Slovenija

Poklukar: Slovenija je zadržana do malteškega dogovora

Ljubljana, 08. 10. 2019 18.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
M.S. / STA
Komentarji
16

Slovenija je zadržana do malteškega dogovora štirih članic EU o začasnem mehanizmu za premeščanje migrantov, rešenih v Sredozemlju, je danes v Luksemburgu poudaril notranji minister Boštjan Poklukar. Protestiral pa je tudi zaradi vnovičnega podaljšanja nadzora na meji med Slovenijo in Avstrijo.

Slovenski notranji minister Boštjan Poklukar je kolegom v Luksemburgu danes na kratko predstavil razmere v Sloveniji: številke se povečujejo, beležijo že okoli 12.000 nezakonitih prehodov meje, pri čemer večino migrantov policija vrača na Hrvaško, in približno 3000 prošenj za mednarodno zaščito. 

Pri tem sicer izpostavlja, da Slovenija razmere na zunanji schengenski meji obvladuje z različnimi ukrepi in da ni razloga za skrb, je pa zaradi teh razmer zadržana do malteškega dogovora. Slovenija ima svojo zahodnobalkansko migracijsko pot. Dokler je dejavna ta pot in dokler se sooča s tako velikimi številkami, so zmogljivosti na voljo za prosilce za azil na hrvaško-slovenski meji, je pojasnil Poklukar.

O siceršnji podpori malteškemu dogovoru med članicami unije je slovenski minister dejal le, da nima podatka o tem, katera država podpira začasni mehanizem. Dodal je zgolj še, da so bile zadržane tudi nekatere druge države.

Nemčija, Francija, Italija in Malta so septembra na Malti ob navzočnosti finskega predsedstva po več mesecih pogajanj dosegle dogovor o začasnem solidarnostnem mehanizmu, ki naj bi zagotovil dostojanstveno izkrcanje migrantov, rešenih v Sredozemlju.

Ta pilotni projekt, ki naj bi trajal najmanj šest mesecev z možnostjo podaljšanja, predvideva premestitev prosilcev za azil v štirih tednih. Upravičenost za azil naj bi se preverjala po njihovi premestitvi. Pri izkrcanju naj bi opravili zgolj preverjanje na prvi pogled (prima facie). Četverica poskuša danes zbrati čim več podpore med preostalimi članicami, pri čemer se po neuradnih informacijah pričakuje zlasti finančna sredstva ter tehnično in operativno pomoč.

Ta začasni dogovor je pomemben kot most do azilne reforme, ki je zaradi nesoglasij glede obveznih begunskih kvot že dolgo v slepi ulici, saj višegrajska četverica obveznim kvotam odločno nasprotuje. Pomemben je tudi za vrnitev k normalnemu delovanju schengna, torej odpravi nadzora na notranjih mejah.

Poklukar je sicer glede povezovanja rešitve za obravnavo migrantov s schengnom dejal le, da se o schengnu danes na zasedanju niso pogovarjali.

Notranji ministri so se sicer seznanili tudi z razmerami na drugih migracijskih poteh. Ciper, Bolgarija in Grčija so predstavili svojo pobudo o vzhodnosredozemski poti, ki je tudi najbolj dejavna. Zato je treba po Poklukarjevih besedah na ravni EU vsa prizadevanja usmeriti v stabilizacijo razmer v Turčiji. Migracijski dogovor EU in Turčije je treba ohranjati in izvajati, je izpostavil slovenski minister.

Notranji minister Boštjan Poklukar.
Notranji minister Boštjan Poklukar. FOTO: Aljoša Kravanja

Poklukar znova protestiral zaradi podaljšanja nadzora na meji z Avstrijo

Poklukar pa je danes tudi ponovno protestiral zaradi vnovičnega podaljšanja nadzora na meji med Slovenijo in Avstrijo. Ta ukrep je po njegovih besedah povsem nepotreben in povzroča veliko gospodarsko škodo. Boljše bi bile mešane patrulje, ki jih je predlagala Slovenija, a se Avstrija za zdaj na predlog ni odzvala.

Poklukar je povedal, da ga je avstrijski kolega Wolfgang Peschorn danes ob robu zasedanja notranjih ministrov EU v Luksemburgu obvestil, da Avstrija znova podaljšuje nadzor na notranji meji. Novembra je tako predvideno še šestmesečno podaljšanje.

Ob tem je slovenski minister pojasnil, da je protestiral, da je ukrep nesorazmeren in nepotreben ter povzroča veliko gospodarsko škodo. "Treba je na glas povedati, da Slovenija protestira proti tej odločitvi," je izpostavil.

Spomnil je, da je Slovenija predlagala mešane patrulje, ki jih že izvaja na meji z Italijo in Hrvaško. Uradnega stališča Avstrije glede te pobude še ni, je povedal Poklukar in poudaril, da je to dobra oblika meddržavnega policijskega sodelovanja, ki se izvaja tudi v drugih državah EU.

Mešane patrulje bi bile boljše od notranjega nadzora, tudi za gibanje ljudi, saj tudi Avstrijci čakajo na mejnem prehodu Karavanke in Šentilj na avstrijski strani, prav tako čaka tovor, je še pojasnil Poklukar ob robu zasedanja notranjih ministrov EU v Luksemburgu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

anakondabox
09. 10. 2019 17.39
Vedno je potrebno biti nekoliko zadržan, predno se štarta na prvo žogo!#kajne minister B.P.
revš?ina
09. 10. 2019 13.15
+4
izgledujmo se po Madžarski,da nam bo lepo na tej sveti zemlji
revš?ina
09. 10. 2019 13.13
-3
bolje da je zadržana
JApajaDAja
09. 10. 2019 13.27
+2
to je najslabše...si za ali proti...tako dela suverena država!
JApajaDAja
09. 10. 2019 12.31
+4
ta človek je zastrašujoče nesposoben...vesna je zanj bila space shuttle !
RUGIEVIT
09. 10. 2019 10.34
+4
tron3
09. 10. 2019 10.07
+3
Naj mi nekdo pove, ne glede na politično pripadnost, kdo je v EU tako nor, da bi upošteval kaj ta nagraužni fris govori , jasno brez OŠ tako kot njegov nadrejeni!!!
jastreb13
09. 10. 2019 09.01
+4
Tale pa notranji minister...bok nam pomagaj...policija z vsakim dnem postaja večji cirkus.
retrospect
08. 10. 2019 19.41
+19
Beležite 120000 prehodov čez mejo in vi se sprašujete zakaj Avstrija vzpostavlja kontrolo na svoji meji, in jim celo pošiljate protest da naj to ne počnejo???? Mislim za boga v katerem paralernem svetu, dimenziji ta človek živi?? Mislim res, naj mi en pove kje poberajo te, raje nebom rekel kaj osebe.
JApajaDAja
08. 10. 2019 19.55
-5
in teh 12k je prišlo iz Urvacke, ki hoče v šengen!? adams fammily!
trgft
09. 10. 2019 15.41
+1
Naši niso fizično sposobni varovat mejo,jih je premalo. 1991 smo jih imeli več na meji,kot danes.
JApajaDAja
08. 10. 2019 19.01
+4
Veeeeeeeeeeesnaaaaaaaaaaaaaaa, pridi nazaj!
JApajaDAja
08. 10. 2019 18.54
+1
glede potalanega tovora z lampeduze je slo med desetimi državami, ko so za razporeditev...torej, tudi v slo!
RUGIEVIT
08. 10. 2019 18.48
+20
Avstrijci sčitijo kar niste vi sposobni! Jasno bi moral povedat migranti v SLO NE!!!
korintos23
08. 10. 2019 19.10
-1
RUGIEVIT
08. 10. 2019 19.34
+3
Kaj ti še vedno tu zgleda res nimaš zivljenja družine kaj?! Heh zato pa se ti fučka za prihodnost naših potomcev!!!