V Listi Janeza Poklukarja ne poznajo konkretnega predloga o reorganizaciji službe NMP in se bodo nanj odzvali, ko bo v javni obravnavi. Se pa v javnih občilih v predlogu reorganizacije omenja tudi ukinitev ekipe nujne medicinske pomoči na Bledu, ki pokriva področje občin Gorje, Bled in Bohinj, čemur odločno nasprotujejo.
Kot so poudarili, se strinjajo z direktorjem Zdravstvenega doma (ZD) Bled Leopoldom Zonikom, da bi bil prevzem NMP ob sobotah, nedeljah in ponoči s strani urgentnega centra ob Splošni bolnišnici Jesenice strokovno neutemeljen in zgrešen. Odzivni čas bi se zaradi vožnje z Jesenic do Bleda podaljšal za dodatnih 20 minut.
Lista Janeza Poklukarja, ki ima v gorjanskem občinskem svetu večino, je županu Petru Torkarju, ki je na županskih volitvah za las premagal Poklukarja, poslala pobudo, da se v okviru pogovorov, pobud in stališč zavzema za zagotavljanje enake dostopnosti prebivalcev do NMP tako na podeželju kot v mestih, saj je pri reševanju življenja najpomembnejši čas prihoda do bolnika.
Kot poudarjajo, je treba pri načrtovanju NMP upoštevati razgibanost terena, razpršenost prebivalstva, težje dostopna področja, slabe prometne povezave, prometne zastoje zaradi rekonstrukcij cest in prometnih konic, podvojitev prebivalstva v času turistične sezone, smučarska središča, nesreče v gorah in pri adrenalinskih športih ter nesreče pri delu v gozdu.
Proti osnutku predloga reorganizacije NMP je nastopil tudi tržiški župan Peter Miklič. "V Tržiču ne bomo pristali na organizacijske spremembe, ki bi poslabšale dostopnost in učinkovitost NMP in reševalnih prevozov ter sistema dežurnih zdravnikov za občane Tržiča," je poudaril in sporočil, da si želijo skupaj z ZD Tržič aktivno sodelovati pri iskanju rešitev z željo občanom zagotoviti čim boljše storitve NMP in reševalne službe v okviru realnih možnosti.
Stališče Občine Tržič je, da je še posebej glede na visoko kakovost, profesionalnost in opremljenost tržiške službe NMP, nedopustno, da bi se tovrstna služba v Tržiču ukinila. Skupaj z vodstvom ZD Tržič so pripravili argumente, zakaj ne morejo pristati na ukinitev NMP in dežurnih zdravnikov.
V zadnjih letih je ZD Tržič veliko vložil v opremo in vozni park službe NMP, v teku je tudi projekt bistvenega povečanja prostorov ambulante nujne medicinske pomoči in reševalne službe. Oddaljenost predvidenega satelitskega urgentnega centra v Kranju bi bistveno podaljšala dostopne čase do bolnikov na območju tržiške občine, ki je pretežno hribovita in ima veliko težje dostopnih zaselkov.
Opozorili so tudi, da bo v primeru selitve izvajanja NMP iz ZD Tržič v ZD Kranj vprašljivo sodelovanje tržiških zdravnikov družinske medicine. Od osmih zdravnikov, ki trenutno delajo v Tržiču in vsi tudi dežurajo oziroma delajo v tamkajšnji NMP, sta namreč le dva mlajša od 55 let. Ostalim šestim se v skladu z zakonskimi opredelitvami ni treba vključevati v delo NMP izven matične občine. To pomeni, da bi bodoči satelitski urgentni center v Kranju v primeru ukinitve NMP v Tržiču pridobil tržiške bolnike ne pa tudi zdravnikov.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.