"Smo proti spremembam, ki bodo rušile načelo solidarnosti in pravičnosti," je o predlogu pokojninske reforme dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič.
Semolič je dejal, da niso apriori proti pokojninskim spremembam, a "se nobena sprememba ne bo zgodila brez soglasja socialnih partnerjev". Po njegovih ocenah bi morala vlada z reformami počakati na konec krize, "ne pa, da gre v to, ko imajo ljudje največ problemov".
Opozoril je na višanje starostne meje za upokojitev. "Hkrati imamo namreč mlade ljudi v negotovih oblikah dela, ki lahko samo sanjajo o zaposlitvi za nedoločen čas," je poudaril. Prav tako po njegovem ne moremo izenačiti upokojitvene starostne meje za ženske in moške.
Predsednik ZSSS je še navedel, da imamo "nepobranih" 160 milijonov evrov v pokojninsko in zdravstveno blagajno. "Če je država prepričana, da je hudo, naj vzpostavi sistem, da bo input v te blagajne drugačen. Gre za tako resne napovedi sprememb, da bomo občutljivi na vsako spremembo, ki ne bo upoštevala realnih življenjskih razmer večine slovenskega delavstva".
Tudi bonusi, s katerimi naj bi stimulirali delo po minimalno izpolnjenih pogojih za upokojitev, bi morali biti po njegovem pravični in dosegljivi, "a če je delavec zdrav in če si to želi". Kot kaže, pa ti bonusi pri tako visoki starosti ne bodo dosegljivi za vse, zlasti ne za industrijske delavce, še ocenjuje Semolič.
Pokojnina ni miloščina, ampak pravica
Vlada bi se morala bolj rahločutno lotiti pokojninske reforme in predvsem ustvariti ugodne gospodarske pogoje za razvoj gospodarstva in za varno starost, pa je dejala podpredsednica NSi Marjeta Uhan. Vlada se mora zavedati, da pokojnina ni miloščina države, ampak pravica iz dela, je še dejala.
Podaljšanje obračunskega obdobja za odmero pokojnine, kot ga predvidevajo izhodišča modernizacije pokojninskega sistema, bo pomenilo, da bodo pokojnine še nižje, ocenjuje podpredsednica. Ta ukrep je ukrep proti upokojencem, trdi Uhanova, in to je po njenih besedah prav v nasprotju s tistim, kar je DeSUS in njegov predsednik Karl Erjavec obljubljal.
V NSi namreč menijo, da bi podaljševanje delovne dobe moralo biti prostovoljno in da bi ta reforma morala iti v to smer.
V stranki prav tako ocenjujejo, da zamrznitev pokojnin ni potrebna, saj bi povzročila še več revnih upokojencev. Dokler se plače dvigujejo, v stranki menijo, da ni potrebno, da bi se pokojnine zamrzovale.
V NSi so še posebej zgroženi nad predlogom, da se ukine boniteta za materinstvo. "To ruši družinsko politiko," je dejala in omenjeno izhodišče modernizacije označila za absurd. "Če se ne bo ta vlada zavedala, da je prihodnost tudi na rojstvu otrok, bo slovenski narod izumrl in ne bo prihodnosti," meni Uhanova.
Jelinčič: Izhodišča za pokojninske spremembe nedodelana
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je v odzivu dejal, da so ta nedodelana in nekonsistentna stališča. Natančnejše mnenje bodo v SNS lahko podali, ko bodo besedilo podrobno preučili.
Jelinčič je izrazil nezadovoljstvo s predlaganim podaljšanjem obračunskega obdobja za odmero pokojnine s sedanjih 18 na 35 let. "Menedžerjem bo to prineslo maksimalno pokojnino, nekaterim drugim pa majhno," je opozoril.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.