Čeprav je najhujša vročina zaobšla naše kraje, bo poletje 2018 med najtoplejšimi doslej. Po podatkih Agencije RS za okolje bo v večjem delu države šesto najtoplejše po letu 1961, na Primorskem in v visokogorju pa se bo uvrstilo celo na peto mesto. Z naskokom najtoplejše ostaja poletje 2003, sledi lansko poletje, zelo blizu sta tudi poletji 2015 in 2012.
Ekstremno vročih dni ni bilo, temperature so se dvignile do največ 36 stopinj Celzija, pa še to le na Goriškem. Lani poleti smo v Ljubljani kar šestkrat izmerili temperaturo nad 35 stopinj Celzija, letos niti enkrat.
Junija in julija je nad nami prevladovalo neizrazito območje visokega zračnega tlaka. Nad našimi kraji se je v spodnjih plasteh ozračja pogosto zadrževal vlažen in topel zrak. Ob takem tipu vremena so po Sloveniji skoraj vsak dan nastajale plohe in nevihte. Ob nevihtah so bili pogosti močni nalivi in sunki vetra, ponekod pa je padala tudi toča. Najhujše neurje je 8. junija prizadelo Črnomelj, kjer je klestila kot pomaranča debela toča in povzročila ogromno gmotno škodo.
Kljub temu da smo v večjem delu države imeli le en vročinski val, pa je bilo število vročih dni močno nadpovprečno. V tem pogledu je bilo letošnje poletje še posebej izstopajoče na Goriškem, saj ste v Novi Gorici v treh poletnih mesecih našteli 56 vročih dni. Le leta 2003 jih je bilo več in sicer kar 76. Na drugem koncu Slovenije v Murski Soboti boste letošnje poletje zaključili z 29 vročimi dnevi, pred 15 leti jih je bilo 51. Več vročih dni kot letos smo v notranjosti države imeli le še v sedmih poletjih. Ljubitelje visokih temperatur je najbolj razočaralo poletje 1978, ki marsikje ni postreglo niti z enim vročim dnevom. Zanimivo je tudi, da je v prejšnjem stoletju le poletje 1992 prineslo več vročih dni kot letošnje.
V zadnjih dvajsetih letih je bilo v Sloveniji le redkokatero poletje hladnejše od povprečja 1961-2017. Kot zadnje tako je bilo poletje pred 13 leti, ki je zaenkrat tudi edino v tem stoletju s temperaturo pod povprečjem.
Kako je bilo s padavinami?
Lansko poletje je zaznamovala suša, ki se je začela že v spomladanskih mesecih, visoke temperature in pomanjkanje padavin pa so kasneje razmere še poslabšale. Za razliko od lani smo letos poletje začeli z dobro vodno zalogo, pogoste plohe in nevihte pa so tudi v nadaljevanju poletja skrbele za dobro založenost tal z vodo.
Junij in julij sta bila v večjem delu države nadpovprečno mokra. Glede na podatke Agencije RS za okolje je ponekod na vzhodu države padlo celo dvakrat več padavin kot znaša povprečje za ta čas. Avgust je bil v večjem delu države malo pod povprečjem, nam pa količina padavin na neki lokaciji predvsem poleti, ko so pogosti lokalni nalivi, ne poda najbolj realne slike, saj se od kraja do kraja pogosto pojavljajo tudi večje razlike.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.