Na finančnem ministrstvu nasprotujejo izredni uskladitvi pokojnin v 2015, kar pričakuje Zveza svobodnih sindikatov Slovenije. Pokojninska blagajna namreč sama ni sposobna financirati dodatnih 45 milijonov evrov odhodkov, kolikor bi bilo treba zagotoviti za izredno uskladitev, zato bi breme padlo na državni proračun, so opozorili.
Tudi ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak je povedala, da izredna uskladitev pokojnin ni v finančnem načrtu. Tako ob razpravah glede državnega proračuna ni najbolj optimistična, da bi letos do tega lahko prišlo, čeprav zagotavlja, da se bo za to zavzela.
Prvak koalicijske DeSUS Karl Erjavec je spomnil na dogovor v koalicijskem sporazumu, da bo prišlo do usklajevanja pokojnin, če bo gospodarska rast dosegla 2,5 odstotka. Treba je počakati na konec februarja, ko bo statistični urad uradno objavil podatke za lani, a če bo takšna gospodarska rast, bo DeSUS usklajevanje tudi zahtevala, je poudaril. Če bo rast manjša, pa izredne uskladitve ne gre pričakovati, je dodal.
Sam sicer poudarja, da je uskladitev pokojnin potrebna na daljši rok. Zato je po njegovih besedah pomembno, da bi Slovenija vsako leto dosegala najmanj triodstotno gospodarsko rast. V tem primeru bodo prihodki večji in se bo denar našel tudi za pokojnine, je še dodal.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.