Ta ukrep so Američani sicer napovedali že pred meseci, ko so prstne odtise začeli pobirati ob vstopu v državo, postopoma pa ga uvajajo po vsem svetu.

Kot je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil ameriški konzul v Sloveniji Paul Cantrell, tak postopek predvideva zakon o okrepljeni varnosti na meji in reformi vizumske politike, ki ga je kongres sprejel leta 2002, in ga bodo izvajali na vseh ameriških konzularnih predstavništvih po svetu. Gre za preprost in hiter postopek, pri katerem bodo z optičnim čitalnikom posneli oba kazalca. S tem se bo po Cantrellovih besedah okrepila ameriška nacionalna varnost, saj se bo povečala tudi verodostojnost potovalnih dokumentov.
Na podlagi biometričnih identifikacijskih podatkov, ki jih bodo zbrali na ameriških konzulatih, bodo ameriške imigracijske oblasti lahko ob vstopu v državi preverile identiteto obiskovalca ZDA. Lahko bodo preverile, da so tisti, ki vstopajo v državo, dejansko posamezniki, ki so jim izdali vizo, in tudi preprečile, da bi določeni posamezniki za vstop v ZDA uporabili lažne ali ukradene potne liste z vizumi. Biometrični podatki, razpoznavnost obraza in prstni odtisi, bodo v pomoč ameriškim oblastem tudi pri zaščitnih ukrepih v okviru boja proti terorizmu, je dejal Cantrell.
Po Cantrellovih besedah obiskovalcem ZDA iz držav, za katere velja program Visa Waiver (VWP), sicer ne bo potrebno izpolniti omenjenih novih zahtev, razen če sodijo med tiste, ki za vstop v ZDA potrebujejo vizum. Državljani Slovenije, ki potujejo v ZDA kot turisti oziroma poslovneži v okviru VWP, vizuma torej ne bodo potrebovali, razen če bodo za vizum zaprosili kot začasni delavci, študenti ali pa so del programov izmenjav. V tem primeru pa bodo morali oddati tudi prstni odtis.
Kot je spomnil ameriški konzul, je 5. januarja začel veljati program US-Visit, ki določa, da morajo vsi tujci, ki za vstop v ZDA potrebujejo vizum, oddati prstne odtise. Ne predvideva pa tega za tiste, ki v okviru 27 držav programa VWP za obisk ZDA do 90 dni ne potrebujejo vizuma. Med temi državami je tudi Slovenija.