Poslanec SD in podpredsednik DZ Miran Potrč je na srečanju bork in borcev gorenjskih partizanskih odredov in enot v vasi Martinj vrh nad Železniki poudaril, da globoko spoštuje vse, ki so v tistih težkih in negotovih časih pokazali pogum in junaštvo, da so se uprli nesorazmerno številčnejšemu in dobro izurjenemu sovražniku.
Dejal je, da nasprotuje vsem tistim, ki hočejo omalovaževati narodno osvobodilni boj. Po njegovih besedah so danes "prizadevanja za spremembo značaja NOB in vsebine naših povojnih prizadevanj organizirano prisotna. Tudi v povezavi s prizadevanji za enačenje zločinskih ravnanj vseh oblik fašizma, nacizma in komunizma."

In kot je povzel zapis Jožeta Vogrinca v Mladini: "Slovenska desnica, zlasti SDS, poskuša Slovencem vzeti lastno zgodovino prejšnjega stoletja in jo nadomestiti z uvoženim ponaredkom, desno nacionalistično razlago vzhodnoevropskih izkušenj stalinistične okupacije, raznarodovanja, terorja in vsiljene partijske diktature nad družbo."
Potrč je ob tem poudaril, da moramo biti pravični do naše preteklosti. "Obžalovali in obsodili smo povojne zunajsodne poboje. Žrtvam protipravnih ravnanj povojne oblasti smo poskušali popraviti krivice. In to po postopku, ki ne omogoča nadzora in zato sproža tudi vprašanja in opozorila o zakonitosti ravnanj komisije, ki o tem odloča. Vrnili smo nacionalizirano premoženje, v celoti in še več tudi cerkvi, na žalost pa z načinom denacionalizacije povzročili nekaj tisočim nove krivice," je dejal.
Podpredsednik DZ se je dotaknil tudi sprememb zakonodaje, ki jih bo DZ sprejemal prihodnji teden. Med drugim je dejal, da je na vseh grobiščih treba postaviti spominska obeležja in napise, kar naj bi uredil zakon o vojnih grobiščih. "Toda vse te tragične žrtve niso žrtve zločina ali revolucije, mnogi so tudi žalostna posledica vojne. Zato moramo razmejiti vzroke smrti na podlagi ugotovljenih dejstev, ne pa na podlagi političnih interesov," je poudaril.
O noveli zakona o žrtvah vojnega nasilja pa je pojasnil, da po odločbi ustavnega sodišča predlagajo priznanje statusa žrtve in odškodnino tudi otrokom, katerih starše so ubili zavezniki ali partizani, prisilnim mobilizirancem v nemško vojsko pa priznavajo rento v enaki višini kot izgnancem.
"Nobene dodatne pravice pa ne bodo priznane sodelavcem okupatorja. In zaradi tega je, namesto da bi dosegli medsebojno razumevanje, spet mogoče pričakovati prepire, medsebojna obtoževanja in podtikanja. Zaradi tega se v javnosti ustvarjajo tudi govorice o krivicah, kar vse zastruplja politično ozračje, na obeh straneh," je še dejal.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.