Uprava Družbe za avtoceste v RS (Dars) je pri nedavno končanih pogajanjih z izvajalci gradnje predora Šentvid ob upoštevanju vseh danih dejstev iztržila največ, meni minister za promet Radovan Žerjav. "Prepričan sem, da je uprava ob vseh teh dejstvih in pogajalskem položaju, ki ga je imela zaradi zgodovine celotne zgodbe, iztržila največ, dosegla optimalno ceno, dosegla začetek del s ponedeljkom, ter da bo predor predan prometu 30. junija 2008."
"Ne bomo se pustili izsiljevati," je še dejal in dodal, da je od uprave že ob njihovem prvem sestanku zahteval, "da natančno analizira vso zgodovino Šentvida in vseh zgodb, ki so se pojavljale, ter podražitev, takšnih in drugačnih, predvsem v smislu, da se to ne bi nikoli več ponovilo".
Na novinarsko vprašanje, ali bodo prek predstavnikov v nadzornem svetu naložili Darsu, naj vloži kazensko ovadbo oziroma poišče odgovorne za to, da se celotna zgodba vleče tako dolgo, je minister odgovoril: "Iz analize, ki sem jo zahteval od uprave Darsa, bo morda tudi izpadla kakšna zadeva, ki bi lahko bila sporna. Če se bo to zgodilo, je jasno, da bomo tudi to storili."
Žerjav je dejal, da je bilo dokončanje Šentvida ena njegovih prednostnih nalog. Izpostavil je namreč, da je ta del Ljubljane oziroma Gorenjske prometno praktično blokiran, še posebej ob konicah. "Zaradi tega se dela ogromna gospodarska, ekološka in tudi siceršnja škoda. Po moji oceni se postavlja v neprivilegiran položaj vse tiste državljanke in državljane, ki se iz tega dela Slovenije oziroma Gorenjske vozijo vsak dan v službo in dnevno v jutranjih konicah čakajo po uro ali dve ter potem popoldne, ko se vozijo domov."
Turistična sezona, tako minister, bo to "prometno neznosnost" na tem koncu Ljubljane oziroma Gorenjske še dodatno poslabšala.
Uprava Darsa je vsa ta dejstva pri pogajanjih upoštevala, je dejal Žerjav in še dodal, da je bila uprava tudi tik pred tem, "da pogajanja zaključi, da z izvajalcem končamo vse skupaj in pomaknemo dokončanje tega predora v nedoločeno prihodnost". To bi imelo po ministrovih besedah prav gotovo za posledico, da bi predor Šentvid bil zaprt še najmanj dve leti, kar pa je za odsejk ceste, za katerega so namenili 190 milijonov evrov po njegovem mnenju nesprejemljivo.
Železnice bodo morale povečati promet
Slovenske železnice bodo morale povečati promet in s tem zagotoviti večje prihodke, je še povedal Žerjav. "V nasprotnem primeru bo seveda težava, glede na to, da je v Slovenskih železnicah zaposlenih še zelo veliko ljudi, izredno velika. Ljudi ni preveč, premalo je posla. Potrebno se je osredotočiti na posel."
Z nedavno imenovanim novim generalnim direktorjem železnic Tomažem Scharo se minister na tem položaju še ni srečal, je pa v prihodnjem tednu načrtovan sestanek, kjer se bodo dogovorili za ukrepe.
Kot je znano, je nadzorni svet Slovenskih železnic 15. novembra za generalnega direktorja železnic imenoval dosedanjega v.d. direktorja javne agencije za železniški promet Tomaža Scharo. S tem je prenehala funkcija dotedanjemu generalnemu direktorju Petru Puhanu. Ta je oktobra zaradi imenovanja na položaj predsednika uprave časopisno založniške družbe Delo podal odstopno izjavo, a so nadzorniki sklenili, da funkcijo opravlja do imenovanja novega direktorja.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.