Predlog pokojninske reforme je v grobem pripravljen in bo podan v javno razpravo konec septembra. Njegov cilj je doseganje dolgoročne vzdržnosti pokojninskega sistema, za kar je v predlogu vsebovanih več različic, medtem ko posamezne rešitve delovna skupina z ministrstva za delo pod vodstvom Petra Pogačarja še usklajuje, poroča današnje Delo.
Eden od modelov naj bi se zgledoval po švedskem sistemu. Ta različica vsebuje tri stebre, obvezno pokojninsko zavarovanje za vse, ki prejemajo dohodek, poklicno pokojninsko zavarovanje, ki ga plačujejo delodajalci in individualno varčevanje posameznika.
V eni od različic pa so se zgledovali po švicarskem sistemu, v katerem se pokojnine usklajujejo z rastjo plač in inflacijo, zaradi česar bi v praksi pokojnine rasle počasneje, prihodnje finančno breme pa bi se zmanjševalo.
Med predlogi je tudi izenačitev starostne meje za upokojitev za ženske in moške, ki pa naj ne bi presegla 63 let. Predlog za dvig na 65 let namreč naj ne bi imel največje podpore. Po poročanju časnika naj bi sicer imel največ podpore predlog, po katerem se starostna meja sploh ne bi dvignila, bi se pa zaostril sistem bonusov in malusov. Za vsako delovno leto več od starostne meje bi lahko po enem od predlogov dobili od tri do štiri odstotke višjo pokojnino.
Glede zamrznitve pokojnin se bo koalicija usklajevala naslednji teden. Zamrznitvi nasprotuje Desus, druge koalicijske stranke pa v tem vidijo edino možnost zaradi proračunskih težav. Dogovor bi lahko dosegli, če bo vlada ob zamrznitvi pokojnin ponudila zaščito za tiste z najnižjimi pokojninami, še poroča Delo.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.