Leto 2015 je bilo vremensko gledano veliko bolj prizanesljivo kot leto 2014, ko smo zabeležili številne poplave in druge nevšečnosti, ki so povzročile veliko škode, so zapisali na Agenciji za okolje (Arso), kjer so pripravili vremenski pregled leta, ki se izteka.
Nekoliko bolj vodnat je bil začetek leta, oktobra pa so nekatere reke prestopile bregove. Reka Krka je 16. oktobra dosegla pretok 358 m3/s in poplavljala na širšem območju. Kljub podpovprečni vodnatost rek od pomladi do jeseni ter v novembru in decembru izrednih sušnih stanj ni bilo.
Vroče poletje
Leto je bilo ugodno za kopalne temperature na rekah, jezerih in morju. Ob majhnih pretokih in visokih temperaturah zraka so se poleti močno ogrele reke. ''Marsikje so bile temperature rek med najvišjimi v dolgoletnih obdobjih. Vode so bile najbolj tople v dneh okoli 20. julija. Na Krki v Soteski 18,5 stopinje Celzija, v Gorenji Gomili 28,1 in na Kolpi v Metliki 30,1. Soča je imela v Logu Čezsoškem 16,4 stopinje Celzija in v Solkanu 20,6. Med najtoplejšimi je bila tudi Nadiža v Potokih s 24,7 stopinje Celzija ter Sava Bohinjka in Blejsko jezero, kjer je temperatura vode presegla 25 stopinj Celzija,'' so predstavili statistiko na Arsu.
Najvišjo temperaturo morja, in sicer 30,7 stopinje Celzija, so zabeležili 22. julija, izmerili pa so jo na mareografski postaji Koper. Temperatura je bila le za nekaj desetink stopinje nižja od rekordne, ki znaša 31,1 stopinje Celzija.
22. julija je bila izmerjena tudi najvišja temperatura zraka: 38,3 stopinje Celzija v Slapu pri Vipavi. Prav ta kraj je imel tudi največ (54) vročih dni (najvišja dnevna temperatura je bila več kot 30 stopinj). Najnižja temperatura -22,4 stopinje Celzija je bila izmerjena v Iskrbi pri Kočevju 1. januarja. Največ (205) hladnih dni (najnižja dnevna temperatura od 0) je bilo na Kredarici.
Kaj pa zima?
Z Arsa so sporočili, da je današnje jutro drugo najtoplejše zimsko jutro na Kredarici od začetka meritev. Ob 7. uri so namerili kar 7,4 stopinje Celzija; le 13. decembra 2000 je bilo z 8 stopinjami malenkost topleje.
Letošnji božič bo že osmi zaporedni brez snežne odeje in četrti zaporedni s temperaturo blizu 10 stopinj v večjem delu Slovenije.
Več o vremenski napovedi za prihodnje dni ...
Zabeležili več kot 2000 potresov
Potresne opazovalnice slovenske državne mreže so leta 2015 (podatki so zbrani do vključno 20. decembra) zabeležile preko 2150 potresnih sunkov z žariščem v Sloveniji oz. v njeni bližnji okolici, 40 potresov je imelo lokalno magnitudo večjo ali enako 2,0. Prebivalci Slovenije so čutili vsaj 107 potresnih sunkov.
Najmočnejši potres je bil 1. novembra ob 8.52 v bližini Sinjega Vrha na Gorjancih. Lokalna magnituda potresa je bila 4,2. Potres ni zahteval človeških žrtev, je pa povzročil strah in znatne oz. hude poškodbe na objektih. Čutili so ga prebivalci celotne Slovenije, zahodne Hrvaške, Istre, Trsta in Vidma v Italiji ter Gradca v Avstriji.
Kako je bilo na globalni ravni?
Na Arsu so še pojasnili, da se je letos v svetu nadaljeval temperaturni trend lanskega leta, ki je imel najvišjo povprečno svetovno temperaturo zraka od leta 1880, odkar obstajajo zanesljivi podatki. ''Rekordno topli so bili vsi meseci razen januarja, februarja in aprila. Rekordno tople so bile tudi prva polovica leta, svetovna temperatura je bila 0,85 stopinje Celzija nad povprečjem 20. stoletja in prve tri četrtine leta. Oktober je bil najtoplejši do sedaj in tudi mesec z največjim odmikom svetovne temperature od povprečja do sedaj. Vzroka za rekordne temperature sta globalno segrevanje in močan el ninjo,'' so razložili.
Vročinski valovi so zajeli Evropo, Srednji Vzhod in južno Azijo, medtem ko so se v ZDA (Oklahoma in Teksas maja) in Afriki (Gana) pojavljale poplave. Nad Evropo kot celoto je bil avgust za 2,3 stopinje Celzija toplejši od povprečja. Vročinski val v Indiji med 21. in 31. majem je bil drugi najsmrtonosnejši, odkar obstajajo podatki. V Pakistanu je temperatura junija dosegla 49 stopinj Celzija, podobno vroče je bilo avgusta v Iraku in Iranu. Kalifornija je doživljala največjo sušo doslej, ki je praktično nadaljevanje suše preteklih treh let. Severozahod ZDA so kot posledica suše avgusta zajeli močni gozdni požari. Najmočnejšo sušo zadnjih 80 let je doživela Brazilija. Zima v Južni Ameriki je bila najtoplejša vsaj od leta 1910, na nekaterih območjih so avgusta namerili temperaturo vse do 40 stopinj, so leto 2015 strnili na Arsu.
Nadaljevali so, da je bila sezona tropskih ciklonov nad vzhodnim Tihim oceanom druga najaktivnejša odkar obstajajo zanesljivi podatki, nastalo je 26 poimenovanih tropskih viharjev. Orkan Patricia, ki je nastal 23. oktobra, je najmočnejši tropski ciklon na zahodni polobli, odkar obstajajo zapisi, in eden od dveh, ki sta dosegla kopno z največjo močjo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.