Potem ko se je naših šest vojakov sinoči vrnilo iz baze v Erbilu, so se razplamtele polemike o umiku naših vojakov iz Iraka. Medtem ko so nekateri kritični do poteze slovenskega političnega vrha, Slovenska vojska miri, da slovenska zastava v tej misiji še naprej vihra.
Upokojeni kontraadmiral Renato Petrič tritedenski dopust tik pred iztekom štiri mesečne rotacije ocenjuje kot skrajno neokusno potezo domačega političnega vrha. Prepričan je, da si je Slovenija na zunanjem političnem parketu pridelala trdovraten madež:’’To bo imelo zagotovo daljnosežne posledice, jaz si ne znam predstavljati vodstva generalštaba na naslednjem srečanju z vodstvom nemškega generalštaba, ker jim bo težko pogledati v oči. Kdo nas bo še hotel imeti zraven, tako nezanesljive partnerje, kot smo se pokazali v tej situaciji?’Mislim, da ne gre za to, ali ti naši fantje v tem trenutku lahko delujejo tam z namenom, zaradi katerega so poslani ali ne, gre predvsem za izkazovanje enotnosti zahodnega sveta, koalicije, da se ne bo pri najmanjših grožnjah umaknila od namere, da stabilizira Irak.’’
Slovenska vojska: Zastava v tej misiji še vihra
Na Generalštabu Slovenske vojske pa žogico umirjajo in jasno sporočajo: slovenska zastava v tej misiji še naprej vihra. Medtem pa tuji mediji namigujejo, da se slovenskemu umiku utegnejo pridružiti tudi nemški kolegi. Novinarji hamburškega Spiegla, denimo, poročajo, da naj bi vojaško bazo v Iraku v prihodnjih dneh zapustilo 26 nemških vojakov, 120 pa naj bi jih za zdaj ostalo v Erbilu.
KOMENTARJI (325)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.