Generalni direktor Policije Senad Jušić je na novinarski konferenci povedal, da je cilj Policije zagotavljanje varnosti vseh. "Vsako kršitev bomo obravnavali v skladu z zakonodajo in v skladu s človekovimi pravicami. Dosledno bomo ukrepali zoper vse kršitelje." Pojasnil je, da so na varnostno obremenjenih območjih, predvsem v Kočevju, Ribnici, Škocjanu in Šentjerneju, poostrili prisotnost z različnimi oblikami.
Državna tožilka o napadu na policiste ni bila obveščena. Jušić naročil strokovni nadzor
Jušić je ostro obsodil nedavni incident, ko je nekaj Romov napadlo policiste, ko so ti prijeli pobeglega mladoletnega voznika, posnetek pretepa pa se je nato pojavil tudi v javnosti. "Ministrstvo za notranje zadeve in policija odločno obsojata omenjeni napad na policiste. Gre za nedopustno, obsojanja vredno in zavržno dejanje ter napad na vladavino prava," je dejal.
Pojasnil je, da je predkazenski postopek zoper napadalce še v teku in da bodo policisti po vseh zbranih obvestilih zoper njih na tožilstvo podali kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja preprečitve uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi ter poškodovanja tuje stvari.
Je pa v tem primeru Jušić naročil strokovni nadzor nad ravnanjem policistov. Z vrhovnega državnega tožilstva so namreč v četrtek sporočili, da policisti dežurne državne tožilke o primeru niso obveščali, prav tako niso prosili za usmeritev ali storilce pridržali, temveč je tožilka šele več ur po dogodku od operativno komunikacijskega centra prejela telefonsko sporočilo o ogledu in obravnavi kaznivih dejanj preprečitve uradnega dejanja in poškodovanja tuje stvari.
V Kočevju in Ribnici 10 oziroma 30 odstotkov več kaznivih dejanj
Direktor Policijske uprave Ljubljana Tomislav Omejec je pojasnil, da pozorno spremljajo dogajanje in indikatorje kriminalitete in ogrožanja javne varnosti. V prvih osmih mesecih letos so sicer na Policijski postaji Kočevje zaznali 10 odstotkov več kaznivih dejanj kot v enakem obdobju lani. Na Policijski postaji Ribnica pa 30 odstotkov več. Na območjih omenjenih policijskih postaj so sicer raziskali 50 oziroma 60 odstotkov primerov. Preiskali so tudi primer ropa v Kočevju v trgovskem centru, streljanje na vozilo, napad na policiste ter preprečitev uradnega dejanja v Ribnici.
Zato so na omenjenih območjih v zadnjem času pripravili več ukrepov in intenzivirali svoje delo. "Med drugim smo okrepili prisotnost posebnih policijskih enot, vodnikov službenih psov, konjenikov in prometnih patrulj," je dejal. Aktivnosti policije so usmerjene predvsem v preprečevanje in preiskovanje kaznivih dejanj in povečevanje vidnosti policije, tudi z namenom izboljšanja občutka varnosti ljudi. Okrepili so tudi kriminalistično obveščevalno dejavnost in povezovanje z lokalnim prebivalstvom, je dejal.
Direktor Policijske uprave Novo mesto Igor Juršič je povedal, da sta trenutno najbolj obremenjeni občini Šentjernej in Škocjan. Večina storilcev je mladoletnih, zato Policija o tem obvesti center za socialno delo in starše.
Po njegovih besedah se varnostna situacija sicer ni poslabšala, je pa prijav občanov več, ker so jih k temu pozvali. "Ljudje niso prijavljali tatvin krompirja in fižola, zdaj smo jih spodbudili, da take kraje prijavijo." Tudi Jušić je ocenil, da se varnostna situacija ni poslabšala in da Slovenska policija varnostno dogajanje v prostoru obvladuje.
Varnostno bolj obremenjena na Dolenjskem je po besedah Juršiča tudi Mestna občina Novo mesto, ki ima v svoji okolici pet romskih naselij. Tudi tu policija aktivno izvaja svoje dejavnosti. "Samo v tem tednu smo opravili šest hišnih preiskav, v katerih smo našli orožje, hladno orožje in predmete, ki izvirajo iz kaznivih dejanj," je dejal.
Na vprašanje, ali meni, da bi policisti potrebovali več pristojnosti, je Jušić dejal, da deli mnenje strokovnjakov s področja varnosti, in sicer da ima slovenska policija zadostna pooblastila. "Policisti se tudi dnevno izpopolnjujejo in usposabljajo," je dodal, ob tem pa izpostavil, da se Policija s kadrovsko stisko sooča že od leta 2015, kar pa skušajo aktivno reševati z novimi vpisi za policiste. "Na področju odhodov iz policije v druge službe so trenutno kazalniki ugodni," je dejal.
Policijske uprave Ljubljana, Murska Sobota in Novo mesto so besedah Jušića v letu 2024 do konca julija izvedle 787 intervencij, med drugim zaradi prijavljenega streljanja z orožjem, kršitev s hrupom, kurjenja in bagatelnih kaznivih dejanj. V istem obdobju leta 2023 so izvedle 803 takšne intervencije.
Do konca julija letos je policija v romskih naseljih izvedla tudi 1845 represivnih ukrepov, kot so hišne preiskave, zasegi orožja in streliva, odvzemi prostosti in privedbe k preiskovalnemu sodniku, medtem ko je bilo v enakem obdobju leta 2023 takšnih ukrepov 1698 ukrepov.
Opravila je tudi 8192 preventivnih aktivnosti, ki se nanašajo na povečano prisotnost policistov, razgovore s predstavniki lokalnih skupnosti in podobno, kar je za 170 več kot v enakem obdobju lani.
Policisti tudi v teh dneh nadaljujejo z okrepljenimi aktivnostmi za preprečevanje vseh oblik protipravnih in motečih ravnanj ter izboljšanje občutka varnosti ljudi na območju Kočevja, so sporočili iz Policijske uprave Ljubljana. "S povečano prisotnostjo policistov za zagotavljanje varnosti na območju Kočevja in Ribnice Policija zagotavlja hitrejši odzivni čas ter zaznava in procesira več kaznivih ravnanj. Določene oblike dela pa so ciljno usmerjene v preprečevanje, odkrivanje in preiskovanje kaznivih dejanj. Predvsem v prijetje in obravnavo storilcev kaznivih dejanj ter zagotavljanje zadostnih dokaznih standardov za dokazovanje kaznivih dejanj."
Pripadniki Policije na omenjenem območju zbirajo obvestila in opravljajo identifikacijske postopke, "tudi s t. i. operativno zanimivimi osebami", postopke s kršitelji cestno-prometne zakonodaje, prijetimi osumljenci kaznivih dejanj in kršitelji na področju javnega reda in miru. Na območju je prisoten tudi policist, ki se ukvarja z delom v večkulturnih skupnostih, so še sporočili iz Policije, kjer so dodali, da naloge izvajajo tudi na način in z metodami, kjer lokalnim prebivalcem niso opazni.
Policija ob tem občinam predlaga ustanovitev varnostnega sosveta, "na katerih bodo vsi deležniki javne varnosti ocenili varnostne razmere, obravnavali aktualne varnostne problematike in načrtovali skupne ukrepe za zagotavljanje varnega bivalnega okolja".
Kaj svetujejo prebivalcem?
V primeru, da občani zaznajo osebe, ki s svojim obnašanjem ali ravnanjem vzbujajo sum, da bodo izvedle ali izvršujejo kaznivo ravnanje, Policija poziva, naj nemudoma pokličejo na številko 113, najbližjo policijsko postajo ali anonimno na številko 080 1200.
Ob tem opozarjajo, da takoimenovane vaške straže, kjer bi občani opravljali naloge Policije, lahko predstavljajo varnostna tveganja, saj ni možno predvideti ravnanja storilcev. "Prav tako lahko tovrstno organiziranje pomeni kaznivo ravnanje, če aktivnosti posegajo v pristojnosti in naloge, ki jih lahko izvajajo le državni organi."
Na Policiji ustanavljanju vaških straž zato izrecno nasprotujejo, podpirajo pa samozaščitna ravnanja občanov, kot so namestitev varnostnih kamer, angažiranje varnostnih služb in tesno sodelovanje s Policijo.
Ministrica za pravosodje: Tudi država je naredila nekaj narobe
Ministrica za pravosodje Andreja Katič priznava, da je, poleg lokalnih skupnosti, tudi država naredila nekaj narobe. "Od policije naprej do konca tudi uprave za izvrševanje kazenskih sankcij. Vse to mora funkcionirati tako, da bomo lahko v tisti zadnji fazi, če nekdo nekaj narobe naredi, odgovarjal za svoja ravnanja."
Ministrica izpostavlja izzive v fazi pridobivanja dokazov in dokazovanja na sodišču. "Vsak od nas ali pa vsak od deležnikov ne naredi tistega, kar bi moral dovolj hitro, učinkovito. Moj namen ni kazati s prstom na kogarkoli ampak predvsem ta sestanek uporabiti za to, da vidimo, če je potrebno kjerkoli, karkoli spremeniti, ali pri zakonodaji, ali pri načinu dela, pri sodelovanju med policijo in tožilstvom."
KOMENTARJI (891)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.