Pogajanja o pokojninski reformi še niso zaključena, sindikati pa z zadnjo različico pokojninske reforme še niso zadovoljni. Kot je pred koncem današnjih pogajanj povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak, so v čistopisu, ki so ga danes dobili socialni partnerji, zajeti dosedanji kompromisni predlogi ter stališča, ampak ne vse, saj da jih pri usklajevanih čaka še nekaj dela.
Minister Vizjak je poudaril, da kot pogoj za upokojitev še vedno velja 40 let pokojninske dobe brez dokupa pri 60 letih starosti. Vendar pa se starostna meja pri ženskah lahko zniža za tri leta, pri moških pa za dve v primeru vstopa na trg dela pred 18. letom. Predlog je še vedno pol leta skrajšanja pokojninske starosti za leto dela pred 18. letom, je povedal minister.
Znižanje starostne meje žensk za upokojitev zaradi otrok pa bi šteli progresivno, je dejal. Za prvega otroka bi veljalo pol leta, za drugega, tretjega in četrtega pa po deset mesecev. To bi veljalo tako za upokojevanje pod 60 leti pri 40 letih pokojninske dobe kot ob 38 letih pokojninske dobe brez dokupa pri starosti 65 let in navzdol. Možnosti, da bi dodatno uvajali prehodna obdobja, ne vidijo, je povedal minister, saj da so ta že sedaj relativno dolga. Obdobje za izračun pokojninske dobe bi predstavljalo 24 zaporednih najugodnejših let.
Vladna stran je predlagala tudi kompromis pri starejših brezposelnih. Po njihovem predlogu bi se vsi, ki so bili 10. oktobra letos na zavodu za zaposlovanje prijavljeni kot brezposelni, upokojevali po sedaj veljavnem sistemu.
Glede časa, odmerjenega za pogajanja, je minister pozitivno presenečen nad "relativno velikim razumevanjem sindikatov, glede na okoliščine, v katerih smo".
Pokojninsko reformo bo po ministrovih napovedih v torek obravnaval Ekonomsko-socialni svet, prav tako je v torek tudi koalicijsko usklajevanje na to temo, vlada pa bo predlog predvidoma obravnavala v sredo. Kljub temu se bodo s socialnimi partnerji pogajali še ves čas nadaljnjega postopka. Zakon bodo v državnem zboru obravnavali po rednem postopku.
"To še ne more biti zadnja verzija, vsaj ne taka, h kateri bi mi dali soglasje"
A sindikati z zadnjo različico pokojninske reforme še niso zadovoljni. Po oceni predstavnikov zveze svobodnih sindikatov to še ni različica, h kateri bi dali soglasje.
"Trenutno je v igri nova različica zakonskega predloga, ki pa še nima soglasja ne na strani delodajalcev in ne na strani sindikatov," je po današnjih pogajanjih povedala Lučka Bohm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Predlog zakona je po njenih besedah zaenkrat "zgolj nek osnutek in ne nekaj, kar bi morali ljudje jemati resno".
Kritična je bila tudi do tega, da so zadnjo različico zakonskega besedila na današnjem sestanku, ki se je začel ob 13. uri, dobili na mizo ob 13.06. "Lahko si izračunate, da je še nihče ni videl. Kar koli me vprašate, ne vem, ker še ne poznam zadnjega predloga zakona," je opozorila.
Minister je besedilo sicer predstavil, a to po oceni Böhmove "še ne more biti zadnja verzija, vsaj ne taka, h kateri bi mi dali soglasje". "Še daleč smo," meni.
Dodala je, da so vsi pod pritiskom ministrove napovedi, da gre tako "nedodelan" predlog novega pokojninskega zakona v obravnavo na vlado in zatem v zakonodajni postopek.
Današnje pogajanje je bilo po njenih besedah "nenavadno". "Ugotovili smo, da še ni izračunov za poklicno zavarovanje, zato se nismo mogli lotiti problematike poklicnih pokojnin," je dejala. Vladna stran je zatem predlagala pogovor o prostovoljnem dodatnem pokojninskem zavarovanju. "Zdaj moramo spet priti na dan z nekimi lastnimi predlogi rešitev," je pojasnila.
Na današnjem sestanku so se po njenih besedah pogovarjali tudi o višini pokojnin in odmernih odstotkih, sklepa pa, da bodo o tem spet spregovorili prihodnji ponedeljek. Tedaj bodo tudi opredelili "vsebinske sklope, ki jih bomo začeli počasi zapirati", je dejala. Pogajanja jim bo po njeni oceni v naslednjem mesecu morda res uspelo končati.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.