Slovenija

Strokovnjaki opozarjajo: polarni zrak vpliva tudi na grelne naprave, vozila in gradbene materiale

Ljubljana, 28. 02. 2018 14.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Polarni zrak lahko preglavice povzroči tudi v hišah in stanovanjih. Grelne naprave so namreč te dni še bolj obremenjene kot običajno, zato je povečano tveganje dimniških požarov. Nižje temperature pa vplivajo tudi na delovanje nekaterih drugih naprav. Predvsem lastnike starejših avtomobilov lahko doleti, da jim jo zagode akumulator v avtomobilu.

V polarnem mrazu je pomembno vzdrževanje grelnih naprav.
V polarnem mrazu je pomembno vzdrževanje grelnih naprav. FOTO: Thinkstock

Polarni zrak lahko preglavice povzroči tudi v udobju naših domov. Grelne naprave so namreč te dni še bolj obremenjene kot običajno, zato je povečano tveganje dimniških požarov. Ljudje lahko preventivno ukrepajo s čiščenjem in vzdrževanjem grelnih naprav in dimnikov, so povedali na Gasilski zvezi Slovenije. Nižje temperature pa lahko vplivajo tudi na nekatere druge naprave, brez katerih si mnogi ne znajo več predstavljati vsakdana. Predvsem lastnike starejših avtomobilov lahko doleti, da jim jo zagode akumulator v avtomobilu. Ljudje pa opažajo tudi, da se v mrazu hitreje praznijo baterije njihovih mobilnikov.

Gasilci pozivajo k čiščenju in vzdrževanju grelnih naprav

Ljudje še posebej ob prehodu hladne fronte bolj ogrevajo svoja domovanja. Zato je v času kurilne sezone zelo pomembno, da redno vzdržujemo in čistimo kurilne in dimovodne naprave v skladu z navodili proizvajalca in dimnikarske službe, je pojasnil Matjaž Klarič z operativno-organizacijskega področja Gasilske zveze Slovenije.

Pri kurjenju se namreč na dimovodne naprave odlagajo saje, te pa se lahko ob višjih temperaturah, še posebej če je dimnik že dalj časa neočiščen, vnamejo. Pri preventivi tovrstnih požarov je sicer zelo pomembna tudi pravilna izgradnja in montaža kurilnih naprav, je še dejal Klarič.

Slovenski gasilci so glede na podatke Uprave RS za zaščito in reševanje letos zaradi vžiga saj, iskrenja in neustreznega tehničnega stanja dimniških naprav obravnavali že 149 dimniških požarov.

To pa so po navedbah gasilske zveze tudi najpogostejši vzroki požarov na stanovanjskih objektih. Izjemno pomembno pa je, da dimniškega požara ne gasimo z vodo. Zaradi hitre uparitve vode bi se namreč lahko porušil dimnik. Gasilci zato ob primeru gorenja dimnika priporočajo klic na pomoč gasilcem, v primeru lastnega ukrepanja pa je najbolje uporabiti gasilnik na prah.

Dimniški požari se sicer pogosto ne gasijo, ampak se pusti, da saje kontrolirano zgorijo. Pri tem je ključnega pomena to, da se požar skozi odprtine in pregrete dele dimnika ne razširi na druge dele objekta.

Gasilci so v zadnjih desetih letih zaradi dimniških požarov imeli največ dela lani, ko je zagorelo 597 dimnikov. Najmanj dimnikov pa je zagorelo leta 2014, in sicer 357.
Gasilci sicer svetujejo nakup in vgradnjo detektorjev ogljikovega monoksida. Pri kurjenju lahko namreč pride do nepopolnega gorenja in uhajanje tega plina v prostor, ta pa je v določenih količinah smrtno nevaren, so sporočili s Policijske uprave Kranj.

Mraz vpliva tudi na delovanje avtomobilov.
Mraz vpliva tudi na delovanje avtomobilov. FOTO: iStock

Mraz vpliva tudi na delovanje avtomobilov, koles in materialov

Zelo nizke temperature vplivajo na odzivnost zaslonov na mobilnih telefonih, hitreje pa poide moč tudi baterijam v ostalih napravah, denimo prenosnih računalnikih, tablicah, fotoaparatih in diktafonih, ki so nujna oprema denimo za novinarje.

Težave lahko lastnikom avtomobilov ob nizkih temperaturah povzroči tudi dizelsko gorivo, kar je povezano z njegovo sestavo. Kot navajajo na spletni strani Petrola, do zmrzovanja goriva pride zaradi kristalizacije (izločanja) parafina, ki je sicer sestavni del dizelskega goriva. Kritična mesta za ta pojav pa so filtri, izpostavljeni deli cevovodov in rezervoar.

V omenjeni družbi pojasnjujejo, da so dizelska goriva v zimskem času že prilagojena tako, da nevšečnosti pri temperaturah do minus dvajset stopinj Celzija ne bi smelo biti. V primeru napovedi ekstremno nizkih temperatur (pod minus 18 stopinj) in parkiranju vozila na vremensko zelo izpostavljenih lokacijah pa svetujejo uporabo ustreznih dodatkov.

Prav tako je mraz v teh dneh povzročil nevšečnostim nekaterim, ki so kljub nizkim temperaturam sedli na kolo, a ugotovili, da so jim na kolesu zmrznile zavore. Po besedah Draga Balaneskoviča, ki v svojem servisu v Ljubljani poskrbi za številna kolesa, je težava enostavno rešljiva.

Kot pojasnjuje, se za zaščito za zavore nabere vlaga, zato zajla nekoliko zarjavi oz. zdaj, ko je mraz, zmrzne. "V takih primerih je treba dati kolo čez noč na toplo, zajlo odstraniti, če je potrebno, jo očistiti z brusnim papirjem, nato pa naoljiti in vrniti na svoje mesto. Včasih pa jo je treba tudi zamenjati z novo," pravi.

Nizke temperature imajo vpliv tudi na različne materiale, ki se uporabljajo v gradbeništvu. Kot pojasnjuje profesor na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Goran Turk, so pri nizkih temperaturah vsi materiali bolj krhki. Tako bo recimo lesena paličica, ki zmrzne, počila takoj, medtem ko bi se sicer le zvila.

Vendar pa so vse konstrukcije, ki že stojijo oz. so v uporabi, ali izolirane ali pa je bil zanje, kot je na primer pri mostovih, izbran ustrezen material, ki zdrži takšne temperature, pojasnjuje Turk.

Vpliva pa vreme tudi na dela v gradbeništvu, ki potekajo zunaj. Če je tri dni zapored manj kot pet stopinj, so pri betoniranju že potrebni določeni ukrepi. "Ko pa se temperature spustijo pod ledišče, se betoniranje pri nas ustavi," pojasnjuje Turk. Medtem ko imajo recimo v Kanadi, kjer je dlje časa mrzlo, postopke za betoniranje na hladnem.

Enako velja za asfaltiranje, ki se pri nas ustavi, ko termometri pokažejo manj kot pet stopinj, saj je, če so temperature nižje, težko zagotoviti ustrezno kakovost gradnje. Kot poudarja Turk, pa je v tako nizkih temperaturah, kot so te dni, seveda tudi za ljudi neprimerno, da bi opravljali zunanja gradbena dela. Izjema so le izjemne, nujne intervencije.

Ukrepi tudi na letališčih

Dodatni ukrepi so v zimskih razmerah potrebni tudi v letalskem prometu. Ne sicer same nizke temperature, pač pa težavo predstavljata predvsem led in sneg, ki sta njihova posledica, so pojasnili v Fraportu Slovenija.

Površine letala morajo biti namreč tudi v najslabših vremenskih pogojih tako čiste, kot ob pridobitvi certifikata o plovnosti. Zato je potrebno že pred vzletom preprečiti vsakršno nastajanje ledu na vseh najbolj izpostavljenih površinah letala, če pa je med postankom na letališču do zaledenitve že prišlo, je potrebno tik pred vzletom s teh površin led in sneg skrbno očistiti, so navedli.

Za te primere uporabljajo postopek, ki mu pravijo de-icing ali razledenitev. Izvajajo ga za to izšolani strokovnjaki, potrebna pa so tudi posebna sredstva. Za odstranjevanje že nastalega ledu z letala se v največji meri uporabljajo raztopine, izdelane na podlagi vode in glikola (višji alkoholi), so še pojasnili in dodali, da postopek razledenitve na ljubljanskem letališču izvajajo na posebnem mestu na glavni letališki ploščadi, skrbijo pa tudi za vse ekološke vidike postopka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (36)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TistoPravo
28. 02. 2018 17.31
+7
Termostatski ventil pa dela, če kj toplga do njega pride..glavni problem
METKA102
28. 02. 2018 17.26
+15
pa smo spet tam. Revež je spet na udaru. Ima slabo vzdrževano hišo, brez toplotne izolacije, slabe dimnike in slabo kurjavo in star avto. Hiša mu zgori, avto ne vžge, vodovod zamrzne. Ostane na cesti brez vsega, ker nima denarja za zavarovanje.
pedritsegonita
28. 02. 2018 17.35
+27
jaz mam star avto pa nisem ravno revež.. revež je tisti, ki misli da mora met nov avto pa se zakreditira.. posledično potem nima za izolacijo in kurjavo.. ..
Našvasan_zob
28. 02. 2018 17.35
+4
Za zavarovanje res nima...za pivo in čike pa vedno ima..
Našvasan_zob
28. 02. 2018 17.36
+5
Investicija v nov akumulator pride 60 Eur,... če si tega ne moreš privoščit pa res bolje da avto prodaš...
SLO-SURVIVAL
28. 02. 2018 20.12
+9
ja res je živijo v podnajemniškem stanovanju in ima nov avto, pa je lačen! Poznam ena dva, hiša se jima na glavo podira ampak glavno da imajo nov avto! Ne vem kaj folk vidi v tem plehu! Imam vikend in hišo ampak star avto 18 let, kdor vlaga v avto ni glih diht
IVO1965
28. 02. 2018 21.27
+7
avto kupiš za toliko denarja, da proračun ni obremenjen, sam slovenski folk da pa za avto 30 jurjev, seveda na kredo na ene 7 let, potem pa jamra da ni za hrano, kurjavo......pa ne vem kaj vse. Imam vectro staro 14 let, jo redno vzdrzujem in laufa kot urca pa ima 230 tisoč km
Lombardo
28. 02. 2018 17.03
+32
Nehajte ze nabijati in teziti.. le kako so preziveli vcasih, ko je bilo cel meaec - 15 20 stopinj. Ajaj takrat niso imeli 24 ur in podobjih medijev, da bi strasili ljudi...
TistoPravo
28. 02. 2018 16.58
+9
Mraz vpliva predvsem na denarnico. Za delovanje motorjev na fosilna goriva potrebujemo več goriva, niti vozila na elektriko ne vzdržijo obljubljene kilometre preko slabše kapacitete baterije. Da ne govorimo, da zdej tud goreče vroč radiator ne nuca kaj dolgo, kurjava v katerikoli obliki pa kar puhti..denarnica pa seveda trpi trpi trpi...
MalaZaba
28. 02. 2018 15.35
+0
Kaj bi mi brez strokovnjakov 24 kur
BUONcaffee
28. 02. 2018 15.08
+6
Sol pa razje avtomobile.