Po besedah premierja in predsednika SD Boruta Pahorja se zdi skoraj nemogoče, da bi jim uspelo prepričati več kot polovico tistih, ki bodo prišli na referendum, da bi pokojninski zakon podprli. Verjame pa, da se je treba truditi do zadnje minute in povedati, zakaj je to dobro za večino ljudi. Ob tem je spomnil na referendum o arbitražnem sporazumu Slovenije s Hrvaško lani. Tudi takrat se je po njegovih besedah mnogim zdelo "nemogoče, da bi uspeli, pa smo", je dejal.
Reforma je po njegovem mnenju potrebna zdaj, ko stvari še niso tako zaostrene, v nasprotnem primeru pa bomo v nevarni situaciji, ki bo nepredvidljiva. Danes in v nedeljo smo še gospodarji svoje usode, če zakon pade, jo bomo morda imeli, morda pa ne, je dejal.
Anja Kopač Mrak z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve je poudarila, da bodo z vsakim letom, ko se reforma odmika, bremena za mlajše toliko večja. Po njenih besedah je bolje to breme porazdeliti na več generacij. Kopač Mrakova je opozorila še na demografske spremembe, saj se nas rodi premalo, življenjska doba pa se podaljšuje.
Na izziv starajoče se družbe je opozorila tudi predsednica Zveze društev upokojencev Mateja Kožuh Novak, ki pokojninsko reformo podpira, ker "predstavlja varnejšo bodočnost za vse generacije". Po njenem mnenju je Slovenija v krizi, zato mora vsak premisliti, kaj lahko naredi.
Tine Stanovnik z Ekonomske fakultete v Ljubljani pa je kot laž označil navedbe, da je bilo pri pripravi reforme premalo socialnega dialoga. Tega ne more biti, če se ena stran ni pripravljena pogajati, je dejal in poudaril, da vlada za to ni kriva. Kot meni, so ljudje o vsebini pokojninske reforme slabo obveščeni. Ta reforma po njegovem mnenju izboljšuje solidarnost in pravičnost ter povečuje transparentnost.
SDS: Raje naj ustvarjajo delovna mesta, ne pa pripravljajo slabe zakone
Vidna članica SDS Zofija Mazej Kukovič na drugi strani poudarja, da bi bilo za slovensko gospodarstvo nujno treba ustvarjati in ponuditi delovna mesta, ne pa da se vlada ukvarja 's slabimi zakoni'. "Danes smo namreč po brezposelnosti na vrhu v Evropski uniji. Na eni strani mladi nimajo dela, po drugi strani smo zaskrbljeni, da bomo delali do 65. leta. Kako najti soglasje med mladimi, ki so doma in med izčrpanimi slabotnimi starejšimi ljudmi? Stvari je potrebno postaviti v logičen vrstni red. Ta vlada pa se o prioritetah ni zmožna sporazumeti," je prepričana Mazej Kukovičeva.
Andrej Šircelj je prepričan, da je pokojninska reforma slaba tako tehnično kot vsebinsko. Nasprotuje argumentom vlade, da bomo doživeli kolaps, če reforma ne bo podprta. "Finančni sistem se bo zrušil zaradi tega, ker ta vlada ne vodi pravilne finančne slike od začetka," je prepričan Šircelj.
Glavni predlog SDS je uvedba osebnega računa, saj bi po njihovem mnenju tako ljudje spoznali, da je smiselno vlagati v pokojninski sistem. "Osebni pokojninski račun vsakemu posamezniku kaže znesek, ki je podlaga izračuna pokojnine. Danes pa tega ne vemo," pravijo v SDS.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.