Slovenija

Končno znano, zakaj so izpustili Balkanske bojevnike

Ljubljana, 21. 12. 2021 08.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Kaya Kamenarič
Komentarji
495

Konec novembra je Vrhovno sodišče razveljavilo sodbo v primeru Balkanski bojevnik, zdaj pa je prišlo tudi uradno pojasnilo, zakaj. Kot so zapisali v sporočilo za javnost, je sodišče sodbi sodišč prve in druge stopnje v zadevi Balkanski bojevnik razveljavilo zaradi opiranja pravnomočne sodbe na dokaze, ki so bili pridobljeni s kršitvijo ustavno zagotovljenih človekovih pravic ter temeljnih svoboščin.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Zakaj so izpustili Tošića in druge obsojence?
    01:35
    Iz 24UR: Zakaj so izpustili Tošića in druge obsojence?
  • Iz SVETA: Slovenski dokazi neustavni
    02:43
    Iz SVETA: Slovenski dokazi neustavni
Vrhovno sodišče Ljubljana
Vrhovno sodišče Ljubljana FOTO: POP TV

Po Zakonu o kazenskem postopku (ZKP) ima tovrstna kršitev določb kazenskega postopka, ki je absolutne narave, vselej posledico v razveljavitvi sodbe, pojasnjuje Vrhovno sodišče. "Prepoved opiranja sodbe na nedovoljene dokaze in izločitev takšnih dokazov iz spisa je ena temeljnih prvin poštenega ter pravičnega postopka, ki ga zagotavlja že Evropska konvencija o varstvu človekovih pravic".

Na podlagi kršitve pravice do informacijske zasebnosti enega izmed obsojenih, ki je omogočila njegovo identifikacijo, so se zoper tega in druge obsojence v nadaljevanju izvajali prikriti preiskovalni ukrepi nadzora elektronskih komunikacij ter tajnega opazovanja, katerih izsledki pomenijo nedovoljene dokaze, natančneje t. i. sadeže zastrupljenega drevesa, je zapisano v pojasnilu sodišča. Podatek o telefonski številki, ki jo uporablja posameznik, je namreč v sklopu pravice do t. i. informacijske zasebnosti po 38. členu Ustave RS varovan osebni podatek. 

Če policija v predkazenskem postopku pridobi informacijo, da določeno telefonsko številko uporablja konkretna oseba, je na organih odkrivanja (policiji) oziroma pregona (državnem tožilstvu) breme dokazovanja, da do posega v zasebnost ni prišlo na neustaven način. Zakonito delovanje policija najlažje izkaže s pravočasno, vestno in verodostojno protokolacijo. Po presoji Vrhovnega sodišča tej zahtevi v obravnavani zadevi ni bilo zadoščeno. 

"Osumljenec ni bil poučen o pravici do molka"

Ena od odredb za izvajanje prikritega ukrepa nadzora elektronskih komunikacij zoper obsojenega se je oprla na izjavo osumljenca, ki ni bil poučen o pravici do molka kot elementu privilegija zoper samoobtožbo, še pojasnjuje sodišče, ki je zato presodilo, da ob vsebinsko neločljivem prepletanju obtoževanja sebe in obtoževanja tretjih ni mogoče dopuščati, da se rezultati kršitve pravice do molka izkoriščajo v predkazenskem postopku zoper tretjo osebo ter na tej podlagi pridobivajo obremenilni dokazi.

Odrejanje in izvajanje preiskovalnih ukrepov zoper vse obsojence se je oprlo prav na izkoriščanje operativnih podatkov prikritih ukrepov, glede katerih je sodišče ugotovilo neustavnost, prav zato pa je bilo dolžno uporabiti t. i. privilegij pridruženja ter sodbi nižjih sodišč razveljaviti glede vseh obsojencev. "Kolikor je zanje podano enako dejansko in pravno stanje stvari, drugačno postopanje ni mogoče, saj glede posameznih obsojencev niso dopustne različne odločitve," piše v poročilu.

Balkanski bojevnik
Balkanski bojevnik FOTO: Bobo

Vrhovno sodišče ob podani procesni kršitvi ni imelo pooblastil za spreminjanje pravnomočne sodbe z novimi razlogi, saj bi na ta način izreklo t. i. sodbo presenečenja. Je pa med napotki sodišču prve stopnje pred ponovljenim sojenjem nakazalo možnost izjem od izločitve dokazov (sadežev zastrupljenega drevesa), ki so v praksi Vrhovnega sodišča že sprejete. 

"Prvenstveno gre za izjemo neizogibnega odkritja, saj so bili slovenski preiskovalci približno pol leta po pričetku predkazenskega postopka v Sloveniji obveščeni o delovanju mednarodne hudodelske združbe tudi od srbskih varnostnih organov," še piše sodišče. Prvostopenjskemu sodišču je naložilo, da mora opraviti presojo, katere dokaze je treba iz spisa izločiti, kateri pa so veljaven del procesnega gradiva, kolikor se sledi izjemi neizogibnega odkritja. Po odločitvi o (ne)izločitvi posameznih dokazov bo lahko sodišče prve stopnje znova presodilo, ali so obsojencem očitana kazniva dejanja dokazana ali ne, pri čemer se bo oprlo na gradivo, pridobljeno ob spoštovanju ustavnih standardov človekovih pravic.

Hkrati pa je Vrhovno sodišče v obširnih delih sodbe sprejelo presoji sodišč prve in druge stopnje, da dokazi, zbrani v Republiki Srbiji ter Republiki Urugvaj, niso bili pridobljeni s kršitvami ustavno (konvencijsko) varovanih človekovih pravic, zato ni razlogov, da ne bi smeli biti uporabljeni v kazenskem postopku v Republiki Sloveniji.

V tej zadevi je odločal sodni senat, ki so ga sestavljali vrhovni sodnice in sodnika Branko Masleša kot predsednik ter Mitja Kozamernik, Barbara Zobec, mag. Kristina Ožbolt in Marjana Lubinič kot člani. Odločitev je bila sprejeta z večino glasov.

Spomnimo

Na podlagi 423. člena Zakona o kazenskem postopku (ZKP) je sodišče konec novembra prekinilo prestajanje zaporne kazni za obsojence v zadevi Balkanski bojevnik, med drugim za prvoobtoženega Dragana Tošića, domnevnega vodjo slovenskega narkokartela. Iz zapora na Dobu so tako izpustili štiri obsojence, petega so izpustili iz zapora v Celju, ostali, ki so bili tudi obsojeni z njimi pa so kazen že prestali. 

Vpletenim v zadevo Balkanski bojevnik so očitali, da naj bi na veliko trgovali s kokainom, organizirali prevoze te droge iz Južne Amerike, predvsem Urugvaja. Drogo pa naj bi tudi prek južne Afrike tihotapili v Slovenijo in nato Italijo, poleg tega naj bi bili povezani s srbskim narko kraljem Darkom Šarićem.

V zadevi Balkanski bojevnik je Okrožno sodišče v Ljubljani v ponovljenem sojenju marca 2018 v obsodilni sodbi izreklo najvišje zaporne kazni prvoobtoženemu Draganu Tošiću in soobtoženima Draganu Beljkašu ter Jakobu Remškarju. Prva dva sta dobila po 16 let in pol zapora, Remškar pa 11 let in pol zapora. Na prvostopenjsko sodbo so se od 13 obsojenih vsebinsko pritožili štirje, med njimi Tošić.

Julija 2019 so višji sodniki kazen znižali s 16 let in pol zapora na 15 let zapora. Draganu Bjelkašu, ki je bil na prvi stopnji prav tako obsojen na 16 let in pol zapora, so kazen znižali na 14 let zapora, Jakobu Remškarju na 10 let zapora (z 11 let in pol), Mirzetu Luceviću na pet let zapora (s šestih let in pol), Suzani Remškar pa na leto zapora (s 13 mesecev zapora). Kazen so znižali tudi Marku Bubliću, v enem delu so zanj zavrnili obtožbo, nato pa so mu izrekli 15 let in mesec dni zapora (po sojenju na prvi stopnji ga je čakalo 16 let in en mesec zaporne kazni).

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (495)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

LAPD
23. 12. 2021 13.33
+2
Kjera banana republika smo mi. Biti danes policaj je cela znanstvena fantastika. Predlagam, da se v policijo regrutira večje število odvetnikov in drugih pravnih strokovnjakov, pa naj potem oni zbirajo dokaze in obremenilni material. Ko bodo ugotovil kako je to zamudno bo itak vsak primer že zastaral tako, da niti ne bo prišlo do seojenja.
Grma53
25. 12. 2021 09.02
+2
Ni problem v dokazih. Sodišča bi toliko časa iskala olajševalne okoliščine, da bi našla opravičilo. Pri nas pač vrana vrani ne izkljuje oči. Poleg tega pa tako ali tako nimamo več zaporov. Gojenci v njih so pa na prevzgoji. Prevzgoja pa je lahko tudi dopisna. V zavodih so ostali le še nepoboljšljivi kurji tatovi. Zato pa smo zapornike odpravili.
MUNGATUMBA
22. 12. 2021 10.55
+4
Sami mi mamo take zakon, da recimo,ob hišni preiskavi ukradenih stvari, naletijo na truplo, le to ne bo uradno pridobljeni dokaz, kajti nalog se je nanašal na iskanje ukradenih stvari !
Grma53
25. 12. 2021 09.04
+2
Mafija je že vedela kako napisati zakone. Za vsak slučaj pa še na prava mesta postaviti svoje ljudi.
ModriStane
22. 12. 2021 10.34
+4
Florjančič skupaj z Maslešo in ostalimi banditi so vas oropali pravne države narode moj ! Okradli pa so vas že prej.
wizeman
25. 12. 2021 14.29
-1
Saj ne veš kaj pišeš. Pravna država temelji na zakonih, ne na čustvih. V pravni državi ne velja zakon ulice. In ravno to si predstavljaš kot pravno državo. Ko pa nekdo ni obsojen zato, ker ni dvignil sodne pošte, je pa vse v redu.....
ModriStane
22. 12. 2021 10.28
+4
A je bil slovnski dokaz 2 toni kokaina ? Je ta dokaz prevelika količina za obsodbo ? Če vam sedaj kot ljudem z 4 razredi OŠ ni jasno da gre pri tej kriminalni odločitvi vrhovnega sodišča mavijca Masleše za krimminal zlorabe oblasti z pritranskim penaliziranja nujnim sojenjem(v škodo države in državljanov), potem vam nikoli ne bo. Predsednik vlade in državni zbor, predvsem pa predsednik države bi se tu morlala postaviti ljudstvu v bran. Pa je muca jezik papala... Bo raje miška to delalalaa......
ElectroVoice
22. 12. 2021 10.16
+5
Rekel bi, da je drevo zakonov tisto, ki je pri nas skoz in skoz "zastrupljeno". Imam jaki občutek, da so zakone, ki na tako ljigav način osvobajajo kriminalce, spisali prav takšni kriminalci, vedoč, da jih bodo nekega dne tudi sami izkoriščali. Čeprav še dandanes ne vem, zakaj bi ti individumi morali biti poimenovani ravno "BOJEVNIKI", mi je pa jasno, da bomo davkoplačevalski rintači morali poravnati vse silne stroške številnih obravnav, ki so njim na čast bile izvedene, potem pa še astronomske odškodnine, ki jih bodo izsilili slovenski izdajalski odvetniki, ki te kujone branijo. Torej če prav razumem, jaz lahko še s kakimi tremi "izvajalci" načrtujem teroristični bombni napad recimo s kemijskim orožjem. Palicaji vedo, da sem kriminalec in slučajno prestrežejo tel. pogovor, kjer dobijo podatke za lokacijo in čas napada s planiranimi recimo 1000 naključnimi žrtvami. Napad zadnji trenutek preprečijo. Žrtev ni. Sodni postopek se začne in se iz takih in drugačnih razlogov kakih 20X nadaljuje. Stroški se samo seštevajo, a na njihovo višino se v tem svetu ne gleda. Nato se pa najde pokvarjeni odvetnik, pa to so itak vsi, in mi svetuje, da naj zajokam in se vadim na to, da mi nihče ni povedal, da se lahko branim z molkom (!). Pa to itak vsi vedo, sploh pa v svetu kriminala. In tako sem po letih pregona izpuščen na prostost, kriv ničesar, medtem pa zaprt. Moj odvetnik si zmisli, da bi bilo dobro vložiti odškodninsko tožbo in oceniti izpad mojih dohodkov na 10k€/dan, čeprav imajo podatek, da sem bil uradno na borzi. Ups.., aja - to je morda tajni podatek, ki ne sme v javnost, da lahko v takem, kot je opisani primer, neosnovano tožim državo za nerazumno odškodnino. Pa če "iztržim" samo 10% zahtevanega bo to še vedno 1000€/dan. Kdo pošten pa ima take zaslužke? Morda kaki pokvarjeni odvetniki in kriminalci. In tako mi "posel" ne more propasti. Zaslužek imam od naročnika terorističnega napada ali pa od državnih institucij, ki dušijo in davijo ena drugo. Pje.., nekaj zelo gnilega je v državici tej!
pravičnež
22. 12. 2021 09.45
+3
V zameno bodo ti lopovi Masleši priskrbeli diplomo.Če nima v redu izobrazbe bodo vse sodbe katere je podpisal do sedaj postati nične.To pa bo hec za Slovensko levičarsko krivosodje.
ModriStane
22. 12. 2021 10.17
+3
Diploma Masleše je zaupne narave ..... Mafija se oborožuje in nosi neprebojne jopiče. Strelišče v Ljubljani deluje s polno paro. Vsi mafijci so dobili orožje nad 11 mm.
vinet
22. 12. 2021 09.39
-4
Sodnikom je potrebno dvignit plače - so preslabo plačani.
ElectroVoice
22. 12. 2021 10.17
+3
Meni se pa zdi, da jih je treba previti, ker so vsi presrani od strahu...
flexilbe principles
22. 12. 2021 09.31
+4
Lepo. Skrb za pravičnosti in spoštovanje zakonov je občudovanja vredna.
Jože Fortuna
22. 12. 2021 09.11
+10
V SLOVENIJI.... KRIMINALCI SO 1.... prvo RAZREDNI !
ElectroVoice
22. 12. 2021 10.18
+2
Razlog je v tem, da nikoli ne veš, kdaj se bo kateri od njih zavihtel na premierski stolček in se ti potem maščeval...
murinar
22. 12. 2021 09.05
+8
Upravičeno se v RAJU za kriminalce sodstvu reče KRIVOSODSTVO ! Le to še spodbuja kriminal saj se nobenemu kriminalcu NIČ ne zgodi , obratno še odškodnino dobi ! Slovenija -- pa so te spremenili v balkansko provinco !
ich123
22. 12. 2021 09.04
+6
Zato, ker so Masleša in kompanjoni dobili mastno podkupnino !!!!!!!!!!!!!!!!!!
ElectroVoice
22. 12. 2021 10.21
+2
silva-d
22. 12. 2021 09.03
+5
pa ne zdaj da je JJ največji lopov,marsikdo ga prekaša samo na tak prefinjen način in to je naše sodstvo
ElectroVoice
22. 12. 2021 10.22
+2
Je pa garant med največjimi in najbolj premetenimi...
ssbobo
22. 12. 2021 08.51
+6
Jih rabijo pred volitvami za podkader
Nimasmisla
22. 12. 2021 08.26
+11
imamo 2 bandi prva so bojevniki druga pa sodstvo
wizeman
25. 12. 2021 14.34
Ne, prva je vlada. krivo je pa sodstvo, da to dovoljuje....
ModriStane
21. 12. 2021 21.45
+11
Pri nas sploh nimamo demokracije. Saj na sodišču sploh ni porote in ne javnosti. Porota 3 sodnikov ni porota treh vej oblasti in ljudstva. Sodna veja oblasti izklučuje vse druge veje oblasti in ljudstva, sodi pa v imenu ljudstva. Že to je odraz, da je Slovenija ostudna zlagana nedemokracija in klasična balkansko srebreniška vukojebina, ugrabljena od turškega pašaluka.
ModriStane
21. 12. 2021 21.23
+8
Na naslednjih volitvah se bomo zavzemali za legalizacijo in dostopnost orožja vsakomur. Ta družba postaja nevarna družba, saj so državo ugrabili smuglerji. Slovenija je relativno majhna skupnost. Bronks in italianski mafijci so vajenci tehle. Takole se izkoristi banana republjik. Slovenija je z legalicaijo in ugrabitvijo države skozi mafijski sistem postala prva država na svetu, kjer se da oprati 2 tone kokaina na sodišču in s pomočjo sodišča, torej s pomočjo tretje ugrabljene veje oblasti. Po eni strani zloraba človekovih pravic za namen pranja kriminala, po drugi drakonsko zatezanje državljanov za minorne prekrške. To vsekakor ni demokracija. Je vse drugo.
Kollerik
21. 12. 2021 21.06
+3
V državici, kjer je restant za PV-ja, je to čisto normalno...
ModriStane
21. 12. 2021 21.29
+9
Dobro jutro v lumparski državi izprijenga lumpenbalkanizma.
Ugovor vesti 133.člen
22. 12. 2021 09.16
+4
Kollerik: a imaš ti vsaj malo razuma, da so JJ (nisem njegov pristaš, je pa manjše zlo od ldvičarjev) obsodili brezkakršnegakoli dokaza, ga izpustili, a naredili, da je zadeva zastarala. Našemu sodju ne bi dodal pravo, krivo pa ne vem, če smem, je pa res takšno samo v primerih, če si ali pa nisi politično njihov, iziroma od vzporedne države, ki nas predvsem pa vas pwpčke fura. S tem, da se nekateri vsaj tega zavedamo. Tardečim in ponosnim naslednikom najbolj zavržnega sistema pa ni pomoči in med njimi si tudi ti.
zjolah
21. 12. 2021 20.55
+8
Kako pa v USA pridejo do takih barab????? in jim nato nalozijo lepe kazni
wizeman
25. 12. 2021 14.32
Ne bluzi. V ZDA zaradi napak pri pridobivanju dokazov padajo veliko večji primeri. Največjega mafijaša vseh časov so na koncu obsodili zaradi davčne utaj, ker mu gangsterstva tihotapljenja in nikoli niso mogli zakonito dokazati, čeprav se je dogajalo vsem na očeh.
džonborno
21. 12. 2021 20.15
+10
Balkanski bojevniki lahko zdaj tožijo državo za izpad dohodka za čas v zaporu!
Styria
21. 12. 2021 20.28
-4
ElectroVoice
22. 12. 2021 10.27
+3
Pravilno bi bilo tudi, da odškodnine plačajo tisti, ki so jih povzročili. A to itak vselej počno. Narobe je le to, da z našim denarjem, namesto da bi s svojim...
Ugovor vesti 133.člen
21. 12. 2021 19.53
+11
A so bili krivično zaprti? Naj tožijo potem to nesposobno sodstvo, ki bi jih zato moralo takoj spustiti. Ampak, plačajo naj tisti, ki ne poznajo zakonov. Če so jih pa spustili zaradi 1 2, 3 100.000, 1.000.000 ali za nekaj milijonov €, to je pa že druga zgodba. Torej, naštel sem 2 možnosti in ena v vsakem primeru pije vodo. Zakaj ločena mnenja, če mora po zakonu biti samo ena resnica. Pri nas velja, povej kdo si in ti povemo, če si kriv, ko gre za politično pripadnost. Lahko pa za tujce velja, kar je omenjeno, ker za njih politična usmerjenost ni bistvena.