"Reforma je potrebna, vendar ne taka, kot jo ponuja ta pokojninski zakon. Taka, kot je, je krivična in škodljiva tako za delavce kot tudi za upokojence. Politiki upoštevajo le interese javnih financ, ne pa razmer na trgu dela," je o pokojninski reformi povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Zato je napovedal, da bodo v četrtek državnemu zboru predložili podpise za razpis referenduma o pokojninskem zakonu.

Pokojninska reforma s podaljševanjem pokojninske dobe postavlja take kriterije, ki za večino niso dosegljivi, saj že sedaj ni delovnih mest, meni Semolič. Dodaja, da ta zakon ni rešitev za javne finance, saj bo posledično več brezposelnih, invalidskih upokojitev in bolniških odsotnosti. Poudaril je, da ni uspešne reforme brez delovnih mest in brez dobrih plač. Po njegovih besedah bi finančni blagajni pomagal dvig prispevkov.
Sporen sistem upokojitvenih pogojev
Izvršna sekretarka ZSSS Lučka Böhm je dejala, da referenduma niso zahtevali sindikati, ampak ljudje. Pred njim pa želijo v ZSSS "umiriti predreferendumsko vročico". Pri tem je pozvala, naj se ne uporablja izrazov, ki vodijo v nestrpnost, ampak zrele pogovore o pokojninski reformi.
Po prepričanju Böhmove vlada sporoča, da morajo ljudje podpreti reformo zaradi bonitet Slovenije pri najemanju kreditov. Kot je poudarila, "jim gre pri tem le za finančne instrumente in ne za pokojnine".
Med ključnimi stvarmi, za katere menijo v ZSSS, da v pokojninskem zakonu niso ustrezno rešene, je med drugim sporen sistem upokojitvenih pogojev. Pri tem jih po besedah Böhmove najbolj skrbi skupina industrijskih delavcev, ki so začeli delati kot najstniki in imajo dolgo pokojninsko dobo. Ob fizičnem delu pa so dobili številna mišično-kostna obolenja. Zato zanje zahtevajo diferencirane upokojitvene pogoje.
Po mnenju Böhmove je sporna stvar tega zakona tudi, da obljublja prenizke pokojnine ter posledično slabšo socialno varnost. Poleg tega zakon tudi črta varstveni dodatek iz nabora pravic iz obveznega pokojninskega zavarovanja. Ljudje bodo tako za socialno-varstveni prejemek morali zapisati svojo nepremičnino na državo. Pri tem bo država po njenih besedah razlastninila najrevnejše.

'V primeru nesprejetja bodo nujni posegi v pravice, ki jih zagovarjate'
Po mnenju ministrstva za delo predstavniki ZSSS nadaljujejo z zavajanjem javnosti o nujnosti sprejetja nove pokojninske zakonodaje in njenih učinkih.
"Pokojninska reforma je nujna zaradi zaustavitve padanja pokojnin in zagotovitve le-teh tudi vsem prihodnjim generacijam. Sprejetje oz. nesprejetje bo tako imelo nesposredni učinek na prav vse državljane. Če nova pokojninska zakonodaja ne bo sprejeta, bodo nove pokojnine še naprej padale, stare pa se bodo usklajevale na osnovi interventnih zakonov, s katerimi bodo obstoječe pokojnine vse bolj zaostajale za plačami," so zapisali.
Kljub temu, da predstavniki ZSSS pogosto poudarjajo, da je glavni razlog za reformo stabilnost pokojninske blagajne oz. javnih financ, pozabljajo, da je od tega odvisen vsak posameznik v Sloveniji. V primeru nesprejetja reforme pa bodo nujni posegi v pravice, ki jih najbolj vztrajno zagovarjajo ravno sindikati, so še dodali.
Pri precej popularnem sklicevanju na tuje bonitetne hiše predstavniki sindikatov po mnenju ministrstva tudi radi pozabijo, da znižanje bonitetnih ocen neposredno vpliva na konkurenčnost slovenskega gospodarstva, kar pomeni še več brezposelnih, še težje zaposlovanje mladih, manj pobranih prispevkov in posledično še višje pritiske na pokojninsko blagajno.
Izračuni neodvisnih institucij, ki so bili izdelani na osnovi zahtev sindikatov, so pokazali, da bodo pokojnine po končanih prehodnih obdobjih ob 2 do 3 leta kasnejšem upokojevanju višje, kakor po obstoječem sistemu. Nov zakon zagotavlja dovolj dolga prehodna obdobja za prilagoditev tako delavcev kot delodajalcev. V primeru, da bi na referendumu padel, pa to ob upoštevanju obveznega enoletnega mirovanja in časa, potrebnega za pripravo novega zakona, ne bo mogoče, so zaključili.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.