Kot pravijo na policiji, so kriminalistično preiskavo zoper nekdanjega državnega tožilca Boštjana Penka začeli, ker so zaznali razloge za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti. Policija je o tem takoj obvestila pristojno tožilstvo, ki je usmerjalo predkazenski postopek. Policija je nato začela preiskavo, v kateri je uporabila tako klasične kot prikrite policijske ukrepe, vsi pa so bili izvedeni zakonito, so sporočili s policije.
Prav tako so v okviru preiskave pridržali dva osumljenca (Boštjana Penka in Ivana Zidarja), kar je bilo po zagotovilih policije izvedeno zakonito. Postopek je usmerjal državni tožilec v posebni skupini tožilcev, po preiskavi pa je policija na tožilstvo podala kazensko ovadbo.
Na koncu je treba poudariti, da je policija ne glede na to, kdo v konkretni zadevi nastopa kot osumljenec, dolžna na podlagi zakonskih pooblastil in dolžnosti ob zaznavi razlogov za sum uradno pregonljivih kaznivih dejanj izvršiti vse potrebne ukrepe v skladu z veljavnimi predpisi. Policija je tovrstne aktivnosti izvajala tudi v omenjenem primeru.
Kot je znano, je nekdanji državni tožilec Boštjan Penko v sredo, dve leti po njegovi odmevni aretaciji, na sodišče vložil odškodninski zahtevek v višini 1,5 milijona evrov. Odškodnino bo zahteval neposredno od povzročiteljev, ki so sodelovali pri njegovem protipravnem odvzemu prostosti, je napovedal Penko.
Kriminalisti so namreč pred dvema letoma odvzeli prostost predsedniku uprave družbe SCT Ivanu Zidarju in državnemu tožilcu Penku, ki so ga sumili kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic. Penko naj bi se namreč v času, ko je opravljal funkcijo višjega državnega tožilca, večkrat sestal z Zidarjem, ki je bil osumljenec v zadevi Čista lopata.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.