Vlada je na današnji seji pripravila predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju za obravnavo v državnem zboru po rednem postopku.
Predlog sprememb zakona predvideva dosledno usklajevanje pokojnin z rastjo plač, usklajevanje pa bi bilo dvakrat letno, in sicer v novembru in februarju.
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) bo imel po novem en sam organ upravljanja, in sicer svet zavoda, kjer bodo zastopani predstavniki ustanovitelja, uporabniki, upokojenci in delodajalci.
Ob koncu februarja bodo upokojenci dobili poleg usklajene pokojnine za februar še poračun uskladitve za januar. Ob koncu novembra pa bodo upokojenci dobili poleg usklajene pokojnine za mesec november še poračun uskladitve za vse mesece od 1. januarja tekočega leta, torej za deset mesecev.
"Nov način usklajevanja bo imelo seveda tudi finančne posledice, v višini približno 8 milijard tolarjev letno, od leta 2006 dalje, v letošnjem letu pa bili učinki nekje do dveh milijard tolarjev," je povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič.
Po predlogu novele se ureja tudi usklajevanje dodatka za rekreacijo oz. po novem letnega denarnega dodatka, ki se že v letu 2005 poveča v povprečju za 10.000 tolarjev oziroma je vezan na rast BDP. Predvideno je postopno višanje tega dodatka, dokler ne bo dosegel 75 odstotkov regresa za letni dopust.
Potrjen zakon o plačah v javnem sektorju
Vlada je na današnji seji potrdila besedilo novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki sta ga na ponedeljkovih nočnih pogajanjih uskladili pogajalski skupini vlade in reprezentativnih sindikatov javnega sektorja. Novela med drugim uvaja sankcije v primeru nezakonito izplačanih plač, preprečuje t.i. ekscesne plače direktorjev oz. managerjev v javnem sektorju ter zagotavlja javnost plač vseh funkcionarjev in javnih uslužbencev. Vlada predlaga, da se novela sprejme po nujnem postopku in uvrsti na majsko sejo državnega zbora.
Besedilo novele sicer med drugim določa višino deleža plač, ki se bo zbiral na posebni namenski proračunski postavki, ki bo služila usklajevanju plačnih nesorazmerij. Ta delež bo za letošnje leto znašal 0,5 odstotka.
V noveli je urejen tudi način prenašanja plačnih razredov v primeru napredovanja na zahtevnejše delovno mesto. Uslužbenci, ki preidejo na zahtevnejše delovno mesto, bi tako s seboj prenesli tudi napredovalne razrede, ki so jih že dosegli, je seji vlade pojasnil minister za javno upravo Gregor Virant. Dogovorili pa so se tudi o načinu uskladitve plač s 1. junijem, in sicer tako, da se plače linearno povečajo za dva odstotka, 0,5 odstotka pa se vplačuje v posebno namensko proračunsko postavko, ki bo služila za usklajevanje plačnih nesorazmerij.