
Okoli poldneva je na področju Prihodov oziroma Jeseniškega Rovta v občini Jesenice, pohodnico na nadmorski višini 1200 metrov v nogo ugriznil črni gad. Nujno medicinsko pomoč so ji nudili v Splošni bolnišnici Jesenice, njeno stanje je stabilno.
Česa NE početi ob ugrizu strupene kače
Ugrizi kač so po mnenju strokovnjakov precej redki, prav tako večinoma niso nevarni. V primeru, da do ugriza vseeno pride, Damjan Grenc iz Centra za zastrupitve v UKC Ljubljana svetuje, da kačo slikate oziroma jo nekako identificirate. Ugrizno mesto je treba očistiti, če bi ob mestu ugriza še ostalo kaj strupa, ga je treba obrisati stran od mesta rane, da se ga ne zanese še dodatno v rano, nato se rano pokrije, prizadeti ud se imobilizira po načelih prve pomoči in se poskuša bolnika na čim manj travmatičen način spraviti do zdravnika.
"Ne zarezujemo, ne podvezujemo, ne sesamo, ne izžigamo, to so dokazano metode, ki ne učinkujejo, ne pomagajo. Strupa kače ne morete dobiti ven iz rane, počasi se širi v tkiva, po žilah se raznese po telesu," poudarja Grenc.
V Sloveniji tri strupenjače
V Sloveniji živi 11 vrst kač, med njimi so tudi tri strupene - modras, navadni gad in laški gad, ki se tudi po izgledu razlikujejo od ostalih kač. Ponavadi so krajše od 70 centimetrov, so čokate in imajo kratek rep, modrasa lahko prepoznamo po rožičku na gobcu, njihove oči imajo navpično zoženo zenico, opisuje Staša Tome iz Prirodoslovnega muzeja. Človeku nenevarne kače pa so lahko zelo dolge, vitke in imajo okrogle oči.
Preberite več o znakih zastrupitve zaradi ugriza strupene kače.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.