Slovenija

Pojavljajo se namigi o kartelnem dogovarjanju v žitni verigi, AVK to zanika

Murska Sobota/Ljubljana, 02. 07. 2020 10.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ob začetku letošnje žetve se pojavljajo namigi, da bi pogajanja o ceni pšenice v žitni verigi lahko pomenila kartelno dogovarjanje in da naj bi bila zato letos vprašljiva. Te govorice zavračajo tako predstavniki kmetov kot živilskopredelovalne industrije, enako menijo tudi na kmetijskem ministrstvu ter na AVK.

Kdo je sprožil govorice, da naj bi Agencija za varstvo konkurence (AVK) deležnike v žitni verigi opozorila, da pogajanja pomenijo kartelno dogovarjanje in so zato pod vprašajem, ni znano, dejstvo pa je, da je bil sredi junija na kmetijskem ministrstvu sestanek predstavnikov zadružnega sistema, živilskopredelovalne industrije in kmetov, torej vseh ključnih deležnikov, ki zastopajo interese posameznega dela žitne verige.

Na sestanku je bil tudi direktor AVK Andrej Matvoz, ki je pojasnil, da so se pogovarjali le o zakonodaji in deležnikom pojasnili, da morajo upoštevati pravila konkurence. "Z nobeno kršitvijo se nismo ukvarjali in tudi nobenega opozorila ni bilo," pravi Matvoz.

Tudi na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da je AVK le pojasnila svoje pristojnosti, ob tem pa so sogovorniki ugotovili, "da dogovor o opredelitvi posameznih premijskih razredov, ki je opredeljen z odstotki beljakovin v pšenici, seznanitev deležnikov v žitni verigi z izračunom kmetijskega inštituta o proizvodni ceni pšenice in cenah pšenice na posameznih borzah ne pomenijo kartelnega dogovora".

Prodajna oz. odkupna cena med kupcem in dobaviteljem se oblikuje prosto, vsi našteti parametri so zgolj orientacija za oblikovanje konkretne odkupne cene med dvema pogodbenima partnerjema. Cena je odvisna tudi od načina odkupa, ki je lahko neposredno med kmetom in mlinarjem, med kmetom odkupovalcem oziroma zbiralcem in mlinarjem ter kmetom, zadrugo in mlinarjem, pravijo na ministrstvu in dodajajo, da tak način oblikovanja konkretne odkupne cene med deležniki v žitni verigi deluje že od ustanovitve.

Pšenica
Pšenica FOTO: Thinkstock

Končno sporočilo deležnikom od AVK je bilo, da dogovor o enotni odkupni ceni, ki bi bila obvezna za vse deležnike, ki delujejo v žitni verigi, ni v skladu s pravili AVK. Vendar pa nikoli ni bilo enotne in za vse zavezujoče odkupne cene pšenice, ki bi veljala za vse kupce in za vse dobavitelje, še pojasnjujejo na ministrstvu.

"Če bi nas AVK opozarjal o kakšnem dogovarjanju, se seveda ne bi pogovarjali o nadaljevanju pogajanj. Kot pridelovalci in odkupovalci ter mlinarji ne želimo kršiti zakonodaje o konkurenčnosti, zato smo želeli ta sestanek, ker je bilo v zraku vseeno nekaj dvomov," pa pravi Tatjana Zagorc, direktorica Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri Gospodarski zbornici Slovenije.

Poudarek sestanka je po njenih besedah slonel na vprašanju, ali je način določanja intervalov odkupnih cen za pšenico skladen s pravili konkurence. "Ker se na pogovorih ne usklajujejo niti končna cena niti količine, je določanje intervalov cen za posamezni kakovostni razred dovoljeno in ni kartelno dogovarjanje ter omejevanje konkurence", pojasnjuje Zagorčeva in dodaja, da ima vsak odkupovalec možnost, da sam določi ceno na podlagi trenutne ponudbe in povpraševanja ter dogajanja na ožjem trgu.

Franc Küčan, predsednik komisije za odkup in prodajo žit, ki jo sestavljajo člani Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Zadružne zveze Slovenije in Sindikata kmetov Slovenije, pa je ob tem prepričan, da je nekdo namerno želel očrniti pogajanja. Kot pravi, sam sploh ni vedel, da bodo na omenjenem sestanku govorili o kakšnem kartelnem dogovarjanju."Mi se zavzemamo, da čim več pšenice ostane v Sloveniji, to je bil tudi cilj žitne verige, na pogajanjih se dogovarjamo o izhodiščni ceni za stroške pridelave, na koncu pa tako ali tako vsak proda oziroma kupi po drugačni ceni," je ponazoril.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ni_mi_vse_eno
02. 07. 2020 18.56
+1
Je kmet zažgal njivo pšenice, ker je bilo zanj ceneje požgat, kot požet in prodat.
drago štubljar
02. 07. 2020 15.46
-2
KAJ BO ALEKSANDRA PIVEC VRNILA POKRADENI 35 000€ AL JOJ JE JJ OTPISAL KER JE V VLADI
zurbrigen
02. 07. 2020 14.58
+7
Ne vem če za žito, ampak včasih oz. tam do 95 pa še kak let več je bila bog in batina EMONA OBALA KOPER, od udbe ustanovljena firma, ki je uvažala vse, kar je raja morala švercat ker je bilo davka in carine za znoret. Zdej si pa zamislite KAKE mastne denarje so dobesedno proizvajal, iz Japana uvozili neke AUŠUS (vedno ŽNJ klasa) tehnične zadeve kot TV HIFI ipd. tam so to dobili za bagatelo enako kot danes kupiš na aliexpress, in CEPAJ brale cena + 500% gor, folk pa se skor stepel za robo :)
BITINOVINAR
02. 07. 2020 12.20
+8
Prav ima! Imajo prav tudi komentatorji, ki kažejo prst na twitte o prostitutkah in klečanju na koruzi. Samo v tem letu ste fantje in dekleta iz LEVE LJUBLJANE po sovražnem govoru močno v vodstvu. In vaš POPTV TUDI.
Uporabnik458403
02. 07. 2020 12.19
+10
Kje pa pri nas ni kartelnega dogovora......?
ecnarf
02. 07. 2020 12.02
+20
Vsi pridelovalci v slo bi se morali usmerit v izvoz ker ti ki nam odkupujejo zadnjih 50 let plačujejo nesramno nizko tako mleko,meso, žita ,krompir zadruge so pa samo vmesni člen ki služi na kmetov račun .
ni_mi_vse_eno
02. 07. 2020 18.54
zato pa gre mleko v italijo, cele cisterne.
ecnarf
03. 07. 2020 14.13
SAMO to mleko ni nič bolje plačano kot doma
zurbrigen
03. 07. 2020 15.15
Je je, posebej pa je REDNO plačano, na koncu pa italjani pokupijo še krave mlekarice ki ne dajejo več mleka, jih odpeljejo v ITA nafutrajo da dobijo 200-250 kg ekstra in v zakol
EEgon
02. 07. 2020 11.44
+5
Vprašam kmete: Koliko je trenutno odkupna cena pšenice, ajde, pire in koruze za prehrano? Seveda zrnje.
vomo
02. 07. 2020 11.40
+9
So pač na spisko, ščitijo jih SODNIKI REŽIMA, ker prinašajo denar cekine PETI KOLONI.
vomo
02. 07. 2020 11.39
+4
Če PRIZNAŠ si KRIV.
devote
02. 07. 2020 11.39
+9
saj se v vseh branzah, zakaj bi bila tukaj izjema? sicer pa vik in krik zenejo predelovalci in trgovci ker se bo visja cena zajedla v koncno ceno kruha, ki jo v casu manjsega povprasecanja ne morejo tako enostavno prevaliti na kupce kot nekoc.
catgod
02. 07. 2020 11.34
+13
itaq, da se. V tej državi vse deluje na tak način
boris c
02. 07. 2020 11.31
+25
Kaj? Kartelno dogovarjanje? V Sloveniji?? Nemogoče!!
VAREN
02. 07. 2020 11.27
+17
Seveda se dogovarjajo. Pataloški lažnivci bodo vedno vse zanikal.