Na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana so predstavili delovanje helikopterskega nadzora prometa. Kot je dejal vodja pilotov Letalske policijske enote Damijan Bregar, je ta način izjemno primeren, saj v zelo kratkem času pokrijejo velike razdalje in dobijo celostnejši vpogled na dogodke.
Bregar je še pojasnil, da je trenutno v Letalski policijski enoti zaposlenih 21 pilotov ter 14 letalskih tehnikov, kar zaenkrat glede na število helikopterjev zadostuje. Pri svojem delu imajo na voljo šest helikopterjev, od tega dva manjša, dva srednje velika in dva velika. Nadzor prometa s helikopterjem opravljajo že dalj časa tekom vsega leta, svoje delovanje pa okrepijo v času poletnih mesecev.
Za nadzor prometa iz zraka sta po Bregarjevih besedah še posebej primerna manjša helikopterja, ki nudita dobro preglednost iz kabine, omogočata pa tudi videonadzorni sistem, s katerih lahko po potrebi sliko posredujejo v operativni štab in celotno snemanje tudi dokumentirajo na elektronski medij. Sicer pa helikopter, ki opravlja nadzor prometa, v primeru nesreče ali zastojev med drugim obvesti bazo in po potrebi aktivira tudi službo nujne medicinske pomoči.
Matjaž Leskovar z Generalne policijske uprave pa je pojasnil, da je t.i. "policist-observer" usposobljen policist, ki je za "observerja" opravil poseben izpit. Marsikaj se da videti že na daleč: "policist-obserever" ima lahko pri sebi fotoaparat, kamero ali daljnogled, in na podlagi videnega sodeluje s pilotom, ki se po potrebi približa predmetu obravnave.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.