Slovenija je oktobra lani uvedla nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko, s ciljem preprečevanja terorizma, ekstremizma in čezmejne kriminalitete. "Stanje na Bližnjem vzhodu je slabše kot lani ob našem prvem srečanju," je danes povedal Boštjan Poklukar in dodal, da razmere v regiji pozorno spremljajo, tako "iz naslova terorizma kot samih nezakonitih migracij".
Notranji ministri Slovenije, Hrvaške in Italije so sicer danes v Zaprešiću izrazili podporo podpisu sporazuma med BiH in agencijo Frontex, s čimer bi se po njihovi oceni zmanjšalo število nezakonitih vstopov na ozemlje EU. Trojica je ob tem pozdravila rezultate sodelovanja policij treh držav v boju proti nezakonitim prihodom in tihotapcem.
Po besedah hrvaškega notranjega ministra Davorja Božinovića je sporazum med BiH ter Frontexom tako rekoč že izpogajan. Treba ga je zgolj še podpisati in uveljaviti, kar je po njegovi oceni najboljši način za zmanjšanje nezakonitih prihodov na ozemlje EU. "Na primer, 500 pripadnikov Frontexa v BiH pomeni veliko več kot katerikoli uslužbenec, vključno s Frontexovim, na hrvaški meji," je poudaril.
Po besedah Poklukarja se bodo vsi trije potrudili, da do podpisa sporazuma pride čim prej. "Vsekakor verjamem, da bomo takoj, ko bo nova Evropska komisija začela delovati v polni sestavi, do tega sporazuma prišli oz. bomo naredili vse, da do tega pride," je dejal.
Božinović je povedal še, da Hrvaška, Slovenija in Italija kljub notranjemu nadzoru na svojih mejah zagotavljajo čim bolj nemoten pretok ljudi in blaga ter da večjih težav ni bilo tudi med turistično sezono. "To je ta cilj, ki smo si ga zastavili na prvih štirih srečanjih," je dejal minister, ki je v luči morebitnega novega migrantskega vala prav tako opozoril na dogajanje na Bližnjem vzhodu, zlasti v Libanonu.
Da srečanja med notranjimi ministri in sodelovanje med policijami treh držav prinašajo rezultate, sta izpostavila tudi Poklukar in njegov italijanski kolega Matteo Piantedosi. Po besedah slednjega so na slovensko-italijanski meji od oktobra lani našteli okoli 4900 nezakonitih potnikov, obenem pa so na podlagi suma tihotapljenja prijeli 135 ljudi.
"V zvezi z nezakonitimi prehodi meje opažamo, da tihotapci uporabljajo vse bolj tvegane načine za omogočanje nezakonitega vstopa migrantov," je dejal in dodal, da boj treh držav proti trgovcem z ljudmi ni omejen na zaščito zunanje meje EU, temveč je del širše strategije. "Seveda ne želimo ohraniti zaprtih meja. (...) Tristransko sodelovanje krepimo zato, da bi čim prej prišlo do prostega gibanja med državami," je pojasnil.
"Skupaj smo močnejši in tudi danes smo močnejši kot smo bili na zadnjem srečanju," pa je še poudaril Poklukar. Dodal je, da so na srečanju precej časa namenili tudi vizumski politiki v državah Zahodnega Balkana, saj da številni tujci v regijo pridejo kot turisti, nato pa se spremenijo v tujce, ki nezakonito prečkajo meje.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.