Konec novembra je odjeknila novica, da se je 21-letnik v murskosoboškem parku mladim dekletom predstavljal kot policist v civilu. Imel je celo doma izdelano ponarejeno policijsko izkaznico. Takrat so policisti sporočili, da je zavedel vsaj pet žrtev, ki jih je tudi preiskal. Dve je tudi spolno napadel. Sumijo ga vrste kaznivih dejanj, med katerimi sta najhujša spolni napad na osebo mlajšo od 15 let in spolno nasilje. Policisti so sumili, da bi lahko moški napadal že v preteklosti, zato so v javnost poslali poziv, naj se jim morebitne žrtve javijo.
Predstavnico murskosoboških policistov Suzano Rauš smo prosili za podatke, ali se jim je po pozivu oglasila še kakšna morebitna oškodovanka oziroma oškodovanec. Odgovorila nam je, da ni bilo novih prijav.
Kaj so normalne zahteve in kaj ne?
Moški je torej osumljen, da je izredno podlo izkoristil zaupanje, ki ga imajo ljudje do policistov – še posebej otroci in mladoletne osebe, ki možem v modrem večinoma slepo zaupajo, saj jih starši in vzgojno-izobraževalne ustanove tako učijo. Podoben odnos imajo tudi do gasilcev.
Ob tem dogodku so nekateri dojeli, da sploh ne bi znali ločiti prave od ponarejene policijske izkaznice. Da tudi ne vedo, kaj je v policijskem postopku normalno in kaj ne. Še posebej so občutljivi otroci in mladoletniki, ki, kot že zapisano, policistom večinoma v popolnosti zaupajo. In če odrasli sami ne vedo, kaj je prav in kaj narobe, kako na to opozoriti otroke?
Zato smo pripravili nekaj nasvetov in opisali zakonsko predpisane policijske postopke.
Zavedati se morate, da med policijskim postopkom morate upoštevati odredbe, ukaze, navodila ali zahteve policista, ki so potrebne za zagotovitev varnosti in nemoteno izvedbo postopka. A zavedajte se tudi, da imate svoje pravice: policist mora med postopkom spoštovati načelo spoštovanja človekove osebnosti in dostojanstva ter drugih človekovih pravic in temeljnih svoboščin, prav tako načelo enake obravnave, zakonitosti, sorazmernosti in načelo strokovnosti in integritete. Še posebej morajo biti previdni, če imajo opravka z žrtvami kaznivih dejanj, invalidi, otroci in mladoletniki, starejšimi in drugimi ranljivimi skupinami. Ne smejo povzročati, spodbujati ali dopuščati mučenja ali drugega krutega, nečloveškega ali ponižujočega ravnanja ali kaznovanja.
Če ste v policijskem postopku, imate pravico, da vas seznanijo z razlogi postopka. Od policista lahko pridobite njegove podatke. Če je postopek trajal več kot eno uro, lahko o tem pridobite potrdilo. Morajo pa vas tudi opozoriti o prostovoljnosti pri zbiranju obvestil in o zagotavljanju anonimnosti v skladu z zakonskimi določili.
Policist – tudi tisti v civilu – lahko ugotavlja tudi identiteto mladoletne osebe, pri njej lahko tudi opravi varnostni pregled osebe. Ta se opravi, če policisti v postopku z osebo pričakujejo njen napad ali samopoškodbo.
Slednji obsega pregled osebe, njenih stvari in – pri polnoletnih - prevoznega sredstva, pri čemer policisti ugotavljajo, ali je oseba oborožena in ali ima pri sebi oziroma s seboj druge nevarne predmete ali snovi. Pri tem pregledu policisti z rokami pretipajo vaša oblačila, rokavice, pokrivalo in lase ter pregledajo obutev. Varnostni pregled osebe ne obsega telesnega pregleda niti osebne preiskave!
Pri varnostnem pregledu stvari policisti pregledajo predmete, ki jih ima oseba pri sebi in bi lahko bilo v njih skrito orožje ali drugi nevarni predmeti ali snovi. Pri varnostnem pregledu prevoznega sredstva, ki je v neposredni bližini in dostopen osebi, ki jo varnostno pregledujejo, policisti pregledajo njegovo notranjost, prtljažnik in druge prostore za prtljago ali opremo vozila. Pri tem ne smejo pregledovati skritih delov vozila, je jasno zapisano v zakonu.
Kdaj lahko policisti opravijo podrobnejši varnostni pregled osebe? Pred namestitvijo osebe v prostor za pridržanje. Pri tem podrobneje pretipajo in pregledajo predvsem notranjost obuval, žepe, notranje dele in prikrita mesta oblačil ali pokrival, ki jih ni mogoče pregledati z otipom, vanje pa je mogoče skriti manjše nevarne predmete ali snovi. Če je potrebno, smejo zahtevati, da oseba posamezna vrhnja oblačila sleče, da jih podrobneje pregledajo. Pri tem policisti podrobno pregledajo tudi vsebino stvari, ki jih ima oseba pri sebi oziroma s sabo.
Kaj pa če ste ženska? Vas lahko tako pregleda moški policist? Varnostni pregled osebe mora opraviti oseba istega spola, razen če pregleda ni mogoče odložiti ali z njim odlašati, pravijo policisti. Zakon torej dovoljuje, da v določenih pogojih pregled izvede tudi policist nasprotnega spola.
Vse omenjeno lahko policisti izvajajo tudi z otroki ali mladoletniki.
Policisti, ki imajo opravka z otroki in mladoletniki, morajo upoštevati njihovo starost, telesno in duševno razvitost, občutljivost in morebitne druge lastnosti, ki jih je mogoče opaziti.
Kdaj pokličejo starše oziroma skrbnike? Ko policisti izvajajo policijska pooblastila proti otroku, o tem obvestijo starše ali skrbnika, če to zahtevajo koristi otroka, vselej pa, ko so bila zoper njega uporabljena prisilna sredstva.
Ko policisti izvajajo policijska pooblastila proti mladoletniku, ga seznanijo s pravico do obveščanja staršev ali skrbnika, starše ali skrbnika pa obvestijo vselej, ko so bila zoper njega uporabljena prisilna sredstva ali je bilo odrejeno pridržanje.
Pri obveščanju staršev policisti obvestijo enega ali drugega od staršev, če starši ne živijo skupaj, pa tistega od staršev, pri katerem otrok ali mladoletnik živi.
Kdaj ne kličejo staršev, temveč CSD? Če bi bilo obveščanje staršev ali skrbnika v nasprotju s koristmi otroka ali mladoletnika, policisti ne obvestijo staršev ali skrbnika, o postopku pa obvestijo pristojni center za socialno
delo.
Ali mora mladoletnik v času, dokler je sam s policisti, odgovarjati na njihova vprašanja? Odvisno, pravijo policisti. Normalno je, da naj bi vsak občan pri postopku na primer ugotavljanja identitete policistu odgovoril na njegova vprašanja in se s tem izognil drugim oblikam preverjanja identitete (na primer privedba, primerjava prstnih odtisov). Ne obstaja pa zakonska odločba, da kdor koli mora odgovarjati na vprašanja policista.
Kako povabijo mladoletnika na razgovor? V primeru, ko je mladoletnika potrebno vabiti na razgovor, policisti mladoletnika vabijo tako, da hkrati obvestijo starše ali skrbnika, nadaljevanju pa so pri takih razgovorih prisotni ponavadi prisotni starši ali skrbniki. Razen, če je to v nasprotju s koristmi otroka ali mladoletnika – na primer starš je storilec, mladoletnik pa žrtev.
Z izkaznico tako hitro pomahajo, da ne vidiš niti fotografije, imena in drugih podatkov. Kaj storiti?
Velikokrat je moč slišati, da se kriminalisti v civilu s svojo izkaznico predstavijo zelo na hitro. Tako hitro, da podatkov na njej ne vidiš, tudi ne moreš oceniti, ali je na fotografiji res prava oseba. Če se vam to zgodi, lahko od policista v civilu zahtevate (ali ga vljudno prosite), da vam še enkrat pokaže službeno izkaznico, so nam pojasnili policisti in dodali, da imamo tudi pravico, da se nam policist predstavi. To je celo določeno z zakonom, ki pravi, da je policist osebi, zoper katero je izvajal policijska pooblastila, na njeno zahtevo na kraju praviloma pove svoje ime in priimek ter policijsko enoto, v katero je razporejen, glede na okoliščine pa se izjemoma predstavi le z identifikacijsko številko, če oceni, da bi predstavitev z imenom in priimkom lahko povzročila njegovo ogroženost.
Kakšen je izgled policijske izkaznice in katere podatke mora vsebovati, si poglejte v spodaj dodanem dokumentu!
Kaj vse morate vedeti o policijskih postopkih, v katerih se lahko znajdete? Kakšne so sploh razlike med varnostnim pregledom osebe, pregledom osebe in osebno preiskavo? Ali veste, da smejo policisti opraviti hišno preiskavo tudi brez odredbe sodišča? Več v spodaj dodanem dokumentu.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.