Predlog pravilnika o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2022 je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in ga posredoval ministrstvu za zdravje. Od tam so ga v torek poslali v javno razpravo in medresorsko usklajevanje.
Če bo predlog sprejet, v SV napovedujejo, da bodo v skladu s programom cepljenja ter v sodelovanju s službo za varnost in zdravje pri delu in vojaško zdravstveno enoto, ki je izvajalec medicine dela ministrstva za obrambo, izvedli revizijo veljavnih ocen tveganja delovnih mest oz. izdelali oceno tveganja za širjenje okužb z novim koronavirusom in s tem obolenj s covidom-19. V njej bodo določili delovna mesta in dolžnosti, za katera je tveganje za širjenje okužb s koronavirusom prepoznano kot nesprejemljivo. Za ta mesta bodo kot preventivni ukrep varnosti in zdravja pri delu določili tudi cepljenje proti covidu-19.
Ker gre za novo vsebino programa za cepljenje, še ne morejo napovedati, katera so oz. bodo delovna mesta in vojaške dolžnosti, za katera bo cepljenje proti covidu-19 določeno kot preventivni ukrep varnosti in zdravja pri delu, so ob tem pojasnili.
Podobno so sporočili tudi z Generalne policijske uprave (GPU). Če bodo predlagane spremembe programa cepljenja sprejete, bo v skladu s predpisanimi postopki ter presojo in opredelitvijo zdravstvene stroke "pripravljena in s socialnimi partnerji usklajena ustrezna dopolnitev izjave o varnosti z oceno tveganja". Predlog programa cepljenja med drugim namreč predvideva, da se v poglavju program cepljenja za zaposlene med ostale navedene bolezni doda tudi covid-19. To bi omogočilo, da se tudi cepljenje proti covidu-19 opravi v skladu z izjavo o varnosti z oceno tveganja delovnih mest pri osebah, ki so pri opravljanju dela izpostavljene nalezljivim boleznim, in osebah, ki pri delu lahko prenesejo okužbo na druge osebe, so navedli na NIJZ.
V SV sicer pojasnjujejo, da je v izjavi o varnosti z oceno tveganja za posamezna delovna mesta v vojski že vključeno cepljenje proti različnim boleznim. Gre predvsem za določena delovna mesta v upravnem delu obrambnega ministrstva in v vojski, kjer je delo uslužbencev vezano na odhode v tujino oz. na endemska območja. Za opravljanje dela je na določenih delovnih mestih tako zahtevano cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu, tetanusu, hepatitisu A, rumeni mrzlici in tifusu. Pred nekaterimi službenimi potmi pa je zahtevano cepljenje denimo proti rumeni mrzlici in ošpicam.
Cepljenje proti določenim boleznim je že sedaj predvideno tudi za pripadnike policijskih enot različnih specialnosti, kandidate za policiste in druge policijske uslužbence, ki opravljajo delo, pri katerem obstaja večja verjetnost okužbe, pojasnjujejo na GPU. Za navedene ciljne skupine se redno izvaja cepljenje proti hepatitisu B in klopnemu meningoencefalitisu, v določenem obsegu pa se glede na priporočila zagotavlja tudi druga cepljenja, med njimi denimo proti hepatitisu A.
Število cepljenih policistov in vojakov
Na GPU razpolagajo s podatkom o številu cepljenih policistov, ki so bili na cepljenje v skladu z nacionalno strategijo cepljenja napoteni od delodajalca. Ker pa morajo vsi javni uslužbenci izpolnjevati pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT), ki ga izkazujejo z vpogledom v digitalno ali papirnato covidno potrdilo, na GPU ocenjujejo, da pogoj preboleli in cepljeni (PC) skupaj izpolnjuje več kot 80 odstotkov policijskih uslužbencev. "Njihov delež se sicer dnevno spreminja in rahlo raste," so navedli.
Iz SV so sporočili, da je po zadnjih torkovih podatkih polno cepljenih 3671 pripadnikov vojske. S prvim odmerkom je cepljenih 124 vojakov, s poživitvenim pa 1103. Ob tem so dodali, da je imelo v ponedeljek 449 njihovih pripadnikov status prebolelosti. Pogoj PC izpolnjuje 65 odstotkov vseh pripadnikov. A v to število niso zajeti tisti, ki so se cepili na cepilnih točkah javnega zdravstva. Pripadniki SV se namreč lahko cepijo tudi v vojaški zdravstveni enoti.
"Na podlagi analize števila pripadnikov, ki so status PC izkazali z ustreznim potrdilom svojim nadrejenim in glede na izkazane potrebe števila testov za samotestiranje ocenjujemo, da ima status PC več kot 80 odstotkov pripadnic in pripadnikov SV," so pojasnili.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.