Državni zbor se je danes z 82 glasovi za in nobenim proti strinjal, da gre pokojninska reforma naprej v tretjo obravnavo. Tudi vsa dopolnila, ki jih je bilo skupno približno 50, so bila sprejeta brez nasprotovanja. Po navedbah vladne strani bo tretja obravnava v DZ v torek, do takrat pa naj bi s sindikati uskladili še zadnja odprta vprašanja.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak upa, da jim bo do tretje obravnave uspelo uskladili še zadnja ključna odprta vprašanja. "Vsaj na tej vmesni točki pa je to dober rezultat," je ocenil. Meni, da je ob nezadovoljstvu z razmerami v državi današnje glasovanje o reformi morda "model, kako se lahko v državi rešujejo tudi kompleksni problemi". "Pokojninska reforma je res kompleksen problem. To je gradivo, ki je interesno, strokovno zahtevno in politično obarvano. Tu se najde vsak državljan," je poudaril.
Med ključnimi vprašanji, ki so še odprta, so odmerni odstotki in s tem višina pokojnin, poklicne pokojnine in dodana doba za čas študija. Dodana doba se z reformo ukinja, sindikati pa zahtevajo, da je predvideno prehodno obdobje za to ukinitev. Glede poklicnih pokojnin pa na sindikalni strani že zdaj menijo, da bo kompromisna rešitev mogoča.
Predlog reforme zvišuje upokojitveno starost za oba spola na 65 let, starostno pa se bo mogoče upokojiti tudi s 60 leti starosti in 40 leti pokojninske dobe. Obdobje za izračun pokojninske osnove se z zdajšnjih 18 podaljšuje na 24 let. Pokojnine se v letu 2013 uskladijo z rastjo plač, vendar uskladitev ne bo smela preseči 50 milijonov evrov.
Zaradi uvedbe informativnega osebnega računa bodo zavarovanci imeli vpogled v podatke o vplačanih prispevkih.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.