Vroča jesen trka na vrata. Hitra in ostrejša od Pahorjeve naj bi bila nova pokojninska reforma, ki že ob prvi najavi razpihuje slabo voljo tako sindikatov kot upokojencev. Razlog – vlada želi zaostriti pogoje za predčasno upokojevanje, dvigniti upokojitveno starost, uvedli bi individualne informativne izračune, podaljšali bi obračunsko obdobje za izračun pokojninske osnove, uvedli dodatno pokojninsko zavarovanje. Pokojninsko reformo čakata še koalicijsko usklajevanje in usklajevanje s socialnimi partnerji, minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak pa upa, da bo začela veljati v začetku prihodnjega leta.
Dogajanje je za informativno oddajo 24UR OB ENIH komentirala tudi Mateja Kožuh Novak iz Zveze društev upokojencev.
Kaj meni o tem, da naj bi vlada najprej zelo omejila možnost, da se ljudje upokojijo pred izpolnjeno polno delovno dobo, potem pa naj bi zvišala tudi upokojitveno starost. Kožuh Novakova pravi, da je pokojninska reforma seveda potrebna, a da bi jo bilo pred dvema letoma bistveno lažje speljati. Spomnimo, da so takrat v SDS ostro nasprotovali Pahorjevi pokojninski reformi. "Upam, da bodo politiki, ki so bili takrat proti reformi, tako modri, da se bodo prebivalcem opravičili," je ostra Kožuh Novakova, ob tem pa dodaja, da v kakršno koli že reformo gremo, da to morajo politiki storiti skupaj s prebivalci. "Tistim, ki jih bo reforma prizadela, je treba pomagati, da jo bodo sprejeli," poudarja.
Kaj pa meni o ideji o uvedbi informativnih individualnih računov, za katere sindikati menijo, da gre za odmik od solidarnosti. Pravi, da se absolutno strinja s sindikati. "Moramo obdržati neke vrste solidarnosti med ljudmi," meni Novak Kožuhova, ki pravi, da moramo ohraniti del socialne države.
Dodatno pokojninsko zavarovanje se ji tudi ne zdi primerna rešitev, ob tem pa poudarja, da bo prava država, ki želi delati za prebivalstvo, našla način, da bo osnovna pokojnina takšna, da bo tisti, ki je delal polno delovno dobo, imel možnost živeti kakovostno in dostojno. Opozorila je tudi, da morajo tisti, ki nimajo polne delovne dobe, imeti osnovo za preživetje.
Veliko novih upokojencev?
Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) so pojasnili, da imajo v svojem razvojnem programu za obdobje 2012–2016 med cilji navedeno tudi izdajo pisne informacije zavarovancem o pričakovani višini starostne pokojnine. Kot so zapisali, bodo izračuni pokojnin uvedeni postopoma in na podlagi določenih predpostavk. Vključevati bodo morali denimo tudi vse parametre, ki jih bo določil novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Kot je dejal vodja službe za odnose z javnostmi na zavodu Brane Kokot, po veljavnem sistemu ne morejo izračunati, kolikšna bo pokojnina posameznega upravičenca denimo čez deset let. Če bo sistem postavljen drugače, bi se dalo izračunati tudi to. Kakšne izračune natančno bo Zpiz v prihodnosti izdeloval, pa po njegovih besedah še ni povsem jasno, saj je to odvisno od vsebine zakonskih sprememb. Je pa Kokot ob tem poudaril, da je tudi na referendumu zavrnjeni pokojninski zakon predvideval možnost vpogleda posameznika v višino vplačanih prispevkov in predvideno višino pokojnine.
Na zavodu sicer v zadnjem času prejemajo vse več zahtevkov za informativne izračune višine pokojnine in datuma upokojitve. "Takoj ko se omeni kakršna koli sprememba, se ljudje začnejo množično zanimati, kakšne so njihove možnosti," je dejal Kokot. Tako je do porasta zahtevkov za informativne izračune, pa tudi zahtevkov za starostno upokojitev denimo prišlo v času obravnave kasneje na referendumu zavrnjene reforme.
Tudi letos na zavodu beležijo porast zahtevkov za starostno upokojitev. V prvih sedmih mesecih so prejeli že več kot 13.000 zahtevkov, medtem ko jih je bilo lani do tega datuma manj kot 10.000. Ob napovedi ministra Vizjaka o zaostrovanju pogojev upokojevanja in ob nadaljevanju trenutnih trendov pa na zavodu v prihodnjih mesecih pričakujejo še zelo veliko novih upokojencev.
KOMENTARJI (536)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.