''Skoraj ničesar ne pokvari lepote male jadranske države Slovenije, kjer se mudita kraljica Elizabeta II. in njen soprog Filip. Pred 17 leti se je odcepila od Jugoslavije, skorajda brez prelivanja krvi, in postala zelo uspešna država v Evropi,'' piše britanski Independent. ''Kljub temu se za idilično razglednico z gozdovi in gorami skriva ena od največjih temačnih skrivnosti 20. stoletja. V Sloveniji namreč živi na stotine družin, ki so v pokolu, do katerega je prišlo pred očmi Britancev, izgubili svoje bližnje. Do masakra je prišlo po koncu druge svetovne vojne,'' nadaljuje britanski novinar.
Vendar pa bi lahko posameznik, glede na uradni odziv Velike Britanije, pomislil, da se pokol ni nikoli zgodil, saj britanske oblasti ne načrtujejo opravičila Sloveniji. Da bi bilo opravičilo potrebno, po drugi strani menita avtorja knjige Slovenija 1945 – smrt in preživetje po drugi svetovni vojni John Corsellis in Marcus Ferrar. Kot je za časnik povedal 85-letni Corsellis, je na stotine slovenskih družin po koncu druge svetovne vojne izgubilo svojce pred očmi Britancev. Corsellis, ki je bil med vojno človekoljubni delavec, je bil namreč na jugu Avstrije, ko so po koncu vojne britanski častniki po njegovih besedah 12.000 neoboroženih slovenskih domobrancev z lažmi zvabili v smrt.
Na jugu Avstrije, kamor so po vojni pribežali z območja takratne Jugoslavije, so se po besedah Corsellisa slovenski domobranci predali in izročili orožje Britancem, ki bi jih morali v skladu z Ženevskimi konvencijami zaščititi, a jih niso. Na območju je bilo takrat nameščenih 25.000 britanskih vojakov petega korpusa osme armade. "Povedali so jim, da jih peljejo v boljšo namestitev v Italiji, blizu Benetk. Peljali so jih v vojaških tovornjakih, nato pa stlačili v živinske vagone. Vagone so zaprli, Britanci so se umaknili ter jih prepustili jugoslovanskim vojakom in gotovi smrti,'' je dejal.
Soavtor knjige Ferrar je za Independent dejal, da so Britanci dobro vedeli, da bodo domobrance pobili, a jim je bilo vseeno. Po njegovem mnenju bi London moral priznati, kar se je dogajalo. "Spodoben izraz obžalovanja bi se dobro odrazil na današnje Britance. Kraljičin obisk v Sloveniji je trenutek, ko bi lahko stvari postavili na pravo mesto," je dodal.
Na vprašanje, ali je med obiskom kraljice načrtovano opravičilo Slovenije, je tiskovni predstavnik britanskega zunanjega ministrstva odgovoril, da ne. "S takimi načrti nisem seznanjen," je dejal.
KOMENTARJI (459)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.