Vlada zagovarja usklajevanje pokojnin z rastjo plač, druga stran pa meni, da bi tak ukrep načel pokojninsko blagajno.
Predsednik opozicijskih liberalnih demokratov Anton Rop je zaradi napovedanih sprememb pokojninske zakonodaje predsedniku vlade Janezu Janši poslal javno pismo. V njem ga sprašuje, kaj predvidene spremembe pomenijo za finančno stanje Slovenije čez 15 let in ali bo zaradi prevelikih izdatkov prisiljena zvišati starostno mejo za upokojitev.
Opozicijski vodja se sicer strinja, da je treba položaj upokojencev izboljšati, vendar meni, da napovedane spremembe tega ne bodo prinesle, saj naj bi vlada uporabljala metode iz 80-ih let prejšnjega stoletja, ki so takratni Jugoslaviji prinesle le velikansko inflacijo.
"Pokojnine se ne bodo povečale, samo sledile bodo inflaciji oziroma rasti plač, kupna moč pokojnin, ki so zdaj nizke, bo še naprej nizka," nasprotnikom vladnih predlogov odgovarja Marko Štrovs z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.
Po naših izračunih naj bi upokojenec, ki zdaj prejema 86 tisoč tolarjev pokojnine, prihodnje leto dobil dobre štiri tisoč tolarjev več, če bodo predlagane spremembe pokojninske zakonodaje sprejete in če so napovedi o rasti plač pravilne. Upokojenec s 115 tisoč tolarji pokojnine bi dobil 5500 tolarjev več, tisti z 205 tisoč tolarji, pa lahko prihodnje leto računa na še slabih 10 tisočakov več.
"To pomeni, da se bodo najbolj povečale pokojnine tistim z najvišjimi pokojninami in najmanj tistim z najnižjimi pokojninami, ki najbolj potrebujejo povišanje," je za 24 ur povedal Rop, ki je prepričan, da se bodo povečale obremenitve davkoplačevalcev. "Da se bo pokojninski sistem zrušil, v to sicer ne verjamem," je dejal Rop.
Obstaja tudi možnost, da se bodo na račun povišanja pokojnin zmanjšale druge vrste socialnih pomoči.
"Zdaj imamo preprost obrazec, ki pravi, naj usoda pokojnin sledi usodi plač, če bodo plače mirovale, se tudi pokojnine ne bodo zviševale," v imenu vlade zagotavlja Štrovs.
Poslanci bodo prvo obravnavo predlaganih sprememb pokojninske zakonodaje najverjetneje opravili na junijski seji.