Mariborski policisti opozarjajo, da se je v letu 2016 stanje prometne varnosti pešcev na območju PU Maribor poslabšalo glede na enako obdobje 2015. V prometnih nesrečah je bilo leta 2016 sicer udeleženih 127 ali dva odstotka manj pešcev (leta 2015 129 udeležencev), žal pa so lani umrli štirje pešci, medtem ko sta leta 2015 umrla dva pešca. Hudo telesno poškodovanih je bilo lani 15 oseb, medtem ko je bila ta številka leta 2015 19. Število lažje poškodovanih je bilo leta 2015 in 2016 enako, in sicer 100. Glede na posledice je bila varnost pešcev v navedenem obdobju najslabša na območjih PP Maribor I, PP Ptuj in PP Slovenska Bistrica, navajajo na PU Maribor.

S PU Maribor so sporočili, da so včeraj, nekaj po 14. uri, obravnavali nesrečo, v kateri se je huje poškodovala peška. Kot so ugotovili policisti, je 44-letna voznica vozila osebni avtomobil po Cesti XIV. divizije v Mariboru. V semaforiziranem križišču z Osojnikovo ulico je pri zeleni luči na semaforju, zavijala levo na Osojnikovo, v smeri hitre ceste H2. Pri tem na prehodu za pešce ni pustila prednosti 70-letni peški, ki je pri zeleni luči, iz njene leve strani prečkala vozišče. Zaradi tega je s prednjim desnim delom osebnega avtomobila trčila v peško, ki je po trčenju padla po vozišču in se hudo telesno poškodovala. Z reševalnim vozilom so jo prepeljali v UKC Maribor.
Pešci tako še vedno ostajajo ena izmed varnostno najbolj izpostavljenih kategorij prometnih udeležencev, opozarjajo policisti. Najpogosteje so žrtve prometnih nesreč zaradi neustreznega ravnanja voznikov motornih vozil, predvsem zaradi ogrožanj pešcev na prehodih za pešce. Zanemariti pa ni mogoče tudi prometnih nesreč, ki se zgodijo zaradi napak ali neustreznega ravnanja pešcev. Ti še vedno ne uporabljajo ustreznih svetlobnih sredstev, prav tako izven naselij ne hodijo po pravilni strani cestišča, prav tako se še vedno dogaja, da nepravilno prečkajo cesto v naseljih. Zlasti starejši in otroci so vse pogostejše žrtve prometnih nesreč zaradi napak ali kršitev predpisov, ki jih povzročijo sami, še navajajo policisti.
Pešci povzročili 17 odstotkov vseh nesreč
Glavni vzroki prometnih nesreč z udeležbo pešcev so neupoštevanje pravil o prednosti, nepravilna stran oziroma smer vožnje, neprilagojena hitrost in nepravilnosti pešcev. Pešci so zaradi lastnih nepravilnosti povzročili 17 odstotkov (leta 2015 13 odstotkov) prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi. Tako večino prometnih nesreč z udeležbo pešcev povzročijo vozniki motornih vozil. Največ prometnih nesreč z udeležbo pešcev se je zgodilo v naseljih, predvsem v naseljih z uličnim sistemom, še navajajo na PU Maribor.
Pešci so gotovo med najbolj ogroženimi skupinami udeležencev v cestnem prometu, saj je delež mrtvih na 100 poškodovanih med najvišjimi glede na druge skupine udeležencev, opozarjajo policisti. Večletne analize kažejo, da je na območju PU Maribor varnost pešcev najbolj ogrožena v zgodnjih spomladanskih, jesenskih in zimskih dneh, ko so pešci v večjem obsegu udeleženi v prometu v časovnih intervalih, ko je vidljivost slabša, predvsem v naseljih.

Vseslovenska preventivna akcija
Prav zato bodo od 6. do 12. februarja na območju celotne Slovenije policisti izvajali poostrene aktivnosti za večjo varnost pešcev. S poostrenimi nadzori bodo ugotavljali kršitve voznikov motornih vozil, ki ne bodo upoštevali prednosti pešcev na prehodih za pešce in ne bodo upoštevali omejitev hitrosti v naseljih in odsekih cest, kjer je večja udeležba pešcev. Prav tako bodo ugotavljali kršitve pešcev, predvsem nepravilno hojo po cesti, neustrezno osvetlitev in nepravilno prečkanje cest. Obsežnejši poostren nadzor cestnega prometa bodo na območju celotne Policijske uprave Maribor izvajali v torek, 7. februarja med 6. in 13. uro.
Še nekaj nasvetov policije
Policisti opozarjajo, da lahko za svojo varnost največ storimo udeleženci cestnega prometa sami. Voznikom zato svetujejo, da naj upoštevajo, da so na cestah tudi pešci in jim odstopijo prednost. Prav tako voznikom svetujejo, da hitrost prilagodijo razmeram in dosledno upoštevajo omejitve. Na območjih, kjer se običajno zadržujejo pešci, naj vozijo še posebej previdno, izven naselij pa naj vozijo po sredini voznega pasu, da zmanjšajo možnost trka s pešcem, ki hodi ob vozišču. Policija pešcem svetuje, da nosijo svetla oblačila in predmete, ki izboljšajo vidnost pešca (odsevne trakove, kresničke), prav tako naj upoštevajo prometne predpise, kar pomeni, da prečkajo cesto na označenih prehodih za pešce, hodijo po pločnikih (če obstajajo) oziroma ob levem robu ceste ter poskušajo predvideti ravnanje drugih udeležencev v prometu.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.