Generalni direktor slovenske policije Jože Romšek je z namenom, da se ugotovi neposredna osebna odgovornost in razlogi, zakaj je slovenski Interpol v zadevi Patria posredoval odgovor avstrijskemu z več kot enoletno zamudo, danes odredil notranji nadzor na oddelku Interpol.
Kot je v sporočilu za javnost zapisal tiskovni predstavnik Generalne policijske uprave Drago Menegalija, je Romšek notranji nadzor v skladu s pravili za izvajanje nadzora v policiji odredil na oddelku Interpol v sektorju za mednarodno policijsko sodelovanje uprave kriminalistične policije. Po opravljenem nadzoru bo Romšek z ugotovitvami seznanil ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja.
Minister Mate priznal napako — policija čakala 15 mesecev
Minister Mate je včeraj za POP TV povedal, da sam prvič vidi depešo. Priznal je tudi, da je policija naredila napako. "Meni osebno je nerazumljivo, zakaj ni prišlo do odgovora prej, da je trajalo toliko časa. Policija bo morala pregledati zadevo in mi jasno odgovoriti, zakaj je toliko časa trajalo, da je prišlo do odgovora," je dejal Mate.
Rehar: Policija bi morala odgovoriti
Policija kljub javnemu očitku ministra Dragutina Mateja, da je prišlo do hude napake pri obravnavi depeše iz Dunaja, še naprej molči. Dolgoletni šef mednarodnega oddelka policije Boris Rehar poudari, da bi policija morala opraviti svoje delo. "V tem primeru bi morali vseakakor glede na to, kar je prišlo, reagirati in poslati določeni policijski upravi, da opravi določene poizvede, da odgovori Dunaju in ostalim v vednost“. Rehar tudi poudarja, da ker gre za depešo z oznako zelo nujno, bi morali "odgovoriti v 24 urah“.
Rehar zaradi te napake ne dvomi, da so finski preiskovalci postali skeptični do slovenske policije, kar pojasnjuje navedbe Mateja, da zdaj ne sodelujejo več. Na vprašanje, ali je ta neodzivnost posledica napake slovenske policije, pa poudarja: "Glejte, kredibilnost izkazuješ s tem, da daš svojo voljo, da sodeluješ. Da izmenjuješ podatke, ki jih lahko izmenjuješ v okviru svoje nacionalne zakonodaje“, je še poudaril.
Če depeše policija resnično ni opazila prvič, so dobili o tej zadevi zagotovo še več podobnih depeš, ko so prejemniki pošte iz drugih držav odgovarjali v Avstrijo. "Težko je pa tako napako sprejeti, če je bilo naslovljeno na slovenski interpol med ostalimi interpoli“, še meni Rehar.
Spomnimo
Avstrijski Interpol je že 21. februarja lani slovenski policiji poslal depešo, s katero so pozvali slovenske kolege, naj raziščejo vlogo Walterja Wolfa in Wolfganga Riedla pri poslu s Patrio.
V depeši natančno piše, kakšno provizijo je Patria nakazala Riedlu in kako je ta denar potoval na račun Wolfa. Avstrijski organi so namreč presodili, da gre za sumljive denarne transakcije v višini 2,3 milijona evrov, ki so povezane z nakupom oklepnikov v Sloveniji. Policija je na depešo odgovorila šele po dobrem letu, ko so se na Finskem zgodile hišne preiskave in pridržanja.
Tanko: Diskreditacija predsednika vlade ni uspela
Jože Tanko (SDS) je ocenil, da diskreditacija predsednika vlade z "lažnimi obtožbami o podkupninah ni uspela". Hkrati je izrazil obžalovanje, da se "kritiki namesto, da bi ponudili dejansko alternativo, ukvarjajo z diskreditacijami in lažnim obrekovanjem, zraven pa diskreditirajo še Slovenijo".
Janša je po besedah vodje poslanske skupine SDS še edina oseba iz obdobja osamosvojitve, ki je uspela "ohraniti nek status in pomembno vlogo v slovenski politiki". Vse ostale pomembne osebe iz obdobja Demosa jim je po njegovem "na tak ali drugačen način uspelo odstraniti iz pomembnejšega političnega odločanja v državi". "Z Janšo jim to ni uspelo, predvsem ker je kredibilna oseba in tudi zato nima težav v obrambi," je dejal. "Na drugi strani so izidi tega mandata taki, kot jih Slovenija še nikoli ni imela," je dejal Tanko.
KOMENTARJI (780)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.