Namestnik generalnega direktorja policije Andrej Anžič je poudaril, da je tako policija enako reševalno-patruljno plovilo, ki bi ga lahko že na prejšnjem razpisu kupila za 211 milijonov tolarjev, dobila po ceni 176,5 milijona tolarjev. Po njegovih besedah bo policija v prihodnosti potrebovala še eno plovilo, ki bo bolj namenjeno patruljiranju oziroma nadzoru državne meje, vendar za zdaj še ni znano, kdaj naj bi ga nabavili.
Kot je znano, sta Anžič in direktor podjetja Jadran Anton Zobec pogodbo o nabavi policijskega plovila, ki ga bo Jadran policiji dobavil najkasneje v sedmih mesecih, podpisala prejšnji teden. Na javni razpis za nakup in dobavo novega serijsko izdelanega preizkušenega policijskega reševalno-patruljnega plovila so sicer prispele ponudbe Elex Unitrada, Jadrana in podjetja Tramontana. Ponudbo slednjega so izločili že na odpiranju ponudb, saj je bila pomanjkljiva, Elex pa se v pritožbenem roku ni pritožil na sklep o izbiri dobavitelja plovila.
Od podpisnika pogodbe, namestnika generalnega direktorja policije Andreja Anžiča, smo pričakovali natančne utemeljitve, zakaj je razpisna komisija izločila najcenjšega izmed čolnov. V razpisni dokumentaciji je policija zahtevala:
- prostor namenjen fiziološkim potrebam z umivalnikom, toplo vodo ter priročnim tušem;
-večnamenski prostor s standardno opremo za normalno bivanje na plovilu do 24 ur;
-prostor za nudenje prve pomoči (oblazinjeno ležišče – klop.
Koliko naj bo centimetrov in kakšne morajo biti postelje v dokumentaciji sploh ni določeno, kar pomeni, da si je komisija takoimenovano normalno 24-urno bivanje pač razložila po svoje.
Čeprav policija očitno ni imela pravih razlogov, da je izločila čoln, ki je bil od sedaj izbranega za dva metra daljši, a cenejši za kar 50 milijonov tolarjev, je zgodba končana. Zavrnjeno podjetje se namreč na sklep ni pritožilo, kar bi bila tudi edina pot za revizijo. Komisija je tako izbrala Jadranov čoln iz aluminija, ker je bil najcenejši, in ker je izpolnjeval vse razpisne pogoje, je zatrdil Anžič in dodal, da od zavrnjenega ponudnika niso prejeli nobene pritožbe, oziroma nobene zahteve po reviziji.
Pri vse tem pa ne gre prezreti, da zavrnjeno podjetje Elex toži notranje ministrstvo. Pred letom so jim namreč povzročili precej finančne škode, ko so na razpisu že izbrali njihov čoln in nato spremenili pogodbo tako, da za Elex ni bila več sprejemljiva.
In morda je ravno tu vzrok, zakaj je moral cenejši Elexov čoln, sredi razpisa izpasti.
Tako kot je že dlje časa iz igre tudi razvpiti P 111. Čoln, ki zaradi stalnih popravil praktično več patruljira na suhem kot po morju. In čoln pri katerem ni povsem jasno, kdo je odgovoren za njegov nakup. Pri novem vsaj teh dvomov ne bo.