Že je popolnoma jasno, da bodo ukrepi za preprečevanje širitve koronavirusa močno zamajali gospodarstvo in to še zdaleč ne samo v turistični panogi, kot je sprva kazalo. Še posebej so na udaru samozaposleni, ki jih je v Sloveniji več deset tisoč in te dni s skrbjo zrejo v svojo prihodnost.
Že včeraj je predsednik Obrtno-gospodarske zbornice Slovenija Branko Meh v pogovoru za naš portal izpostavil, da je nedopustno, da kljub v ponedeljek sprejeti odredbi, da se morajo zapreti vsi lokali, država še vedno v negotovosti pušča večino lastnikov frizerskih, kozmetičnih in drugih salonov ter manjših barov, ki obratujejo kot samostojni podjetniki in nimajo drugih zaposlenih, saj so bili vsi ti iz interventnega zakona, ki ga je vlada pripravila prejšnji teden, izvzeti.
Ministrstvo: Predlog je pripravljen tudi v smeri možnosti pridobitve enkratne finančne pomoči
Že v nedeljo, ko je bilo jasno, da s ponedeljkom začne veljati odredba o zaprtju vseh lokalov, smo se obrnili na Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (MGRT) z vprašanjem, kaj točno to pomeni za vse, ki delajo v panogah, ki si jih je ta odredba dotaknila. "Sporočamo vam, da se pripravljajo Amandmaji k Predlogu zakona o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače, ki ga bo DZ obravnaval po nujnem postopku. Predlog, ki ni nujno, da bo potrjen, je pripravljen v smeri morebitnega odloga socialnih prispevkov za samostojne podjetnike, ki nimajo zaposlenih, in morebitno možnostjo pridobitve enkratne finančne pomoči," so nam danes sporočili z MGRT.
OZS: Ne odlog, samo odpis davkov bi bila primerna rešitev
Medtem na OZS opozarjajo, da "odlog socialnih prispevkov za samozaposlene, samostojne podjetnike in podjetja, ki jih je prizadela epidemija koronavirusa, nikakor ni ustrezna rešitev".
"Če nič ne ustvariš, ne moreš ničesar dati. Zato odlog za nas ni rešitev, ker to ne bo rešilo problema samozaposlenih. Edina ustrezna rešitev je odpis socialnih prispevkov in davkov v času trajanja epidemije, ko so primorani svoje obratovalnice zapreti. Odpis bi moral veljati tudi za vsa podjetja in samostojne podjetnike," je izpostavil Meh.
'Se bodo morali po koncu krize zakreditirati, da bodo odplačali prispevke za čas, ko sploh niso delali?'
Kot pravijo na OZS, se te dni na njih obračajo številni člani, ki zaradi nastale krize že razmišljajo celo o zaprtju svojih podjetij. Se bodo morali samozaposleni, samostojni podjetniki in podjetja torej po koncu krize zakreditirati, da bodo lahko državi odplačali prispevke v času, ko sploh niso delali in ustvarjali prihodkov? Po mnenju Meha je to nelogično.
OZS: Breme nadomestil za delavce na čakanju naj nosi država oz. ZZZS
OZS je tudi predlagala, da breme nadomestil za delavce na čakanju od doma že od prvega dne nosi država oz. ZZZS in ne delodajalec. "Poleg napovedanih ukrepov pa predlagamo, da se vzpostavi mehanizem, neke vrste garancijska shema, ki bo na hiter in enostaven način podjetjem omogočila, da se z njihovimi bankami in lizing hišami dogovorijo za preložitev plačil obrokov kreditov oz. obveznosti za vsaj pol leta. Marsikatero mikro in malo podjetje ter samostojni podjetniki so nam dejali, da bi mu že preložitev obveznosti do bank ali lizing hiš za pol leta omogočilo, da lažje prebrodi izpad posla. Hkrati pa podjetje ne bi rabilo najemati novega kredita za poplačilo obstoječega," menijo na OZS.
Od preživetja podjetij odvisne cele družine
Poudarili so še, da si želijo, da "vlada prisluhne obrtnikom in podjetnikom, ki so se v tem času znašli v zares težkem položaju". Problem je večplasten, saj so na poslovanje in preživetje teh podjetij vezani tudi številni zaposleni in njihove družine, poudarjajo. "Zavedamo se, da je tudi vlada v težki situaciji, zato si v OZS želimo konstruktivno pristopiti k reševanju problemov malega gospodarstva," so sklenili na OZS.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.