so mu pa hvaležni za zaupanje in dobro večerjo , ki jo plačamo davkoplačevalci !
titomeni
06. 10. 2021 15.00
+3
Antipaticen kot Adolf
LjudskiPevec
06. 10. 2021 15.00
+3
Hojs lahk sam prosi, da ga nikol v življenju ne srečam v živo.
čevapgpt
06. 10. 2021 14.44
+0
predvolilna turneja
mungus
06. 10. 2021 14.09
+1
Ana Sols
06. 10. 2021 13.58
+2
olafur
06. 10. 2021 13.47
+7
čez leto ali pol bo odhojsal na Dob.
yomo31
06. 10. 2021 13.35
+6
lejga hujska kao se smeji
Andrejs
06. 10. 2021 13.32
-1
In? Ko pa kriminalci in podpihovalci hodijo k predsedniku Slovenije je pa vse O.K.!.
tovarišinajuriš
06. 10. 2021 13.33
+2
...seveda ni,kar smo tudi jasno povedali...
soxx
06. 10. 2021 13.25
+6
Tudi Adolf je imel take metode, vse je urejal s svojimi strankarskimi pajdaši...
Antoniozmaj
06. 10. 2021 13.21
+4
čudno, da svinja ni še mamice sabo pripeljal
tovarišinajuriš
06. 10. 2021 13.02
+6
...sindrom malega pimpeka...
jamajka
06. 10. 2021 12.46
+4
Toliko je zastražen, da še brez maske ne bo dobil covida.
sevenx
06. 10. 2021 12.38
-9
Antoniozmaj
06. 10. 2021 13.22
+5
Slava Rodu
06. 10. 2021 11.48
+11
Nkoli vam ne bomo oprostili, čas bo prinesel odgovor vsem ki še ne vedo kaj nas še čaka.
devlon
06. 10. 2021 11.48
+6
glavno, da se ta tip hojsa dalje..
HolyRomanEmpire
06. 10. 2021 11.40
-9
Janša utrjuje oblast na podeželju :D pametno.
resslovenka
06. 10. 2021 12.02
+15
Bratranec od mojega moža je zdrt Janševec. Moj mož pa odkrit nasprotnik. Ko bratranec začne s komunisti, levaki, v bistvu z Janševim stilom govoričenja, se mož z njim ne spravi v konflikt, ampak mirno odide. Pravi "saj mu ni pomoči". In prav ima. Hojsa pa tudi še iz službe pozna. In ker pozna njegovo zgodovino, ga nobena stvar pri njegovem početju ne preseneča. Tale SDS je kot kača, ko ji odsekas rep, sika dalje. 😄
marker1
06. 10. 2021 12.50
-5
Res je. Ko je levica na oblasti je demokracija, če pa ni, je pa diktatura. To je levičarska mantra, ki jo ponavljajo. Ubogi revčki, ki mislijo, da morajo biti samo oni na oblasti. Imeli ste jo, pa ste se sprli med seboj in jo prepustili sposobnejšemu od sebe.
Antoniozmaj
06. 10. 2021 13.24
+4
resslovenka, sds-ju je treba odsekat glavo, ne repa, potem pa bo bolje
Slava Rodu
06. 10. 2021 11.35
+7
Mislite, da vam bo uspelo, ampak Svoboda je naša
Bigbadjohn
06. 10. 2021 11.35
Eh, verjetno jih je vzel s sabo kot vabo, da jih vrže pred fante demonstrante, ako ga napadejo- če že ni bil sprejet njegov predlog o kaznovanju pomanjkanja bontona...