Poklukar je v izjavi za medije dejal, da se je za revizijo odločil zaradi medijskih poročanj o domnevnih nepravilnostih.
Spomnimo, da je v tem tednu izbruhnila t.i. afera rezilna žica, objavili smo do takrat zaupne pogodbe, ki so razkrile, kako je do takrat neznano podjetje Minis iz Žalca zaslužilo milijone z dobavo rezilne žice in panelne ograje za postavitev na južni meji.
Nevladna organizacija Transparecy International pa je na tožilstvo podala naznanitev suma kaznivega dejanja zoper direktorja Zavoda Republike Slovenije za blagovne rezerve, Antona Zakrajška, zaradi suma kazenskega dejanja, in sicer zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic. Razlog za to pa so določbe o predplačilu v pogodbi za nakup rezilne ograje. Zakrajšek je sicer zavrnil očitke, da so vnaprej financirali Minis, podjetje naj bi namreč že dan po podpisu pogodbe prejelo kar pol milijona evrov.
S spornim nakupom ograje so se različni organi ukvarjali že v preteklosti - komisija za preprečevanje korupcije svoje preiskave še ni končala, je pa konec leta 2016 o sumu nepravilnosti obvestila celjsko okrožno sodišče, ki je zadevo odstopilo ljublljanskemu, ter državno revizijsko komisijo, ki je zoper Minis in direktorja Bojana Plohla vložila obdolžilni predlog, saj so ugotovili, da je Minis ob prijavi na razpis priložil izjavo, da ima vse davčne in druge obveznosti poravnane, čeprav jih ni imel. Minis in Ploh odločitev izpodbijata na sodišču, višje sodišče o tem še ni odločilo.

V okviru revizij izvrševanja državnega proračuna za leti 2015 in 2016 pa je sporni nakup obravnavalo tudi računsko sodišče. To je ugotovilo, da je ministrstvo oziroma policija s podjetjem Minis na podlagi izvedenega postopka oddaje javnega naročila s pogajanji brez predhodne objave iz razloga nujnosti sklenilo pogodbo o postavitvi tehničnih ovir, iz katere pa ni razvidna količina naročenih storitev, temveč le cena 7,69 evra z DDV za tekoči meter postavitve ograje in okvirna pogodbena vrednost 250.000 evrov z DDV. Dodali so, da je navedeno ravnanje ministrstva oz. policije v nasprotju z zakonom o javnem naročanju.
Razpisno dokumentacijo je ministrstvo skupaj s povabilom k oddaji ponudbe posredovalo samo enemu potencialnemu ponudniku, so takrat zapisali v revizijsko poročilo, četudi se ministrstvo v izračunu ocenjene vrednosti glede zneska 250.000 evrov z DDV sklicuje na pridobljene ponudbe treh potencialnih ponudnikov. Pri tem pa je v ponudbi najugodnejšega ponudnika navedena cena za postavitev tekočega metra tehničnih ovir 4,9 evra z DDV, kar za načrtovano postavitev največ 50.000 tekočih metrov tehničnih ovir znaša 245.000 evrov.
Ministrstvo je pri izračunu ocenjene vrednosti upoštevalo najugodnejšo ponudbo izvajalca Minis, ki je bila za 179 odstotkov nižja od ponudbe ponudnika ITSing in za 139 odstotkov nižja od ponudbe ponudnika Remont. Torej je Minis za postavitev tehničnih ovir posredoval neobičajno nizko ceno, ki so bistveno odstopale od cen na trgu, so danes opozorili na Računskem sodišču.

Poklukar: Gre za zgodbo prejšnje vlade
Notranji minister je dejal tudi, da je afera zgodba prejšnje vlade, za katero je izvedel iz medijev. "Takoj ko sem videl, da je šlo za nepravilnosti in da je bilo omenjeno ministrstvo za notranje zadeve, sem odredil izredni revizijski nadzor nad vsemi postopki," je dodal. Podatka, ali ministrstvo še sodeluje s podjetjem, pa ni imel.
Šarec bo počakal na pojasnila gospodarskega ministra
Celotno afero je komentiral tudi premier Marjan Šarec, ki se predvsem ob očitkih stranki SMC, ki je v minulem mandatu vodila tako vlado kot gospodarski in notranji resor, sprašuje, s kakšnim smislom je zadnje čase stranka SMC ves čas na tapeti. "Ne vem, kaj je bilo s tem poslom, organi ga očitno že preiskujejo," je dejal in dodal, da bo počakal tudi na pojasnila gospodarskega ministra Zdravka Počivavška, ki je te dni službeno v tujini.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.