Danes minevata dve desetletji od verjetno najbolj odmevnega umora v Sloveniji. 7. junija 1992 je bil namreč s strelom iz puške ob 18.45 med predvolilnim shodom v Jurovskem Dolu ubit takratni predsedniški kandidat Ivan Kramberger, dobri človek iz Negove. Za umor je bil obsojen kmet Peter Rotar, vendar pa so se ob tem pojavile tudi različne teorije zarote, v katere pa sodni izvedenec Janez Golja ne verjame.
Kramberger je kandidiral na decembrskih volitvah omenjenega leta, med shodom pa je bil zadet v levo ramo, pri čemer mu je krogla prestrelila eno glavnih žil, zaradi česar je med prevozom v Zdravstveni dom Lenart izkrvavel. Takrat 42-letnega Rotarja je policija prijela kmalu za tem, dejanje pa je tudi priznal.
V obtožnici, ki jo je spisalo tožilstvo, je bilo zapisano, da je Krambergerja ustrelil z lovsko puško z razdalje 63 metrov. Sodna obravnava se je začela 24. avgusta, sodišče pa je sodbo, v kateri je Rotarja obsodilo na devet let zapora, izreklo 31. avgusta. Po pritožbi tožilstva mu je višje sodišče kazen zvišalo na 12 let, toda na koncu jih je odslužil devet.
Njegova obramba je med sojenjem dvomila, da bi lahko Rotar, ki so mu v krvi policisti namerili 2,5 promila alkohola, s takšne razdalje zadel Krambergerja. Izvedenka toksikološke stroke pa je na sodišču pojasnila, da človek, ki je vajen alkohola, lahko deluje precej normalno tudi s tolikšno količino alkohola v organizmu. Pričali so še trije izvedenci kriminalistične stroke, ki so potrdili za Rotarja obremenjujoče dokaze.
Nihče ni streljal iz sosednje hiše
Med njimi je bil tudi izvedenec Janez Golja, ki zavrača teorijo, da bi na Krambergerja streljal nekdo drug iz sosednje hiše in ne Rotarjeve. Pojasnil je, da so bila okna in naoknice takrat na sosednji hiši zaprta. "Že več dni jih ni nihče odpiral, saj so bila prašna in obdana s pajčevinami," je povedal.
Golja je pojasnil tudi, kako se je pod enim izmed oken sosednje hiše na stolu, ki je bil pod njim, znašel odtis obuvala. "V resnici sem stol med ogledom pristavil jaz, stopil nanj in pogledal, kakšen razgled je z okna. Bila je moja sled," pravi.
Glede krogle, ki je niso nikoli našli, Golja pojasnjuje, da je šlo za lovsko kroglo, za naboj z mehko konico. "Ko pride v kost in telo, se takšna krogla razširi in razpade. Tudi v tem primeru je krogla razpadla, delci pa so odleteli v daljavo," pravi. Ob pregledu puške so ugotovili, da na razdalji 63 metrov nosi okoli deset centimetrov višje in nekoliko desno, kar bi pomenilo, da je storilec meril v srce.
Kramberger je kandidiral na volitvah že leta 1990 in osvojil 18,5-odstotno podporo. Takrat so poleg njega kandidirali tudi Milan Kučan, Jože Pučnik in Marko Demšar. Slednji se danes predvolilnih srečanj s Krambergerjem spominja kot zelo prijateljskih in sproščenih. "Nikoli ni bilo nobenih medsebojnih očitanj," pojasnjuje. Dodaja, da se je Kramberger brez pravega volilnega programa ljudem približal na šaljiv, preprost in neposreden način.
Plače ne bi imel visoke
"Vedno ko sva se srečala, mi je dejal: 'Ti boš pa moj minister za zdravje'. Odgovoril se mu, da ne bom, ker imam še kaj drugega za početi. On pa je vztrajal: 'Ne, ne. Za slovenski narod morava nekaj narediti, ampak veš, plače ne bova imela velike'," je dejal Demšar.
Kramberger se je rodil leta 1936 v Negovi, po končani osnovni šoli pa se je izučil za dimnikarja. Po končanem služenju vojaškega roka je odšel v Nemčijo, kjer je najprej delal v kemični tovarni, nato pa na oddelku za dializo ene izmed bolnišnic. Med drugim je patentiral aparat, ki ne uničuje zdravih krvnih telesc, izum pa naj bi mu prinesel precej denarja.
Znan je bil po nenavadni volilni kampanji, saj se je na predvolilne shode velikokrat vozil v odprtem bugattiju, ki ga je izdelal sam, in z opico Ančko na ramenih.
KOMENTARJI (800)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.