Uporaba mobilnega telefona za volanom pomembno zmanjša zbranost voznikov. Ti lahko spregledajo drugega udeleženca v prometu ali pomembno prometno signalizacijo, zato se ne odzovejo pravočasno na razmere v prometu. Lahko spregledajo ključne informacije z okolja, zato se poveča tveganje za nastanek prometne nesreče. Pogosto pa povzročajo tudi zastoje v prometu, opozarja policija.
Zato bodo policisti v preventivni akciji s sloganom Vozimo pametno! od danes pa vse do 29. januarja še zlasti pozorni na morebitno uporabo mobilnikov in drugih naprav in opreme, ki zmanjšujejo voznikovo slušno in vidno zaznavanje. Akcijo tudi letos vodi in koordinira Javna agencija RS za varnost prometa (AVP), ki bo vse voznike osveščala, da telefoniranje ne sodi za volan, policija in občinska redarstva pa bodo izvajala nadzor nad uporabo mobilnih telefonov.
Telefon med vožnjo uporablja kar 75 odstotkov voznikov
Uporaba naprav, ki zmanjšujejo vidno in slušno zaznavanje med vožnjo, se povečuje, opažajo policisti.
Agencija RS za varnost prometa je lani izvedla raziskavo o uporabi mobilnih telefonov, ki je pokazala, da je ta precej razširjena v Sloveniji in se premalo zavedamo posledic, da uporaba mobilnega telefona med vožnjo predstavlja resno tveganje za nastanek prometnih nesreč. V raziskavi je sodelovalo tisoč voznikov, ugotovitve pa so pokazale, da v Sloveniji med vožnjo telefone uporablja kar 75 odstotkov voznikov. Skoraj vsi (74 odstotkov) med vožnjo telefonirajo, ena tretjina (30 odstotkov) pregleduje socialna omrežja, sedem odstotkov si zapisuje beležke, opomnike in podobno, pet odstotkov jih brska po spletnih straneh, trije odstotki uporabljajo mobilne aplikacije, poleg tega pa skoraj desetina (devet odstotkov) telefon uporablja za poslušanje glasbe ali navigacijo. Poleg tega nekateri vozniki objavljajo selfije, se snemajo in podobno.
Tuje raziskave in študije po navedbah AVP dokazujejo negativni vpliv uporabe mobilnega telefona med vožnjo na voznika – predvsem gre za slabši reakcijski čas, počasnejše zaznavanje in reagiranje na prometno signalizacijo, daljši zavorni čas, zmanjšano zaznavanje okolice in prometa, večje tveganje pri odločitvah, itd. "Leta 2013 so bili objavljeni izsledki ameriške raziskave, kjer je bilo ugotovljeno, da uporaba mobilnega telefona bistveno vpliva na voznikovo vidno zaznavanje sprednjega dela vozišča. Najbolj je kritično pisanje SMS sporočil, saj voznik v povprečju ne gleda na vozišče kar 23,2 sekunde," so še zapisali.
Kako zelo so vozniki odsotni, je odvisno od načina uporabe teh stvari, bi pa vsakršna raba npr. telefona pri samo 15-sekundni uporabi pomenila, da za volanom vsaj toliko časa ni nikogar, ki bi lahko pravočasno reagiral na nevarnost. "Teh 15 sekund v razdalji pri 50 km/h pomeni približno 200 metrov vožnje, pri višjih hitrostih pa še bistveno več," je zapisal tiskovni predstavnik PU Kranj Bojan Kos.
Policisti odsvetujejo tudi prostoročno telefoniranje
Slovenska zakonodaja dovoljuje telefoniranje med vožnjo, če je v vozilo vgrajena naprava za prostoročno telefoniranje. Kljub temu na policiji odsvetujejo uporabo telefona med vožnjo. "Vožnja je aktivnost, ki ji moramo nameniti vso pozornost," so poudarili. Kdor mora nujno uporabiti telefon, naj ustavi na primernem mestu zunaj vozišča in pot nadaljuje šele po pogovoru, svetujejo.
Tudi kolesarjem in pešcem odsvetujejo uporabo mobilnih telefonov. Še posebej nevarna je uporaba mobitela med vožnjo s kolesom, ker otežuje vožnjo in zaviranje.
V le dveh urah ujeli več kot 130 prekrškarjev
Usklajen in intenziven dveurni nadzor je danes potekal na območju kranjske in ljubljanske policijske uprave, policisti na obeh upravah pa so v zelo kratkem času ugotovili kar 132 kršitev. Na Gorenjskem je bilo kršitev 33, na območju Ljubljane pa 99, je sporočil tiskovni predstavnik PU Kranj Bojan Kos.
Najpogostejša razloga za uporabo telefona med vožnjo pri kršiteljih sta bila nujen službeni klic ali pa, da so se samo na hitro oglasili.
Policisti so lani zabeležili skupno 14.288 kršitev zaradi uporabe naprav ali opreme, ki zmanjšuje voznikovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila. Pri tem je bilo 13.830 voznikov motornih vozil in 458 voznikov, ki ne potrebujejo vozniškega dovoljenja, denimo kolesarji.
Kaj pravi zakon?
Zakon o pravilih cestnega prometa v 35. členu prepoveduje uporabo naprav ali opreme, ki zmanjšujejo voznikovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila.
(1) Voznik in učitelj vožnje med vožnjo ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjševale njegovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila (maska, slušalke, telefon itd.).
(2) Voznik med vožnjo ne sme poslušati radia ali drugih zvočnih naprav s takšno glasnostjo, ki mu onemogoča normalno slušno zaznavanje v cestnem prometu.
(3) Ne glede na prvi odstavek tega člena sme voznik, razen kandidat za voznika, ki ga učitelj vožnje uči vožnje motornega vozila, kandidat za voznika, ki vozi osebni avtomobil, v spremstvu spremljevalca, učitelj vožnje ter spremljevalec, med vožnjo telefonirati, vendar le ob uporabi naprave za prostoročno telefoniranje. Pri opravljanju nalog, potrebnih za reševanje življenja ali premoženja, preprečitev ali odpravo velike materialne škode, preprečitev ali odpravo onesnaženja okolja in nalog policijeter vojaške policije, je med vožnjo dovoljena uporaba radijske postaje.
(4) Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne potrebuje vozniškega dovoljenja, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.
(5) Z globo 120 evrov se kaznuje za prekršek voznik, učitelj vožnje motornega vozila ali spremljevalec, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena.
KOMENTARJI (394)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.