
Policija je od Kobilarne Lipica prevzela dva lipicanca. Gre za mlada žrebca, ki sta opravila preizkus delovne sposobnosti in ju v lipiški jahalni šoli ne potrebujejo. Njuna naloga bo izvajanje operativnih, promocijskih in protokolarnih nalog slovenske policije, za to pa ju bodo pripravljali približno leto dni. Nastanjena bosta na Postaji konjeniške policije Ljubljana, kjer že imajo šest predstavnikov te avtohtone slovenske pasme.
Konjeniška policija v svojih enotah uporablja le lipicance moškega spola, ki jih pozneje kastrirajo. "S kastrati je najlažje delati, žrebci so namreč preveč temperamentni za njihove potrebe, prav tako pa pri svojem delu ne uporabljajo kobil," je povedal strokovni vodja lipiške kobilarne Janez Rus.

Sodelovanje med Kobilarno Lipica in policijo traja že vrsto let. "To ni le sodelovanje pri dobavi konj, pač pa tudi pri izobraževanju, pripravi konj ter pri formiranju protokolarne enote konjeniške policije, ki bo služila za potrebe državnega protokola," je pojasnil Rus.
Prva lipicanca je kobilarna slovenski policiji podarila že leta 1996 ob obisku papeža v Sloveniji, podrobnosti o sodelovanju pa so uradno dorekli leta 2010. Kot so sporočili s policije, bodo v prihodnjih letih prevzeli še tri lipicance, nekateri pa bodo nastanjeni tudi v drugi konjeniški enoti policije, v Mariboru.
In zakaj policija sploh potrebuje konje? Kot so zapisali na svoji spletni strani, jih uporabljajo ob zavarovanju vseh vrst prireditev, shodov, protestov in demonstracij, kjer se pričakuje množično kršenje javnega reda in miru. To pa še zdaleč ni vse. "Konji so nepogrešljivi kot pomoč drugim policistom na zahtevnih terenih, kot so gozdovi in obrežja rek, pri širših blokadah, pri načrtovanih akcijah za iskanje oseb in prijetje storilcev kaznivih dejanj, za iskanje nasadov konoplje in na splošno za delo na težje dostopnih krajih. Med pomembnejšimi je tudi delo na državni meji, zlasti na območjih, na katerih je vožnja z vozili otežena ali pa so celo neprevozna. Njihove naloge na državni meji so usmerjene predvsem v preprečevanje vstopa ilegalnih prebežnikov ter vnosa prepovedanih drog in orožja. Uporabljamo pa jih tudi za protokolarne naloge in preventivno dejavnost," se glasi opis širokega spektra njihovih del.
Slovenska policija je konje začela uporabljati že leta 1920, ko je bila ustanovljena prva konjeniška enota.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.