Slovenija

Policija drugače kot vlada

Murska Sobota/Ljubljana, 12. 09. 2006 15.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Marjan Maučec/B.M./STA
Komentarji
18

Slovenija in Hrvaška se ne moreta dogovoriti o skupni obnovi nasipa ob reki Muri, slovenska policija pa ravna v nasprotju s stališčem svoje vlade.

Čeprav predsednik vlade Janez Janša hrvaško gradnjo ceste od mostu pri Muri do slovenskega zaselka Mirišče označuje kot problem, ker je to kršenje izjave, ki sta jo sprejeli vladi pred dobrim tednom, so Hrvati danes gradili naprej.

Slovenski policist pojasnjuje novinarju 24ur Marjanu Maučecu, da se nahaja v bližini katastrske meje, ki naj bi bila po mnenju policije tudi meja s Hrvaško.
Slovenski policist pojasnjuje novinarju 24ur Marjanu Maučecu, da se nahaja v bližini katastrske meje, ki naj bi bila po mnenju policije tudi meja s Hrvaško. FOTO: POP TV

Župan hrvaškega Murskega Središča Franjo Makovec stanje, ki je veljalo na meji v času osamosvojitve Slovenije in Hrvaške leta 1991, razume drugače. "Jurisdikcija na tem območju je bila izključno hrvaška, razen policijske kontrole, ki sta si jo državi izmenjali leta 1973," je povedal Makovec. Stanje naj bi bilo tako drugačno, kot trdi Slovenija, ki vztraja, da mora biti policijski nadzor do reke Mure njen.

Policisti so bili sicer vljudni, vendar imajo očitno drugačno stališče glede poteka državne meje kot slovenska vlada.
Policisti so bili sicer vljudni, vendar imajo očitno drugačno stališče glede poteka državne meje kot slovenska vlada. FOTO: POP TV

Čeprav slovenska vlada kar naprej ponavlja, da je treba spoštovati stanje na dan 25. junija 1991, pa njeni policisti brez razloga legitimirajo ljudi pred katastrsko mejo, kar je na lastni koži izkusila tudi novinarska ekipa 24ur. Na vprašanje, kaj delamo tukaj, smo pojasnili, da se pač prevažamo z avtomobilom, saj ni nikjer nobene prepovedi, nakar so nam slovenski policisti odgovorili, da tega ne bi smeli početi. Opomnili so nas tudi, da naprej ne smemo, češ da je tam državna meja.

Hrvaška policista iz oddaljenosti opazujeta, kako njihovi slovenski kolegi opravljajo njihovo delo - legitimirajo slovenske državljane na nedoločenem delu meje.
Hrvaška policista iz oddaljenosti opazujeta, kako njihovi slovenski kolegi opravljajo njihovo delo - legitimirajo slovenske državljane na nedoločenem delu meje. FOTO: POP TV

Kot kaže, policijski šefi za stališča in sklepe vlade v Ljubljani očitno še niso slišali. Policisti so bili sicer zelo korektni in vljudni, pa še nerodno jim je bilo, ker so se zavedali, za kaj gre. Čeprav smo se sklicevali na stališča slovenske vlade in ministrstev, so nas popisali. Neverjetno, a resnično: slovenska policija torej upošteva stališča hrvaške in ne slovenske vlade.

Kot če bi legitimirali sredi Piranskega zaliva

To pa je podobno, kot če bi slovenska policija v Piranskem zalivu kaznovala slovenskega državljana, ker je plaval čez sredinsko črto v zalivu, za katero samo Hrvati menijo, da je meddržavna meja, pa čeprav je tam ni. Podatka o tem, koliko slovenskih državljanov so tako možje v modrem kaznovali zaradi domnevno nedovoljenega prehoda državne meje, ki je na spornem območju ob Muri uradno ni, nam niso želeli zaupati.

Podobnik: Ne bom odstopil

Minister Podobnik je zavrnil možnost odstopa.
Minister Podobnik je zavrnil možnost odstopa. FOTO: POP TV

Minister za okolje in prostor Janez Podobnik je na novinarski konferenci zatrdil, da so usklajevanja za dosego dogovora glede začetka obnove nasipov ob Muri pri Hotizi v polnem teku, da pa tehničnega dogovora ni lahko doseči. "Postopek usklajevanja je naporen, zahteva potrpežljivost in doslednost," je dejal Podobnik in tako posredno odgovoril na ponedeljkove očitke premiera Janeza Janše, da gre za enostavno tehnično vprašanje, ki bi že moralo biti rešeno. Zavrnil je tudi možnost odstopa.

Predsednik Janez Drnovšek se je danes po obisku 39. Mednarodnega sejma v Celju dotaknil tudi razmer na Hotizi in pri tem opozoril, da se situacija ponavlja. Po njegovem mnenju je žalostno, da se iščejo stari dokumenti, da bi se stranke diskreditirale med seboj. "Sedanja vlada očitno ne zna kaj drugega, kot da očita prejšnji vladi, ki pa je prišla daleč v sporazumevanju s Hrvaško, prišla je tudi do sporazuma. Vprašanja s Hrvaško bi vlada morala urediti," je še povedal predsednik.


"Kot minister sem storil vse," je poudaril Podobnik in dejal, da mu Janša ni predlagal odstopa. Prav tako mu ni znana možnost zamenjav nižje v ministrstvu zaradi vprašanja nasipov na Hotizi. Premier je namreč v ponedeljek omenil, da bodo "potrebne kakšne menjave, najbrž na obeh straneh, da se bodo dogovarjali ljudje, ki se želijo dogovoriti, ne pa tisti, ki se ne želijo dogovoriti".

Hotiza
Hotiza FOTO: POP TV


‘Vprašanje obnove naj se čimprej reši’

Državni sekretar na okoljskem ministrstvu Marko Starman je na današnji novinarski konferenci povedal, da se bo o še odprtih vprašanjih obnove spornega nasipa na naslednjem sestanku dogovorila razširjena slovensko-hrvaška komisija za vodno gospodarstvo. Sestava te komisije in datum srečanja še nista znana, zato je po njegovem mnenju nemogoče reči, kdaj se bodo dela nadaljevala. Minister Podobnik pa je izpostavil dolžnost Slovenije, da se vprašanje obnove nasipov ob Muri čimprej reši, in to usklajeno s Hrvaško.

Po besedah Starmana je temeljno izhodišče, kako na tehnični ravni rešiti vprašanje poplavne varnosti skupaj s hrvaško stranjo, da bo vsaka stran prevzela polovico del in da se pristojnosti pri tem ne postavlja pod vprašaj. "Imamo konkretne rešitve na podlagi projekta, ki je že pripravljen. Za izvedbo je potreben dogovor, ki pa ga še ni," je dejal Podobnik. Glede Janševih očitkov, da tisti, ki so bili zadolženi za to, v nekaj dneh niso pripravili tehničnega dogovora, pa je Podobnik odvrnil, da je skoraj nemogoče pričakovati, da bo v enem tednu prišlo do dogovora, če se to ni zgodilo v zadnjih letih.

Slovenska ljudska stranka je danes izrazila podporo pobudi predsednika SD Boruta Pahorja o neformalnem sestanku predsednikov parlamentarnih strank glede reševanja slovensko-hrvaških odnosov. Ob tem so izrazili pričakovanje, da bo do predlaganega sestanka prišlo čimprej in da bo pripomogel k reševanju odprtih vprašanj.


Mandat ministrstva za okolje in prostor je, da pride do obnove nasipov, pri čemer mora biti vodilo, da je treba upoštevati stanje 25. junija 1991, je dejal Podobnik. Povedal je še, da so se priprav na obnovo nasipov na ministrstvu lotili že lani. Pripravili so potrebno gradbeno dokumentacijo, zagotovili velik del potrebnih finančnih sredstev in pridobili tudi potrebna lastniškopravna dovoljenja.

Na ponedeljkov očitek predsednika vlade, da 2. septembra "nekaterih, ki bi morali biti zraven, enostavno niso mogli najti," je minister Podobnik danes pojasnil, da je za srečanje obeh vlad na Hotizi izvedel prepozno.

Na Hotizi mirno

Hrvaški delavci tako kot v ponedeljek delajo le na cesti proti zaselku Mirišče na hrvaškem katastrskem območju, dela na nasipu pa po navedbah očividcev niso potekala. Na območju pri maloobmejnem prehodu Hotiza na levem bregu Mure (Kot-Hotiza-Mirišče) je v torek popoldne z delom pričela mešana slovensko-hrvaška policijska patrulja. V okviru rednega dela bo vse do začetka veljavnosti tehničnega dogovora o skupnih obnovitvenih delih na protipoplavnem nasipu na obmejnem območju ob reki Muri tudi preverjanje, ali se spoštuje skupna izjava predsednikov slovenske in hrvaške vlade, so danes sporočili s slovenske policije.

V dokumentaciji v zvezi z obnavljanjem nasipov ob Muri so na slovenskem zunanjem in notranjem ministrstvu našli listine iz leta 1999, ki vsebujejo sporna stališča oz. domneve glede poteka katastrske in državne meje med Slovenijo in Hrvaško.


Kot so pojasnili, je mešano patruljiranje redna oblika dela, ki ga policija na slovensko-hrvaški meji izvaja od leta 2004 v skladu s sporazumom med vladama o čezmejnem policijskem sodelovanju in na podlagi veljavnega dvostranskega dogovora o izvajanju mešanega patruljiranja na skupni državni meji.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User112629
13. 09. 2006 19.05
sramota za slovence SRAMOTA!!!ta naša politka je čist u dreku razen drnovška k je edini car.
User29516
13. 09. 2006 15.09
Izgleda,da bi morali na ulice,da bi se vladajoča garnitura premaknila.Mi moramo Hrvatom dati vedeti,da so za nas samo sosedje in nič več.Neke ljubezni med nami itak nikoli ni bilo in je tudi ne bo! Obnašati se moramo kot suverena država!
User52233
13. 09. 2006 14.33
Na Hotizi mirno! Tako poročate.Jaz pa dodajam pa tudi v Ljubljani je mirno saj je za njih zadeva urejena.Naša policija skrbi, da Hrvatje lepo v miru delajo cesto na slovenskem ozemlju.Saj med predsednikoma vlad ni bilo govora o cesti temveč samo o nasipu.Naslednjič ko bo spet govor o cesti, bodo cesto že končali in bodo začeli z odklopom elektrike v naselju Mirišče in tako v nedogled.Takšne prisotnosti naše policije kot je sedaj, tam ni potrebno, če pa so naj preprečijo delo Hrvatom na naši zemlji.Slovenija je dolžna ščititi svoje državljane in ozemlje in to ne more biti dobra volja posameznika ,če on hoče. Ne razumem zakaj si naši politiki delate takšne utvare, da bodo hrvatje drugače ravnali ko bodo v EU.Še več težav nam bodo povzročali.
User108461
13. 09. 2006 11.34
Pozabljajo tle, da ker je 'evropska ustavna pogodba' propadla, mora vsaka država članica potrditi hrvaški vstop. Mi bi jih kr brezpogojno podpiral, zakaj že??? Kar spomnite se, kaj smo moral italijanom vse dat, da smo pršl v EU. Zdaj dokler se Hrvaška trudi postat članica, bo že morala uredit meje - ali pa ne bo članica. Oni nas nimajo brezpogojno radi, zakaj bi jih mi imeli???????????????????????????????????
User96796
13. 09. 2006 11.10
Kruha in iger pravi pregovor. Nam sedanji oblastniki to predelajo le v iger, da se ljudem preusmeri pozornost od pravih problemov, med katerimi je tudi problem kruha. Dajmo že skinit te izkoriščevalce, ki se delajo norce iz lasntih ljudi.
Adolph
13. 09. 2006 10.58
Policija je bila tudi v "stari"Jugoslaviji drzava v drzavi,zakaj najbi se to sedaj spremenilo?Saj so isti akterji na oblasti.
User134343
13. 09. 2006 09.15
matr pa kaj vam ni se jasno da nobene vlade nc ne briga kje je meja (samo v predvolilnem casu )ce bi jih bi to ze zdavnaj resili.hrvati pa to s pridom izkoriscajo.meni se zdi da bi nasa vlada najraje da bi slo obsegala samo ljubljanski pasaluk.mogoce bi se uredili to mejo samo kaj ko pa imajo vikende na hrvaskem.kar se pa piranskega zaliva tice mislim da ni pomemben za hrvate kot zaliv ampak meja z italijo (pa mi granicimo sa italijom )mislim da bi nam odstopili kr nekaj ozemlja ce jom damo koscek italijanske meje ali pa avstrijske (ponavadi se izrazajo nasi susjedi austrijanski )somo ku** so vasi sosedi dolker smo mi vmes . pa pardon na izrazu
User111203
13. 09. 2006 08.18
Kako tipično za Slovence: sami sebe bomo "jebali", sploh ne rabimo drugih. Drugi se nam lahko upravičeno in privoščljivo smejijo in pobirajo kar se jim zljubi. In na žalost vsi slovenski politiki do zdaj zadnjih 15 let nič ne naredijo, da bi se odnos Slovencev do lastne države kaj spremenil. Kakšen zgled je to, sramota. Policija - tudi tipično - zajebavanje lastnih državljanov. Oprostite izrazom, ampak zaradi tega, ker se to že predolgo ponavlja, sem res besen.
User39735
13. 09. 2006 08.17
Hudo je, če se še sami ne znamo zment, kaj je naše in kaj ne; normalno, da bodo sosedje to izkoristili, potem pa spet diplomatske note pa grožnje pa Dimsi na kavo s Kitaro ...
Samo.Jst
13. 09. 2006 08.13
goso: če bi vsaj bi vpili...sam tudi tega ne delamo, mislim DELAJO tisti ki so za to prekleto dobro plačani!! Ne razumem, kako si predstavljajo postaviti schengensko mejo, brez se predhodno postaviti za lastno mejo...če bo mejo postavljal Bruselj...koliko mislite da jih briga?!
User106586
13. 09. 2006 07.20
Nič ne preseneča saj imamo ministra za notranje zadeve, ki ni Slovenec. Dragutin Mate je kolikor vem Hrvat bo pa ja držal pesti za svoje. Malo nagajivo ne. LP Dane
User100651
12. 09. 2006 23.59
trava: se strinjam s sabo. Pocasi se ze sami sebi smejemo kaj si vse dovolimo.
trava@pinkponk.com
12. 09. 2006 23.26
To je možno samo pri nas.Kot policija ,kot vlada so POPOLNOMA NESPOSOBNI BRANITI KAR JE NAŠE.Hrvatuši se še vedno delajo norce iz nas in se nam smejijo,saj smo dokazali da neznamo braniti kar je NAŠE.
User29516
12. 09. 2006 23.13
Predlagam vladi,da tam in v Piranskem zalivu namestijo kamere pa bo vsa Slovenija lahko gledala direktni prenos s tistih krajev,ministrom pa ne bo treba it nikamor.Zunanji minister bo pa irtak potem mislil,da gleda maratonce...
User104997
12. 09. 2006 22.25
Preseneča tole, da zdaj lepo skup patruljirajo, Hrvati pa so kar začeli podirati drevje na tuji zemlji v lastništvu Slovencev pa ni bilo nobenih skupnih patrulj, ki bi zadevo ustavile. Zmeraj Hrvati nekaj začnejo, mi pa samo vpijemo...
User134439
12. 09. 2006 20.44
jezero
12. 09. 2006 17.55
v igro vstopa Pahor, Hotiza je le povod.
User109102
12. 09. 2006 16.21
saj to je pa res čudno, da ni peljal ministre s seboj ,... to so res neke igrice,... Podobnik pa stalno o neki potrpežljivosti,... to bi moralo bit že zdavnaj urejeno ,...meja je osnova za vsako stvar,...očitno so še premal šolani !!!!!